2011 Gegužės 10

Augančios kainos kelia nerimą ir ekonomistams

veidas.lt

"Veido" archyvas

Pastaruoju metu Lietuvoje viskas brangsta: maistas, drabužiai, avalynė, degalai ir kt. Gyventojai nerimauja, bet situacija nesikeičia, tačiau nuolat augančiomis kainomis jau susidomėjo ne tik eiliniai žmonės, bet ir ekonomistai.

„Kainos varo į neviltį“, – teigia „Vilniaus diena“. Dienraštis rašo – „Nepaliaujamai augančios maisto kainos antrą mėnesį iš eilės brangstantys drabužiai bei avalynė ėmė kelti įtarimą net ekonomistams“.

„Verslo žinios” tvirtina, kad infliacija slopina vidaus rinkos atsigavimą. Dienraštis skelbia – „Bėdą mato, o pasiūlyti sprendimų negali. Lietuvoje nuolat brangstant vartojimo prekėms paslaugoms analitikai, balandį laukę kuklesnių infliacijos rodiklių, užsimena, kad nesiliaujantis spartus kainų šuolis stabdo vidaus vartojimo atsigavimą. Šiemet balandį mėnesinė infliacija buvo 1 proc., o metinė – 4,4 proc., vakar paskelbė Statistikos departamentas”.

„Vilniaus diena“ pažymi, kad „statistikų teigimu, metinės infliacijos lygį daugiausiai lėmė nemažai brangusios vartojimo prekės: 10,4 proc. išaugo maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos. 9 proc. brango transporto prekės ir paslaugos, 6,3 proc. – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos.

Mėnesio infliacijai didžiausios įtakos turėjo vis dar brangstantys maisto produktai (2,2 proc.), 3,8 proc. brangę drabužiai ir avalynė, 1,5 proc. – transporto prekės ir paslaugos.

Maisto prekių grupėje labiausiai per mėnesį augo daržovių ir bulvių kainos (9,5 proc.), po kiek daugiau nei po porą procentų ūgtelėjusios mėsos, duonos, pieno ir jų produktų kainos. Statistikų duomenys liudija, kad pastarąjį mėnesį pastebimiau pigo tik vaisiai“.

Tai pastebi ir „Lietuvos rytas”. Dienraštyje teigiama – „Lietuvių skrandžiui įprastos daržovės šiemet, palyginti su praėjusiais metais, keliskart brangesnės. Pasak pardavėjų, šį pavasarį daržovių perkama mažiau.”

„Verslo žinių“ kalbintos ekonomistės teigia, kad „Maisto produktų kainų kilimas itin brangiai kainuoja gyventojams – Lietuvoje maistui yra skiriama beveik didžiausia (po Rumunijos) pajamų dalis Europos Sąjungoje, ir pernai šis rodiklis padidėjo pirmą kartą šį tūkstantmetį”, – pažymi p. Rojaka.

„Kaip ir tikėjomės, didžiausios įtakos turėjo brangstantys maisto produktai, o tai lemia globalios tendencijos, patys nelabai, ką ir galime padaryti”, – vertina p. Klyvienė.

„Akivaizdu, kad namų ūkiai, prislėgti vis augančios infliacijos naštos, ieškos pigesnių alternatyvų. Auganti infliacija gerokai keičia ir vartotojų įpročius net ir turtingesnėse šalyse”, – pažymi p. Rojaka.

„Kauno diena“ pabrėžia – „Kainų mažėjimo Lietuvoje ekspertai tikisi nebent vasarą ar rudeniop, kai pasirodys naujas derlius. Spaudimas infliacijai turėtų sumažėti ir dėl pastarosiomis dienomis pastebimai atpigusių degalų“.

Apie gerėjančią padėtį Lietuvos rinkoje skelbia ir „Verslo žinios“ – „Nors analitikai netrykšta itin dideliu optimizmu, kad infliacijos tendencijos keistųsi iš esmės, p. Klyvienė pabrėžia, kad drabužių ir avalynės brangimo, kuris yra sezoninis ir balandį sietinas su naujų kolekcijų atsiradimu, įtaka artimiausiais mėnesiais bus mažesnė”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...