2010 Rugpjūčio 30

Gintaras Sarafinas

Ar tikrai vaikai – išsivaikštančios Lietuvos prioritetas?

veidas.lt

Dar metų pradžioje mūsų savaitraštis skelbė, kad šiemet dalies universitetų, kolegijų ir profesinio lavinimo mokyklų laukia bankrotas. Mat šiemet vidurines mokyklas ir gimnazijas baigė trimis tūkstančiais jaunuolių mažiau nei pernai. Maža to, tūkstančiai abiturientų pasirinko studijas ne Lietuvoje, o užsienyje.

Bet tai, kas įvyko šiemet, yra tik didžiosios vaikų gimstamumo dramos pradžia. Mat jau 2012 m. į universitetų, kolegijų ir profesinių technikos mokyklų pirmus kursus ateis kone 14 tūkst. studentų mažiau, nei įstojo pernai. O jei dar pridėsime, kad kasmet vis daugiau lietuvių jaunuolių išvyks studijuoti į kitų šalių aukštąsias mokyklas ir niekados nebesugrįš į gimtinę, pamatysime, kad ne tik mūsų aukštojo mokslo, bet ir visos valstybės laukia tikra katastrofa. Juk jau dabar vienas dirbantysis išlaiko daugiau nei po vieną pensininką, neįgalų žmogų ir vaiką, o po dešimties metų ant vieno dirbančiojo kupros sėdės daugiau nei po pusantro išlaikytinio.

Andriaus Kubiliaus vadovaujama Tėvynės sąjunga dar prieš keletą metų buvo paskelbusi ambicingą šūkį “2 V”, tai yra kad kiekvienoje lietuvių šeimoje augtų ne mažiau kaip po du vaikus. O jau šeimoms, kuriose augs ne du, o trys V, buvo prižadėtos pieno upės kisieliaus krantais. Deja, priešrinkiminiai politikų pažadai “į nieką pavirto”. Šiandieninė valdančioji koalicija daro viską, kad gimstamumas mažėtų ir, būkime atviri, netgi galimas mirtingumas ir jaunų žmonių emigracija didėtų. Štai konkretūs faktai: motinystės išmokos mažėja ir ateityje dar labiau mažės. Nebeliko ir vadinamųjų vaiko pinigų, kuriuos gaudavo vaikai iki aštuonerių metų.

Apie tai, kokiomis sąlygomis į pasaulį ateina mūsų vaikai, baisu net kalbėti. Buvęs sveikatos ministras Algis Čaplikas praėjusią savaitę “Veide” pasidžiaugė, girdi, per metus pavyko uždaryti dešimtis neefektyviai veikusių akušerijos- ginekologijos skyrių. Uždarytų skyrių gimdyves esą aptarnaus vadinamosios rajoninės, ragioninės ir respublikinės ligoninės. Bet pažvelkime, kokiomis sąlygomis moterys gimdo vadinamosiose respublikinėse ligoninėse.

Štai Universitetinėse Antakalnio ligoninės Moterų klinikose sąlygos tokios kaip Balio Sruogos “Dievų miške”, kai kaimyno koją pajunti savo burnoj… Palatos didžiulės, tvankios, apsilaupiusiomis sienomis, skylėtu linoleumu, susidėvėjusiais čiužiniais ir lopyta užlopyta patalyne. Žinoma, politikų žmonos ir marčios šito nemato – jos po gimdymo stebuklingai gauna vadinamąsias komercines palatas, o paprastoms gimdyvėms jų neužtenka.

Naujasis sveikatos ministras Raimondas Šukys žengė dar toliau. Birželį įsigaliojo sveikatos ministro įsakymas, neva turintis pagerinti vaikų sveikatos priežiūrą, bet iš tikrųjų vesiantis didesnio kūdikių mirtingumo ir vaikų sergamumo link. Mat poliklinikų administracijoms nuo šiol leista pačioms parengti tvarką, kaip sekti vaikų sveikatą. O jos ir rengia – kol kas viskas daroma taip, kad padėtis blogėtų.

Tikrąjį valdžios požiūrį į vaikus puikiai atskleidžia ir naujasis Švietimo įstatymas. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius buvo pateikęs Seimui Vyriausybės aprobuotą Švietimo įstatymo projektą, kuriuo pasiūlė, kad vadovėliais būtų aprūpinti tik socialiai remtinų šeimų vaikai, o visi kiti patys juos įsigytų. Laimei, šįkart, aišku, ne be politinės naudos siekio, įsikišo kairieji, ir ši nuostata buvo išbraukta, nors neaišku, ar vėl neatsiras. Jei taip nutiktų, tai, tarkime, pirmoko tėvams vaiko išlaikymas pabrangtų maždaug apie 250 Lt.

Čia paminėsime tik tai, kad, tarkime, Estijoje, kuri gyvena be šūkio “2 V”, vaikams einant į mokyklą reikia nupirkti tik kuprinę, o vadovėlių ir sąsiuvinių duoda mokykla.

Taigi sveiki sulaukę Rugsėjo 1-osios.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Python Python rašo:

  ir kaipgi tu zurnalistas dar neemigravai is tokios valstybes? :)

 2. Leon Leon rašo:

  Tokie straipsniai tik dar labiau didina nora emigruoti i kita sali. Bet tai naudinga musu pilieciams. Kalbant apie politikus norisi pridurti kad jie savotiskai padeda jaunimui. Kuo daugiau musu isvaziuos :) tuo geriau mes, jaunimas, gyvensim kitur. Aisku po 20 – 50 metu Lietuvoje gal ir liks tik kinieciai. Uztat mes kaip ir zydai kadaise gyvensime issibarste po visa pasauli laimingai ir be jokiu rupesciu :) . Tokia proga noris “padekoti” visai musu politiku elitai. Aciu Jums labai.

 3. isties isties rašo:

  isties aciu , kad pastumiat,- ne visi greit apsisprendzia


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...