2010 Kovo 23

Ausies uždegimas

Ausies skausmo košmarai

veidas.lt

Ne vienas patyręs ausų skausmą suaugęs galėtų apibūdinti jį kaip itin bjaurų, paverčiantį žmogų visiškai bejėge būtybe. Tačiau šiuos baisius skausmus, anot statistikos, dažniausiai kenčia vaikai. Kaip jiems padėti?

Pagrindiniu ausies skausmo kaltininku – vidurinės ausies uždegimu (arba otitu) suserga nors kartą gyvenime trys ketvirtadaliai vaikų. Jei suserga kūdikis iki vienerių metų – didesnė tikimybė, kad šis negalavimas jį kamuos ir toliau. Gera naujiena yra ta, kad vaikui augant, ausų uždegimu jis serga rečiau.

Kodėl atsiveria ausytės ”vartai”

Ūminis vidurinės ausies uždegimas prasideda tuomet, kai į vidurinę ausį iš nosies pro klausomąjį vamzdį patenka virusų ar bakterijų. Ausies ”vartus” mikrobams dažniausiai atveria peršalimo ligos. Ausies uždegimas dažniausiai prasideda antrą – trečią slogos dieną. Kūdikiui peršalus, dėl slogos ar nosiaryklės uždegimo užburksta ne tik nosies gleivinė, bet ir nosiaryklę su ausimi jungiančio ausies klausomojo vamzdžio angos gleivinė – todėl ji užsiveria. Tuomet oras iš nosiaryklės negali patekti į vidurinę ausį ir joje susiformuoja neigiamas slėgis. Dėl to vidurinė ausis prisipildo skysčiais, kurie iš ausies negali niekur nutekėti. Kol sekretas yra vandeningas ir skaidrus, ši liga yra lengvesnė (uždegimas vadinamas seroziniu).

Pūlinis vidurinės ausies uždegimas prasideda tuomet, kai per platų ir trumpą mažylio klausomąjį vamzdį, iš nosies į vidurinę ausį kartu su gleivėmis patenka bakterijų. Tuomet jos pradeda daugintis sekrete, o šis pasidaro pūlingas. Kaupiantis pūliams, pakyla kūno temperatūra, dėl spaudimo į vidurinės ausies sieneles atsiranda skausmas, o dėl pūlių “spaudimo” į apatinę būgnelio dalį, būgnelis gali pratrūkti. Pūliai būna skysti, tąsūs, gleivingi, bespalviai ar gelsvi, bekvapiai. Iš pradžių, dėl būgnelio trūkimo, pūliuose gali būti kraujo priemaišų.

Sergant ausies uždegimu, pakinta ausies būgnelio spalva, forma ir tamprumas Šie pakitimai matomi, apžiūrint ausį specialiu prietaisu – otoskopu. Taip pat mažyliui gali būti atliekama timpanometrija – specialiu prietaisu užrašoma kreivė, kuri parodo būgnelio judrumą, spaudimą išorinėje klausomojoje landoje ir būgninėje ertmėje. Atliekant audiogramą, nustatomas klausos pakenkimas dėl būgninėje ertmėje esančio skysčio. Jeigu mažylis jau nebe pirmą kartą serga ausų uždegimu, būtina apžiūrėti nosiaryklę dėl adenoidų – tai atliekama standžiais ar lanksčiais endoskopais.

Kaltųjų paieškos

  • Peršalimo ligos, pvz., sloga, nosiaryklės, ryklės uždegimas, sinusitas ir kt.
  • Netaisyklingas nosies pūtimas, t.y. mažyliui pučiant staigiai ir stipriai, per platų ir trumpą klausomąjį vamzdį gleivių iš nosies pakliūva į vidurinę ausį.
  • Iškrypusi nosies pertvara.
  • Vaikas serga adenoidų uždegimu arba kai jie labai padidėję.
  • Kūdikiams ir mažiems vaikams būdingas trumpesnis ir platesnis klausomasis vamzdis.
  • Neteisingai maitinant kūdikį, į ausį per klausomąjį vamzdį gali patekti pienuko ar mišinuko.
  • Šeimoje yra rūkančių.
  • Sergantis sloga ir nosiaryklės uždegimu kūdikis nuolat guli, dėl to susikaupęs sekretas lengviau patenka į vidurinę ausį.

Ar ausytė supūliavo?

Tėveliai nesunkiai atpažįsta ausų uždegimą iš skausmo, nes jis toks aštrus, kad net kantriausias mažylis griebia už ausies, sukinėja galvą, o naktį prasideda tikri košmarai: mažylis nenumaldomai verkia, neleidžia prisiliesti prie galvos, kartais vemia, karščiuoja, blaškosi, gali pakilti temperatūra iki 39°C. Kai organizmo atsparumas yra sumažėjęs bei gydyti pradedama pavėluotai, gali atsirasti pavojingų komplikacijų, pvz., už ausies čiuopiamos ataugos, smegenų bei jų dangalų uždegimas, kraujo užkrėtimas.

Serozinio uždegimo požymius galima sužinoti tik paklausus pas kalbantį vaiką. Jis pasireiškia: prikurtimu, ūžesiu ausyje, ausies užgulimu, savos kalbos skambėjimu ausyse, jis jaučia skysčio persipylimą ausyse, judinant galvą. Dažnai vaikai nereaguoja, kai tėveliai juos tyliai pašaukus, garsiai įsijungia televizorių, mažai domisi aplinka ir garsais.

Pūlingo ausų uždegimo požymiai: ausies skausmas, dirglumas, karščiavimas, nemiga, verkimas, pablogėjęs apetitas, ausies tempimas ir užgulimas, klausos susilpnėjimas, galvos svaigimas, koordinacijos sutrikimas, šleikštulys, vėmimas ir net… skysti viduriukai. Trūkus būgneliui, iš ausies pasirodo bekvapės išskyros, tuomet mažylio savijauta pagerėja.

