2011 Birželio 02

Autoriai kreipėsi į prokuratūrą

veidas.lt

BFL

Ketvirtadienį 95 autoriai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl esą neskaidrios Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) veiklos.

Organizacija kaltinama išpūstomis administravimo išlaidomis, neaiškia lėšų skirstymo tvarka ir autorių neinformavimu apie agentūros veiklą.

“Autoriai nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą, nes nežinome, kur dar kreiptis,”, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją kalbėjo muzikos autorius ir dainininkas Andrius Mamontovas.

Pasak jo, ketvirtadienį dėl netinkamos LATGA-A veiklos taip pat kreiptasi į šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę ir kultūros ministrą Arūną Gelūną.

Pareiškimą pasirašė A. Mamontovas, Raigardas Tautkus, Gabrielius Liaudanskas (Svaras), Marijonas Mikutavičius, Šarūnas Mačiulis, Igoris Kofas, grupių “Happyendless”, “Biplan”, “Reberlheart” nariai ir kiti autoriai.

“Per 20 metų šios organizacijos veiklos tapo tam tikra pinigų plovykla”, – kalbėjo muzikos autorius R. Tautkus.

Pasak jo, norima, kad agentūroje būtų tinkamai atliktas auditas, kuriam esą priešinasi pati LATGA-A.

R. Tautkus kalbėjo, kad auditą jau dešimt metų atliekanti įmonė kelia įtarimų, nes ji esą susijusi su “verslininkais, kurie braunasi į LATGA-A”.

Autoriai pasakojo, kad per pastarąją metinę konferenciją pareikalauta atlikti finansinės veiklos auditą, tačiau viskas baigėsi tuo, kad konferencija buvo paduota į teismą.

R. Tautkaus teigimu, konferencijoje iš autorių buvo suformuota grupė dėl audito, atstatydintas leidėjas Justinas Garliauskas, tačiau konferencijos sprendimai dėl kreipimosi į teismą buvo susprenduoti.

“Autoriai nusprendė, kad LATGA-A reikalingas auditas ir buvo padaryti visi žingsniai, kad jis neįvyktų”, – kalbėjo A.Mamontovas. Po to nuspręsta kreiptis į GP.

Pasak pareiškimo, populiariosios muzikos autoriai, kurių autorinis atlyginimas sudaro didžiausią dalį LATGA-A gaunamų lėšų, nuolat negauna informacijos apie agentūros vidaus veiklą, jos priimamus sprendimus.

“Didelė dalis autorių stipriai abejoja veiklos skaidrumu, yra daug ženklų, kurie rodo, kad mes ne viską žinome, kas vyksta toje organizacijoje, o ta organizacija gyvuoja iš autorių , t.y. mūsų pinigų”, – sakė A. Mamontovas.

Pasak autorių, nėra aiškios LATGA-A administravimo išlaidos, esą kasmet 20 dirbančių žmonių administracinėms išlaidoms išleidžiama per 3,5 mln litų. Be to, yra neaišku, kur nueina “nepanaudotos lėšos”, sudarančios 700 tūkst. litų.

Taip pat, anot R. Tautkaus, nerimą kelia įvairiems projektams iš autorių automatiškai nuskaitomi pinigai, jei jie nepareiškia noro, kad jie nebūtų nuskaityti. Šį mechanizmą muzikantas pavadino, kaip “atgalinį pinigų srautą tam, kam reikia”. A.Mamontovas tvirtino nežinojęs, kad agentūra remia kokius nors projektus, nors jai priklauso jau 20 metų. Šis mokestis siekia 10 proc. autorinio atlyginimo.

“(Neaiškus – BNS) yra projektų rašymas LATGA-A’i iš įvairiausių autorių, ir jų patvirtinimas ir tų pinigų skyrimas tiek projektams, neatsiklausus autorių”, – tvirtino R. Tautkus.

Autoriai kalbėjo norintys, kad atsistatydintų LATGA-A vadovas Edmundas Vaitiekūnas ir visa taryba.

R. Tautkus kaltino agentūrą, kad įstatai sudaryti tokiu būdu, kad autoriai metinės konferencijos metu nieko nesprendžia, viską padaro taryba.

“Pastaruoju metu, gal konkrečiai nevardinsiu, bet yra tam tikra grupė leidėjų, kuri yra stipriai susijusi su LATGA-A, kurie gauna lengvatas. Tai kelia susirūpinimą, kad yra ryšiai tampresni su kai kuriais autoriais labiau nei su kitais”, – kalbėjo A. Mamontovas.

Autoriai tvirtino, jog esama signalų, kad vyksta vidinės kovos dėl LATGA-A vadovo posto, nes esą E. Vaitiekūnas planuoja trauktis.

“Išeiti ir pradėti kurti naują organizaciją yra įmanoma, kita vertus, tai ,kas jau dabar sukurta – pastatai, administracinis aparatas, turtas – yra įgyta už mūsų autorių pinigus. Kodėl mes turime dabar pasitraukti ir pradėti viską iš naujo?” – svarstė A. Mamontovas.

LATGA-A yra autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija, įkurta 1990 metais. Jos tikslas – kolektyviai administruoti autorių teisių turėtojų teises, rinkti ir paskirstyti autorinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą, koordinuoti asociacijos narių veiklą, užtikrinti kuo platesnį Lietuvos ir užsienio autorių kūrinių panaudojimą, užkirsti kelią autorių teisių pažeidimams.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...