2011 Gegužės 07

Atrasti knygas padeda erdvinės formos

veidas.lt

"Veido" archyvas

Caro valdžiai 1864 metais Lietuvoje uždraudus spaudą lotyniškais rašmenimis, knygos gimimas bei platinimas XIX amžiaus antroje pusėje prilygo kone žygdarbiui, o kiekviena išleista knygelė buvo saugoma it didžiausias turtas. Tuo tarp šių laikų knygų gerbėjai lepinami, jie gali rinktis iš daugybės spausdinto žodžio žanrų ir formatų. Vienas iš įdomesnių knygos pateikimo būdų – erdviniai, vadinamieji pop up leidiniai, užkariavę viso pasaulio knygynų lentynas, Lietuvoje dar tik skinasi pirmuosius žingsnius.

Pasak knygų leidyklos „Terra Publica“ projektų vadovo ir knygų konstruktoriaus Vytauto Kandroto, sunkiausia ne sukonstruoti veikiantį erdvinį knygos maketą, bet pritaikyti jį masinei gamybai. „Leidykla stengiasi visus savo leidinius spausdinti Lietuvoje, tačiau nuolat atsiremiame į ribotas technines šalies spaustuvių galimybes. Dalį darbų vis tiek tenka pabaigti rankomis. Tokiu būdu leidinio gamyba gali užsitęsti net iki pusės metų ir nėra pigi. Vis dėlto šis techninis procesas nepaprastai kūrybingas ir įdomus tiek mums, gamintojams, tiek ir vaikams tokiu būdu atrandantiems knygos skaitymo malonumą“.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimo išvakarėse V. Kandrotas apgailestavo, kad dėl minėtų priežasčių Lietuvoje dar mažai kas ryžtasi leisti originalias lietuviškas pop up knygas. Nors šalies knygynuose galima rasti gana daug užsienio autorių sukurtų ir Kinijoje atspausdintų knygelių, bet jei kalbėtume apie būtent mūsų šalyje sukurtas, sukonstruotas, pagamintas ir sukomplektuotas knygas, tokių leidinių pavyzdžių rastume vos keletą.

Žmogus, išradęs pop up knygų mechanizmą nėra žinomas. Vienas iš pirmųjų erdvinių leidinių buvo pagamintas XIII amžiuje katalonų poeto R. L. Maljorkos, kuris naudojo sukamus diskus tam, kad iliustruotų savo teorijas. Šiuolaikinių pop up knygų protėviai – trijų dimensijų maketai anksčiau buvo naudojami mokantis žinioms apie astronomiją, fiziką ar anatomiją iliustruoti ir tik daug vėliau tokio tipo knygos imtos kurti vaikams.

Leidykla „Terra Publika“ pop up knygas vaikams leidžia nuo 2009 metų. Per du metus išleistos 3 knygos: „Lietuvos istorija“, „Lietuviška abėcėlė“ ir „Lietuvos gamta“. Minėtuose leidiniuose vaikai gali atrasti lėktuvo „Lituanica“ ar Gedimino bokšto 3D modelius, nenuobodžiaujant mokytis lietuviškos abėcėlės – A akimirksniu virsta Ą, o už kotelio pasukus obuolį, šis virsta į raidę O.

Naujausioje, dar spaustuvės dažais kvepiančioje pop up knygoje „Lietuvos gamta“, kuriai tekstus parašė žinomas šalies gamtininkas Salemonas Paltanavičius, atgyja mišria technika (piešimo ir fotografijos) sukurti gamtos personažai: naktį skraidantis šikšnosparnis, į lizdą tupiantis gandras. Tarp žolynų iškyla trimatis Žuvinto apžvalgos namelis, o mėgstantieji meistrauti gali susiklijuoti Ventės rago Švyturio maketą.

www.voruta.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...