Pirmieji tėvelių veiksmai

  • Jeigu pastebite, kad kelias dienas kartojasi pūlingo otito simptomai, kyla temperatūra, blogėja vaikučio savijauta, kreipkitės į gydytoją.
  • Kol gydytojas neapžiūrės ligoniuko, į ausis galite lašinti tik skausmą mažinančių vaistų („Otipax“).
  • Kūdikį reikia žindyti bei maitinti dažnai ir po truputį, nes valgant skausmas sustiprėja, dėl to jis pradėjęs valgyti gali pravirkti, mesti žįsti krūtį arba buteliuką.
  • Tiksliai vykdykite gydytojo paskyrimus, pvz., būtinai pasirodykite pakartotinai gydytojo nurodytu laiku, nesvarbu, kokia vaiko savijauta. Būklei pablogėjus, būtina kreiptis anksčiau nurodyto laiko.
  • Įtarus, kad po ausies uždegimo susilpnėjo vaiko klausa, nedelsiant kreipkitės į gydytoją pakartotinai.
  • Jeigu iš ausies pasirodė išskyrų (vadinasi, pažeistas būgnelis), galima lašinti saugius, netoksiškus lašiukus (”Ciloxan”).

Kaip padėti mažylio ausytėms

Gydyti slogą. Tėveliai turi atminti, kad ausytes reiktų pradėti gydyti nuo jas „susargdinusios“ slogos, kad pagerintume skysčių nutekėjimą iš ausies. Į kiekvieną nosies landą, išsiurbus gleives, mažyliui patariama įlašinti gydytojo paskirtų gleivinę sutraukančių vaistų. Sloguojantį kūdikį patariama migdyti pusiau sėdimoje padėtyje, kad nosies gleivės nepatektų į ausytę.

Malšinti skausmą. Stiprų ausies skausmą apmalšins ir šiek tiek uždegimą sumažins ausų lašai „Otipax“, šildomas kompresas. Jeigu vietinio poveikio priemonės nepadeda, mažylis ištisai verkia dėl skausmo, galima jam duoti išgerti vaikiško ibuprofeno ar paracetamolio.

Antibiotikai skiriami ne visada, jų prireikia tik tuomet, kai mažylio organizmas nepajėgus pats įveikti ligos. Vaikams iki 3 m. amžiaus dažniausiai rekomenduojamas 10 dienų antibakterinio gydymo kursas. O vyresniems vaikams, kuriems ausies uždegimas nustatytas pirmą kartą ir nėra sunkus, antibiotikų reikės gerti septynias paras. Pradėjus juos vartoti, būtina išgerti visą paskirtą vaistų kursą, antraip uždegimas gali atsinaujinti arba atsirasti antibiotikams atsparių bakterijų. Nesitikėkite, kad išgėrus antibiotikų, mažylio būklė iš karto pagerės. Reikės palaukti 2-3 paras, kol suveiks antibiotikai.

Kad nutekėtų skystis. Pasikartojantys ausies uždegimai gali susilpninti klausą, sutrikdyti kalbos formavimąsi. Jei skystis vidurinėje ausyje lieka ilgiau kaip 3 mėnesius ir silpnėja klausa, tuomet atliekama timpanostomija (tam tikras angos suformavimas ausies būgnelyje). Šiai procedūrai atlikti naudojamas timpanostominis vamzdelis, kuris įspaudžiamas į būgnelį. Juo skystis iš vidurinės ausies nuteka į išorę.

Operacija. Jei ausų uždegimai kartojasi ir toliau, dažniausiai šalinami adenoidai ar tonzilės.

Svarbu laiku pradėti gydytis, nes kitaip gali atsirasti pavojingų komplikacijų, pvz. speninės ataugos, vidinės ausies, smegenų bei jų dangalų uždegimas, kraujo užkrėtimas.

Kada šildyti, o kada šaldyti?

Susirgus ūminiu otitu, kartais kompreso šiluma apmalšina skaudančią ausį, tačiau “įsisiautėjus” pūliniam otitui, kompreso šiluma gali veikti ir atvirkščiai, didinti skausmą. Tokiais atvejais net rekomenduojama dėti užausyje ledo gabaliukų! Bet plyšus būgneliui, šiluma vėl naudinga, nes paspartina ausytės gijimą. Šildomieji kompresai dar naudingi tuo, kad gali pagreitinti ausies būgnelio trūkimą, po kurio mažylis pasijaučia daug geriau. Siūlome keletą ausies šildymo būdų:

Šildyklė. Prie skaudamos vaiko ausies priglauskite šildyklę, geriausiai tai padarykite, laikydami vaikutį ant rankų, jį panešiokite.

Vatos kompresas. Ant ausytės galite uždėti storą vatos sluoksnį, prieš tai ją sušildykite ant virdulio dangčio. Ant viršaus užmaukite gerai priglundančią kepuraitę.

Šildomasis kompresas. Jis gaminamas taip: iš švaraus lininio ar medvilninio audinio gabalėlyje padarykite ausies kaušelio dydžio skylutę. Suvilgykite vaistinėje įsigytame spritiniame tirpale. Pro skylutę iškiškite kaušelį, nes kompresas turi būti glaudžiai apdėtas aplink kaušelį, o ne ant jo. Ant ausies kaušelio dėkite polietileninę plėvelę, po to storą vatos sluoksnį – jis turi uždengti didesnį plotą negu kompresas aplink ausį. Tada aptvarstykite. Kompresą laikykite apie 1 val. Užmigusio vaiko nežadinkite, palaukite, kol pabus. Šį kompresą galite dėti 3-4 kartus per parą.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...