2012 Birželio 17

Balkone ir ant palangės – žalumynai, daržovės

veidas.lt


Lengviau auginti prieskonines žoleles, tačiau labiau nudžiugina pomidorų ar paprikų derlius…

Augalai geriau jaučiasi įstiklintame balkone, tačiau jiems tinka ir atviras. Svarbiausia, kad vieta būtų apsaugota nuo vėjo, tiesioginių saulės spindulių. Taip pat reikėtų apsispręsti, kokių augalų tikrai verta užsiauginti. Pavyzdžiui, kam sėti krapus, jeigu šeima jų nemėgsta…
Grožis ir nauda balkone ar ant palangės
Vazonus su prieskoninėmis žolelėmis sudėkite vieną šalia kito, tada susidarys jiems augti palankus mikroklimatas (saulė neįkaitins vazonų, ne taip greitai iš dirvos išgaruos drėgmė ir t.t.). Augaliukus galite susodinti ir į vieną indą (sodo reikmenų parduotuvėse rasite specialiai tam skirtų įvairaus dydžio vazonų), tik daugiamečių žolelių nesodinkite kartu su vienmetėmis.
Šiuo metu geriausia išeitis – nusipirkti norimų prieskoninių augaliukų, išskyrus krapus, daigų (turguje) arba jau paaugintų augalų (parduotuvėse) ir juos persodinti į didesnius vazonus. Pirmas dvi savaites po persodinimo augaliukus rekomenduojama laikyti pusiau pavėsyje.
Paprastieji krapai. Šie vienmečiai augalai plonyčiais plunksniškais lapais ir puošniais geltonais žiedynais (žydi liepą–rugpjūtį) puikiausiai tinka auginti balkone ar virtuvėje ant palangės. Jų lapeliai tiks patiekalams gardinti, o žiedynai – puokštelėms. Krapams parinkite gilesnius vazonus (20–25 cm gylio), nes jie užaugina ilgas liemenines šaknis. Sėkite tiesiai į nuolatinę vietą, nes persodinti blogai prigyja. Krapai geriausiai augs pusiau pavėsyje, tik nepamirškite palieti.
Mėtos. Šie prieskoniniai augalai geriau auga pusiau pavėsyje, ten, kur patenka tik rytinė ir vakarinė saulė. Jei netrūksta drėgmės, gali augti ir saulės spinduliuose, tačiau kai saulės per daug, lapai gali būti ne tokios gražios žalios spalvos. Pirktas mėtas persodinkite į vazoną su sunkoka, humusinga dirva. Vasarą reguliariai nugenėkite, tada gražiai išsikeros. Galite užsiauginti padalijusi kerą, tada lapeliai bus kvapnesni nei iš sėklų užauginto augalo.
Vaistiniai čiobreliai. Šie daugiamečiai augalai žydi rausvais arba violetiniais žiedais nuo birželio iki rugsėjo. Stiprus čiobrelių kvapas atbaido amarus nuo kitų augalų. Mėgsta saulę, todėl jiems labiausiai tinka pietinė palangė arba balkonas. Geriausiai auga lengvame, gerai vandenį ir orą praleidžiančiame kalkingame dirvožemyje su priemoliu. Augimo laikotarpiu ir kai nužydi po truputį nugenėkite.
Mairūnai. Daugiamečiai augaliukai žydi švelniai rausvais arba baltais žiedeliais, užaugina nedidelius kartokus lapelius. Kvapiesiems mairūnams reikia šiltos ir saulėtos vietos (ypač tinka pietinis balkonas ar palangė). Į balkoną patartina išnešti vasarą, nes augaliukai jautrūs šalčiui. Dirva vazonėliuose turi būti humusinga, gerai praleidžianti vandenį, netinka molinga žemė. Laistykite rečiau, bet gausiau. Jeigu auginsite tik dėl lapelių, žiedynus nuskabykite.
Rozmarinai. Gerai prižiūrimi ir tinkamoje vietoje laikomi augalai užauga net iki 2 m, plačiai išsikeroja. Žydi nuo gegužės iki birželio mėnesio, po to galima patrumpinti. Kvapiesiems rozmarinams parinkite šviesią, saulėtą vietą. Karštis skatina gamintis kvapiąsias medžiagas. Geriausiai jaučiasi smėlingoje, gerai orą ir vandenį praleidžiančioje dirvoje. Kas 3–4 savaites nugenėkite. Laistykite negausiai, tačiau neleiskite dirvai išdžiūti.
Paprastieji raudonėliai. Daugiamečiai augaliukai su smulkiais pilkai žalios spalvos lapeliais vasarą žydi švelnios violetinės spalvos žiedeliais, tada atrodo labai puošniai. Geriausiai jaučiasi saulės spinduliuose, tik tada lapeliai būna kvapnūs. Paprastiesiems raudonėliams reikia mažiau drėgmės nei kitiems augalams, tarp laistymų dirvai leiskite išdžiūti. Kadangi augalai plačiai kerojasi, jiems reikia plataus vazono. Jeigu norite, kad augtų nauji lapuoti ūgliai, žiedynus nuskabykite.
Bazilikai. Šių vienmečių augaliukų verta įsigyti skirtingų veislių – ir žaliais, ir rudai raudonais lapeliais. Kvapiesiems bazilikams reikia daug šilumos ir saulėtos vietos (pavėsyje skursta, pernelyg ištįsta). Puikiai tiks pietinė, rytinė ar vakarinė palangė ar balkonas. Geriausia sodinti į smėlingą, gerai orą ir vandenį praleidžiančią dirvą.
! Bazilikai jautrūs šalčiui, todėl į atvirą balkoną juos galima išnešti gegužės pabaigoje ar vasaros pradžioje, o jeigu vasaros naktys šaltokos, vakarais reikėtų sunešti į vidų.
Maistui bazilikų lapelius skinkite nuo viršaus, neleiskite jiems žydėti. Taip paskatinsite augalus kerotis į šonus.
* Bazilikus reikia dažnai palieti, nes dėl drėgmės trūkumo jie labai greitai ima vysti. Tiesa, augaliukai greitai atsigauna, kai gausiai paliejami ir pastatomi saulėtoje vietoje.
Lauramedžiai. Iš visžalio augaliuko tamsiai žaliais aromatingais lapais galima suformuoti gražų medelį. Kadangi lauramedis atsparus šalčiui, gegužės mėnesį jau galima išnešti į balkoną.
* Pirktą lauramedį persodinkite į didesnį vazonėlį, pripildytą gerai orą ir vandenį praleidžiančios dirvos. Tinka lapinės ir velėninės žemės, komposto, durpių ir smėlio mišinys (2:1:2:1:1). Laikykite pietiniame ar rytiniame balkone, nes augaliukai klesti šviesioje vietoje, puikiai jaučiasi tiesioginiuose saulės spinduliuose. Nuo pavasario iki rudens, kai lauramedis auga, reikia laistyti gausiai ir kasdien apipurkšti nusistovėjusiu kambario temperatūros vandeniu. Karštomis dienomis patartina palieti du kartus – ryte ir vakare (svarbu, kad dirva neišdžiūtų). Nuo pavasario iki rudens kartą per mėnesį pamaitinkite kompleksinėmis kambarinių augalų trąšomis. Vasaros pabaigoje, kai nustos augti, nugenėkite.

