2010 Lapkričio 26

Janusz Skolimowski

Atviras Lenkijos ambasadoriaus laiškas

veidas.lt

Remdamasis š.m. lapkričio 14 d. „Veido“ leidiniu, norėčiau išreikšti savo gilų pasipiktinimą dėl kai kurių P. Stankero straipsnyje „Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas – didžiausias juridinis farsas istorijoje“ išsakytų teiginių.

Neginčijamas faktas yra tai, kad Tarptautinio karo nusikaltimų tribunolo Niurnberge darbas vyko ypatingoje teisinėje situacijoje. Niurnbergo tribunolas turėjo taikyti tam tikras teisines kategorijas, kurios prieš antrąjį pasaulinį karą nebuvo suformuluotos explicite, tačiau tokių nusikaltimų bausmės imperatyvą intuityviai suponavo kiekviena civilizuota teisinė sistema. Kaip visuotinai žinoma, Niurnbergo tribunolas veikė pagal 1945 m. rugpjūčio 8 d. London Charter.

Faktas, kad nepaisant to, kad Tribunolas tyrė 1940 m. Lenkijos karininkų žudynes Katynėje, tiesa apie tai, kad tai įvykdė sovietų politinė policija (NKVD), buvo atskleista praėjus dešimtmečiams.

Verta pažymėti, kad joks nusikaltėlis, teisiamas Niurnberge, nebuvo kaltinamas žydų tautos eksterminacija. Kaltinimai, kuriuos suformulavo Tribunolas, buvo 4 kategorijų: dalyvavimas sąmoksle, kurio tikslas buvo įvykdyti nusikaltimą prieš taiką, ginkluotos agresijos įvykdymas, karo nusikaltimai bei nusikaltimai prieš žmoniją. Tik paskutinysis iš jų nebuvo prieš karą egzistavusios tarptautinės teisinės santvarkos dalis. Tuometinė tarptautinė bendrija nenaudojo apibrėžimo „holokaustas“, taip pat negalėjo remis konvencija dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį, kurią Jungtinės Tautos priėmė tik 1948 metais.

Aukščiau pateikti teiginiai nenuginčija nacistinės Vokietijos padaryto genocido nusikaltimo prieš žydų tautą fakto, kuris buvo vykdomas su kitų šalių piliečių ir/arba institucijų pagalba. Teiginiai, pateikti P. Stankero straipsnyje, ginčijantys žydų naikinimo II pasaulinio karo metu faktą bei abejojantys Niurnbergo procesų istorine reikšme, yra verti aukščiausio pasmerkimo. Prie patikimų įrodymų apie žydų naikinimą paskleidimo laisvajam pasauliui taip pat prisidėjo Lenkijos vyriausybė Londone, ypač lenkų pogrindinės valstybės kurjeris ir pokario diplomatas Jan Karski.

Mano nuomone, ypač skaudu, kai teiginiai, neigiantys Holokausto istoriškumą, yra formuluojami mūsų Europos dalyje, kuri buvo šios tragedijos liudininkė. Atsakomybė už tiesos apie istorinį palikimą skleidimą, kurią perduodame kitoms kartoms, reikalauja didesnės išminties diskutuojant šia tema spaudoje.

Išreikšdamas nustebimą tuo, kad plačiai skaitomas Lietuvos savaitraštis „Veidas“ savo puslapiuose talpina tokio turinio straipsnius, kurie aiškiai prieštarauja istoriniams faktams, norėčiau pabrėžti, kad valstybė ir visuomenė, kuriai turiu garbę atstovauti, visados gins tiesą apie genocido nusikaltimus. Tuo įrodymas yra tarp kitą ko Lenkijos aktyvumas Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remebrance and Research forume, kurio narė taip pat yra Lietuvos vyriausybė.

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (8)

 1. skaitytojas skaitytojas rašo:

