2011 Gegužės 12

Atlyginimų didėjimą sieja su ekonomikos augimu

veidas.lt

BFL

Premjeras Andrius Kubilius prognozuoja, kad ateityje darbo užmokestis gali augti, tiesa, šį didėjimą sieja su šalies ekonomikos augimu.

“Darbo užmokestis yra labai svarbus parametras ir jis priklauso visų pirma nuo ekonomikos, verslo galimybių. Šioje vietoje po tikrai didelio ekonomikos nuosmukio visi dar jaučiame tas pasekmes ir svajoti, galvoti apie labai spartų atlyginimų augimą būtų nevisiškai teisingai”, – ketvirtadienio rytą “Žinių radijuje” kalbėjo Premjeras.

Pasiteiravus, ar mato prielaidų atlyginimų Lietuvoje didėjimui, Ministras Pirmininkas prakalbo apie darbdavio ir darbuotojų susitarimą bei galimybes.

“Noriu pastebėti, kad Lietuvoje didžioji dalis ekonomikos yra privati ekonomika ir susitarimas tarp verslo ir dirbančiųjų visada galimas, jeigu verslas ir dirbantieji mato, kad iš tikrųjų yra galimybė didinti atlyginimus. Tai ne Vyriausybė nustato atlyginimus, Vyriausybė kartu su socialiniais partneriais gali svarstyti minimalios mėnesinės algos klausimą, bet ligšiolinės diskusijos parodė, kad skirtingose ekonomikos srityse, skirtingose verslo rūšyse yra labai skirtingai matoma problema”, – sakė A. Kubilius.

Premjero teigimu, smulkusis verslas pabrėžia, jog jei šiuo metu būtų verčiamas didinti minimalų atlyginimą, jis negalėtų išsilaikyti, mažėtų darbo vietų skaičius. A. Kubilius sutiko, jog sunku išgyventi ir už minimalų, ir už šiek tiek didesnį atlyginimą. Dabar minimalus darbo užmokestis neatskaičiavus mokesčių yra 800 litų arba 678,5 lito “į rankas”, norima jį didinti iki 1 tūkst. litų.

“Bet turėtume suvokti, kad atlyginimai tai nėra kažkas, ką galima paimti iš oro. Kokią turime ekonomiką, kiek jinai yra sugebanti atsigauti po krizės, kiek sugeba pasaulio rinkose, tokius atlyginimus jinai ir sugeba mokėti. Matome tendenciją, kad atlyginimai gali ateityje augti, bet visa tai priklauso vėlgi ne nuo Vyriausybės, Seimo narių, o nuo to, kokiu būdu ir kaip sparčiai atsigauna tas pats verslas ir ekonomika”, – dėstė Premjeras.

A. Kubilius konkrečiai neatsakė į klausimą, ar minimalaus darbo užmokesčio didinimas gali dar labiau padidinti nedarbą.

“Mes rankų nenusiplauname, bet negalime irgi primesti kokios nors savo pozicijos, nes visa patirtis ir esmė minimalių atlyginimų nustatymų ir Trišalių tarybų darbo yra dialogo tarp verslo, darbdavių ir profsąjungų pabrėžimas ir svarba. Nes jeigu nebus tokio susitarimo, jeigu viena verslo dalis galvos vienaip, kita dalis – kitaip, o bus priimami kažkokie politiniai sprendimai, tai galime labai skausmingai pakenkti ekonomikai, verslui ir, pavyzdžiui, padidinti nedarbą. Tai į tuos klausimus turi būti gauti aiškūs atsakymai ir tik tada galime priimti vienokį ar kitokį sprendimą”, – komentavo Vyriausybės vadovas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...