2011 Kovo 22

Libija

Atakų Libijoje tempas lėtėja

veidas.lt

Libijos sostinėje Tripolyje trečią naktį iš eilės šaudė priešlėktuviniai kulkosvaidžiai, tačiau vienas JAV generolas nurodė, kad tarptautinės koalicijos aviacijos atakų tempas tikriausiai sulėtės, Vašingtonui vengiant įsitraukti į šioje šalyje besivystantį pilietinį karą.

Libijos valstybinė televizija pranešė, kad pirmadienį sostinėje buvo atakuoti keli objektai. Tačiau Vakarų šalys nepatvirtino pranešimų apie naujus smūgius, užtikrinant neskraidymo zoną pagal Jungtinių Tautų (JT) suteiktą mandatą, siekiant apsaugoti civilius gyventojus nuo Libijos lyderio Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgų.

Sukilėliai, kurie prieš prasidedant koalicijos antskrydžiams M.Kadhafi pajėgų buvo nustumti į rytus iki savo pagrindinės tvirtovės Bengazio, iki šiol mažai pasinaudojo tarptautinės kampanijos atvertomis galimybėmis, todėl baiminasi, kad šis karas gali atvesti į aklavietę.

Vašingtonas, vengiantis įsitraukti į dar vieną karą po ilgų kampanijų Irake ir Afganistane, atmetė galimybę imtis konkrečių veiksmų, siekiant nuversti M.Kadhafi, o Prancūzija pirmadienį išreiškė viltį, kad Libijos režimas žlugs iš vidaus.

“Man atrodo, kad atakų intensyvumas tikriausiai sumažės, nebent nutiktų kažkas neįprasta ir netikėta”, – operacijose Libijoje dalyvaujančioms JAV pajėgoms vadovaujantis generolas Carteris Hamas (Karteris Hamas) sakė žurnalistams Vašingtone.

Pirmąkart viešai komentuodamas šią krizę, C.Hamas pridūrė, jog įmanoma, kad M.Kadhafi išliks valdžioje.

“Nemanau, kad kas nors sakytų, jog tai būtų idealu”, – generolas aiškino pirmadienį. Šios prognozės aiškiai skiriasi nuo JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) pareiškimo, kad M.Kadhafi turi pasitraukti iš valdžios.

B.Obama, kuriam namuose pateikiama klausimų dėl galimo JAV pajėgų įsitraukimo į karą jau trečioje musulmoniškoje šalyje, sakė, kad Vašingtonas artimiausiomis dienomis perduos kitoms šalims vadovavimą operacijoms Libijoje.

“Numatome, kad šis perėjimas įvyks artimiausiomis dienomis, o ne savaitėmis”, – prezidentas sakė spaudos konferencijoje per vizitą Čilėje.

B.Obama neįvardijo šalies arba organizacijos, kuriai bus perduotas vadovavimas, tačiau aktyviausiai už intervenciją Libijoje pasisako Didžioji Britanija ir Prancūzija.

Koalicijos raketų smūgiai jau sunaikino pagrindinius Libijos priešlėktuvinės gynybos pajėgumus.

Libijos valstybinė televizija paskelbė, kad “priešai kryžininkai” vėl atakavo kelis objektus Tripolyje.

“Šios atakos neįbaugins Libijos žmonių”, – pabrėžė transliuotojas.

Naktį iš pirmadienio į antradienį sostinėje aidėjo priešlėktuvinių kulkosvaidžių šūviai, o Tripolio centre susirinkę režimo šalininkai skandavo M.Kadhafi palaikančius šūkius. Miesto gatvėse dideliu greičiu važinėjo automobiliai, kurių vairuotojai spaudė garso signalus.

Palydovinė televizija “al Jazeera” pranešė, jog dviejose priešlėktuvinės gynybos bazėse Libijos rytuose buvo sunaikinti radiolokatoriai. Tačiau šiame regione dalyvaujančių Prancūzijos ginkluotojų pajėgų atstovas sakė, kad tuo metu jų lėktuvai neskraidė.

Tuo tarpu sukilėlių kontroliuojamų vakarinių Libijos miestų Misratos ir az Zintano gyventojai sakė, kad juos atakavo M.Kadhafi pajėgos.

Kai kurie saugumo analitikai prognozuoja, kad vyriausybės pajėgos sieks įsiveržti į civilių žmonių gyvenamus rajonus, siekdamos išvengti koalicijos aviacijos atakų.

Misratos gyventojai sakė, kad žmonės išėjo į gatves, mėgindami neleisti M.Kadhafi pajėgoms įžengti į miestą.

“Kai jie susirinko centre, Kadhafi pajėgos pradėjo į juos šaudyti iš artilerijos ir šautuvų”, – pasakojo gyventojas, vardu Saadounas (Saadunas). Jis pridūrė, kad žuvo devyni žmonės.

Pasak dviejų liudininkų, netoli sienos su Tunisu esantis az Zintanas buvo smarkiai apšaudomas artilerijos, todėl gyventojai buvo priversti slėptis kalnų urvuose. Buvo sugriauti keli namai ir mečetės minaretas.

“Šiandien naujos pajėgos buvo siunčiamos apsupti miestą. Kalnų papėdėse netoli az Zintano dabar budi mažiausiai 40 tankų”, – Abdulrahmane’as Dawas (Abdulrahmanas Davas) sakė “Reuters”, paskambinęs iš az Zintano.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...