2010 Gruodžio 01

Politika

Baltarusija išnaikins savo urano atsargas

veidas.lt

Baltarusija trečiadienį paskelbė iki 2012 metų eliminuosiantis visas jos turimas smarkiai prisodrinto urano atsargas.

Baltarusijos užsienio ministras Sergejus Martynovas šį pažadą išsakė po derybų su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton (Hilari Klinton), kuriose vyko Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) viršūnių susitikimo kuluaruose Kazachstano sostinėje Astanoje.

“Užsienio reikalų ministras Martynovas paskelbė, kad Baltarusija nusprendė eliminuoti visas savo smarkiai prisodrinto urano atsargas ir ketina tai padaryti iki kito branduolinio saugumo viršūnių susitikimo 2012 metais, – sakoma bendrame Minsko ir Vašingtono diplomatijos vadovų pranešime. – Jungtinės Valstijos ketina suteikti techninę ir finansinę pagalbą, kad šis užmojis būtų įvykdytas kiek galima sparčiau”.

Smarkiai prisodrintas uranas gali būti naudojamas atominių užtaisų gamybai. Tarptautinė bendruomenė nerimauja dėl šių branduolinių medžiagų atsargų saugumo buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose, tokiose kaip Baltarusija.

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aleksandras Lukašenka anksčiau yra sakęs, kad jo šalis turi šimtus kilogramų smarkiai prisodrinto urano ir neketina atsisakyti šių atsargų.

Bendrame pareiškime pažymima, jog JAV valstybės sekretorė pritarė Baltarusijos sprendimui, “kaip pažangos siekiant stiprinti branduolinį saugumą ir branduolinį neplatinimą ženklui, ir sveikino Korėjos Respublikos ketinimą pakviesti Baltarusiją dalyvauti susitikime branduolinio saugumo klausimais 2012 metais”.

“Priėmusi šį sprendimą Baltarusija prisijungia prie Jungtinių Valstijų ir tarptautinių pastangų branduoliniuose įrenginiuose naudoti mažai prisodrintą branduolinį kurą, o tai XXI amžiuje tampa pasauliniu standartu”, – sakoma pareiškime.

Jame taip pat pažymima, kad šalys įsipareigojo tęsti bendrą darbą branduolinio saugumo užtikrinimo srityje, “taip pat kelti saugumo lygį Jungtiniame energetikos ir branduolinių tyrimų institute Baltarusijoje”.

Pareiškime taip pat sakoma, jog “JAV ir Baltarusija patvirtino savo sampratą apie pasaulį be branduolinio ginklo ir įsipareigojo dirbti drauge, kad būtų užkirstas kelias branduoliniam platinimui”.

JAV valstybės sekretorė pripažino, kad “istorinis Baltarusijos sprendimas atsisakyti savo branduolinio ginklo, priimtas 1994 metais, yra svarus indėlis į branduolinį nusiginklavimą, ir vėl patvirtino saugumo garantijas Baltarusijai, užfiksuotas 1994 metų gruodžio 5 dienos Budapešto memorandume”, sakoma pareiškime.

Be to, JAV remia Baltarusijos sprendimą statyti atominę elektrinę.

“Baltarusija paskelbė, kad ketina išplėsti ir paįvairinti apsirūpinimą elektros energija – pasistatyti pirmąją civilinės paskirties atominę jėgainę. JAV remia šią veiklą, į kurią įeis patikimos ir saugios jėgainės, veikiančios pagal Tarptautinės atominės energetikos agentūros garantijas, projektavimo ir statybos konkursas. JAV remia Baltarusijos pastangas kuo greičiau įgyvendinti šį komercinį projektą”, – sakoma bendrame JAV ir Baltarusijos pareiškime.

Dokumente pažymima, kad Baltarusijos URM vadovas ir JAV valstybės sekretorė “įsipareigojo stiprinti pasaulinį bendradarbiavimą taikaus branduolinės energijos naudojimo srityje pagal tarptautinius reikalavimus ir kitus papildomus dvišalius susitarimus, kuriuos gali sudaryti Baltarusijos Respublika ir JAV”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...