  Tai ar Lenkijos ambasadoriui visai nesvarbu,kad Niubergo procece buvo aikiai sufalsifikuota Katynes istorija? O gal gerb. ambasadoriui ir toliau butu patogu aiskinti,kad tai ne sovietu nusikaltimas, o naciu????
  Noreciau p. Lenkijos ambasaoriui priminti,kad jau 1940 m. sovietai i Sibira ir kitus gulagus isveze 1 milijoną Lenkijos pilieciu, jų tarpe 500 tukst.žydų tautybės. Dauguma jų liko amžino įšalo žemėje. Ir tą vykdė sovietai jau prasidejus II-jam pasauliniam karui. Sitie nusikaltimai Niurbergo procecse buvo nutyleti, apie juos nenorima kalbeti. Ponas ambasadorius skuba smerkti istorika suabejojusi 6 milijonu skaiciumi, taciau nei nenori zinoti apie kitus Stalino ir jo klikos isžudytus milijonus.Pasulio moklsininkai vis garsiau kalba,kad Stalinas II-jo pasaulinio karo metu užimtose teritorijoje suspejo išžudyti dar 6 milijonus žydų tautos žmonių. Taigi 6+6=12. Paprasta matematika. Ko cia nesuprasti.Taciau sutinku,kad II-jo Pasulionio karo metu vykusis holokaustas nenuneigiamas -jis mūsų visų dar vis kraujuojanti žaisda, o jo atminimas ir jam išreiškiama pagarba, tarsi mūsų sąžinės lakmusas, deja, Jūsų taip pat.Pusė tiesos,tai dar ne pilna tiesa apie II-jo pasaulinio karo nusikaltimus tiek prieš žydų, tiek ir prieš kitas tautas. Suokalbininkų Stalino ir Hitlerio nusikaltimai neturi tureti senaties termino ir jie turi būti pasmerkti kartu.

 2. manau manau rašo:

  Gales sitas ambasadorius prasiziot tada,kai bus grazintos uzgrobtos lietuviu zemes ir atsiprasyta uz pilsudskio sunu kruvinus darbus uz civiliu lietuviu zudima.

 3. Inga Baranauskienė Inga Baranauskienė rašo:

  Susidaro įspūdis, kad gerb. ambasadorius, skaitė straipsnį, jau susidaręs išankstinę nuomonę. Aš jį skaičiau dar šviežią, ir man apskritai neužkliuvo žydų tema – užkliuvo Katynė ir tas faktas, jog SSRS “pakabino” ant vokiečių savo pačių nusikaltimus. Būtent tai buvo pagrindinė autoriaus mintis. Ir greičiausiai taip manė visi jo skaitytojai, nes straipsnis, nesukeldamas jokio ažiotažo kabėjo internete bent 10 dienų. O paskui jį pastebėjo panelės iš “Naujosios kairės”, ir tuomet staiga visiems “atsivėrė akys”! Žodžiu, istoriją būtų galima pavadinti Šekspyro komedijos “Daug triukšmo dėl nieko repeticija”, tik va – žmogus iš darbo išlėkė, ir kito dabar, pažymėtas “Holokausto neigėjo” etikete, vargu ar susiras. Žodžiu, patarčiau ambasadoriui dar kartą peržiūrėti straipsnį, susipažinti su kitais istoriko darbais, o tada žvilgtelėti į savo sąžinę.

 4. Lizdeika Lizdeika rašo:

  Ar ne laikas to palenkės veikėjo pavardę rašyti lietuviškai Jonas Skolimauskas, kaip jam sekėsi mokytis Maskvos komunistų mokyklose geriau papasakotu

 5. Valančius Valančius rašo:

  1942 metais vokiečiai skaičiavo Vilniaus, Kauno ir kitų Lietuvos apskričių( o matyt ir kitų Ostlasndo Komisariato , Ukrainos Komisariato , Generalinės Gubernijos …). Suskaičiuotų sąrašuose yra lietuviai, lenkai , rusai, vokiečiai, baltarusiai. Žydų ten nėra .Tuose Komisariatuose vokiečiai jų jau nemato .Kiti dar laikinai skaičiuojami..
  Bandymas baltinti nacistinės Vokietijos darytus veiksmus yra stipriai nevykęs. Vokiečių vykdytas “lebensraumo ” plėtimo darbas neprilygsta jokiems kitiems nusikaltimams

 6. no com no com rašo:

  Gėda dėl straipsnio, dėl tokių rašytojų ir daugumos komentatorių, Lietuva neturi jokios ateities

 7. Kolega Kolega rašo:

  As Petra Stankera zinau kaip dora zmogu ,jo istorines knygos visos yra parasytos rementis dokumentais ,todel ne Lenku politikieriui reiketu vertinti jo straipsnius ,as vietoj Petro, ministra palaiti paduociau i teisma uz neteiseta jo isvijima is darbo.Nu kokie mes tapom zydu subinlaiziai ,tai baisu pagalvoti. Kur tik pinigais kvepia ten ir kyso zydeliu ausys.Petra turetu apginti tikri Lietuvininkai.

 8. Kolegai Kolegai rašo:

  Jūs irgi dirbate VRM, berašti?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...