BLOKAS
Daržovių derlius džiugina labiausiai…
Pomidorai. Ypač gražiai atrodys neaukšti ir labai dekoratyvūs augaliukai, tinkami auginti vazonuose kambaryje ar balkone, pvz., ’Venus’, ’Vilma’, ’Duo’, ’Aztek’, ’Bajaja’, ’Black cherry’ veislių pomidorai. Jų vaisiai – apvalūs, iki 15–30 g svorio, švelnaus salsvo skonio ir labai kvapnūs. Kadangi šiuo metu sėti sėklas jau per vėlu, šių veislių daigų paieškokite turguje, sodininkams skirtose parduotuvėse
Dirvos pomidorams reikia purios, laidžios vandeniui ir orui, derlingos, geriau – neutralios reakcijos. Kadangi augalai reiklūs maisto medžiagoms, juos geriau auginti dideliame vazone (vienam kerui reikia 4–5 l žemės) su skylutėms vandens pertekliui nutekėti. Iš pradžių žemės patartina pripildyti tris ketvirtadalius vazono, o paskui jos vis užberkite iš viršaus.
* Mano patirtis. Pernai auginau ’Venus’ veislės pomidorus, ant vieno krūmo sunoko apie 20 vaisių (rašoma, kad užsimezga 50 ir daugiau). Derliaus sulaukiau vėlai (paskutinius pomidorus skyniau lapkričio mėnesį, jie sunoko dėžutėje), nes daigus auginau ant tamsokos palangės (jie buvo silpnoki, augo lėtai, labai ištįso, ilgai nekrovė pumpurų). Augaliukai atsigavo ir suklestėjo tik tuomet, kai radau jiems tinkamą vietą – saulėtą mamos palangę. Beje, pomidorus auginau perpus mažesniuose vazonuose nei rekomenduojama, tikriausiai dėl to ir derlius buvo mažesnis.  Nors ant sėklų pakuotės rašoma, kad kero nereikia pririšti, iš tiesų reikia tai padaryti.

