2011 Birželio 18

Ateities internete naršyti bus galima tik su specialiu pasu

veidas.lt

"Technologijų" archyvas

Pasaulinės interneto policijos pajėgos ar skaitmeninis pasas, su kuriuo vartotojai galės prisijungti prie interneto. Taip Rusijos antivirusinių programų ekspertas Eugenijus Kasperskis įsivaizduoja ateities interneto pasaulį, praneša EUobserver.com.

Kibernetinių nusikaltimų neįmanoma eliminuoti, taip kaip negalima panaikinti futbolo chuliganizmo, neuždraudus futbolo ar neuždraudus žmonių“, – Briuselyje vykusioje kibernetiniam saugumui skirtoje konferencijoje teigė antivirusinę įrangą gaminančios kompanijos „Kaspersky Labs“ vadovas.

Kibernetinio saugumo pasaulyje konkuruojanti produkcija – antivirusinės programos – aptinka tik žinomus ir gana paprastus kenkėjus, tačiau nesugeba užkirsti kelio suplanuotoms atakoms ar sudėtingoms infiltracijos schemoms.

E. Kasperskis pripažino, kad jo programa interneto vartotojams negali pasiūlyti visiškos apsaugos, tačiau tvirtina, kad dauguma prie kompiuterių ekranų sėdinčių žmonių, net ir būdami specialistais, dažnai tampa paprastų kenkėjiškų programų aukomis.

„Paskutinieji penkeri metai buvo kibernetinių nusikaltėlių „aukso amžiumi“. Jie turi brangias mašinas ir vertingo turto, bent jau tie, kurie buvo sugauti ir apie kuriuos mes žinome“, – kalbėjo E. Kasperskis, pažymėdamas, kad čia pirmauja Rusijos interneto įsilaužėliai, besinaudojantys Vakarų šalių sukurtos programinės įrangos silpnosiomis vietomis. „Jie nemano, kad tai nusikaltimas. Dažnai skaitau jų tinklaraščius ir jie teigia, kad taikosi į žmones, esančius už šios šalies ribų, o tai reiškia, kad pelnas yra tam tikra „investicija“ į vietos ekonomiką“, – sakė jis.

Paklaustas, kaip jis vertina Rusijos valdžios požiūrį į kibernetinius nusikaltimus, E. Kasperskis kalbėjo: „Rusijos valdžia turi naftos ir dujų. Jie nesivaiko kibernetinių nusikaltėlių. O teisėjai vis dar nesupranta kibernetinio pasaulio. Tai labai piktina kibernetinę policiją, stebinčią, kaip žmogus, kuriam sugauti įdėta daug pastangų, nuteisiamas 3 metams lygtinai.“

Jis tvirtina, kad jo vizija – globali policija, vienodi įstatymai ir internetiniai pasai, kurie iš piktnaudžiaujančių vartotojų gali būti atimti, – vieną dieną taps realybe, mat „nusikaltimas į kibernetinį pasaulį integruotas lygiai tiek pat, kiek ir į tikrąjį“.

Tačiau ekspertai pastebi, kad E. Kasperskio požiūris į nusikaltimą ir internetą valdančią policiją yra supaprastintas. „Nėra jokios abejonės, kad ineterneto saugumas turi būti grindžiamas teisėsaugos pareigūnų tarptautiniu bendradarbiavimu. Tačiau aš būčiau labai atsargus, internetu naudotis norinčio žmogaus prašydamas paso. Didėjanti identifikacija susikerta su privatumu, esminiu Europos Sąjungos principu“, – teigė JAV kompiuterinių technologijų kompanijos „Cisco Systems“ privatumo politikos pareigūnas Chrisas Gowas.

ES komisaras Jesus Villasante teigė, kad E. Kaspersky dėmesį telkia tik į kibernetinius nusikaltimus, tačiau „mes esame tik pačioje pradžioje ir nežinome, kaip technologijos vystysis per 20–50 metų“. „Prieš 20 metų nebuvo mobiliųjų telefonų. Taigi technologija taps pokyčių varomąja jėga“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie pasus, komisaras pažymėjo, kad skaitmeniniai pasai jau dabar naudojami tvarkant banko sąskaitas ir naudojantis saugiais komunikacijos kanalais. „Mano tapatybė internete bus susijusi ne tiek su pavarde ar adresu, bet su tuo, ką aš darau, kokiomis paslaugomis naudojuosi, su kuo kalbuosi, kokias knygas skaitau. Ir tai turės atsispindėti teisės aktuose“, – kalbėjo jis.

technologijos.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...