Salotos. Joms tinka puri, derlinga, drėgna ir nerūgšti dirva. Per rūgščioje salotos blogai auga, pagelsta lapai. Pasėtas sėklas užžerkite žeme ir gerai prispauskite, tada geriau susilies su ja ir tolygiau sudygs. Sėkite į drėgną dirvą: kol sudygsta, nereikės laistyti. Derliaus sulauksite maždaug po 40–50 dienų.
! Salotas galima sodinti ir daigais, tada užauga anksčiau. Neišmeskite salotų, kurių nusipirksite parduotuvėje (užaugintų indeliuose), šaknų. Pasodinkite į vazonėlį ar lovelį ir jos atžels. Beje, salotas galite sėti (sodinti daigais) kas dvi savaitės. Taip jų derlių imsite visą vasarą ir rudenį. Salotos mėgsta šviesą. Jeigu auginsite pavėsyje, ištįs ir blogai augs. Taip pat svarbu, kad balkone nebūtų pernelyg karšta, nes salotos sparčiai augs ir greitai formuosis žiedynai. Salotų lapai bus skanūs (neapkars), jeigu reguliariai laistysite (geriau rečiau, bet didesniu vandens kiekiu). Taip pat svarbi vandens nepadauginti, nes lapai deformuosis.
Tinkamos veislės: ‘Grand Rapid’, ‘Geizer’, ‘Dubrava’, ‘Kredo’, ‘Rubis’, ‘Rica’, ‘Kristine’, ‘Lollo Rossa’, ‘Valdal’, ‘Black Seeded’ ir kt.

Vienmetės paprikos.  Šie augalai tikrai papuoš balkoną, nes vaisiais apkibę kerai atrodo labai dekoratyviai. Paprikos žydi nuo liepos iki rugsėjo. Vaisiams subręsti reikia daug saulės, todėl tinkamiausia vieta – pietų pusėje. Juos galima skinti iki spalio mėnesio. Vazonus į lauką išneškite vasarą, augaliukus reguliaria laistykite, svarbu, kad dirva nuolat būtų drėgna. Per karščius laistykite kasdien.

Rūta Staučytė
Moters savaitgalis, Nr. 21

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Arnas Arnas rašo:

    Super įrašas apie prieskoninius augalus ir jų rūšių pasirinkimą. Pas mane visada ant palangės puikuojasi http://www.nojus.lt/prieskoniu-seklos prieskoniniai augalai.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...