2014 Spalio 06

Ar sulauksime Afganistano pakilimo?

veidas.lt

Rugsėjo 29 d. buvo prisaikdintas naujasis Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani, pakeitęs nuo pat 2001 m. šalį valdžiusį Hamidą Karzai. Nors jo priesaikoje vis skambėjo žodžiai “taika, vienybė ir klestėjimas”, nei vieno, nei kito, o greičiausiai ir trečio Afganistane nebus per daug.

Rima Janužytė

Prezidento rinkimų procesas Afganistane tęsėsi apie pusmetį – tiek laiko dėl jų baigties ginčijosi du varžovai: ką tik prezidentu prisaikdintas Ashrafas Ghani ir kaip kompensaciją specialiai jam sukurtą “vykdomojo direktoriaus” postą gavęs Abdullah Abdullah.

Beje, nors nuo rinkimų dienos praėjo pusmetis, taip ir nebuvo paskelbta, kaip būtent pasiskirstė rinkėjų balsai. Žinoma tik tai, kad A.Abdullah pirmajame rinkimų ture balandį surinko daugiausiai balsų, tačiau neperkopė 50 proc. slenksčio, užtikrinančio aiškią pergalę, tad birželį įvyko antrasis rinkimų turas.

Afganistano nacionalinei rinkimų komisijai paskelbus, kad, išankstiniais duomenimis, A.Ghani tapo nugalėtoju, A.Abdula pagrasino sudaryti savo vyriausybę bei apkaltino varžovą sukčiavimu, o vėliau atsisakė dalyvauti Jungtinių Tautų vykdytame balsų perskaičiavime, pavadinęs jį nesąžiningu.

“Tai, jog iki pat šiol nepaskelbti perskaičiavimo rezultatai, yra signalas, kad žmonių balsai iš esmės nelabai ką reiškia, o politika yra daroma susitarimais už akių. Tai ne tik menkina laimėtojo teisėtumą, bet ir sukuria prielaidą tokiai rinkimų baigčiai kartotis ateityje”, – teigia rinkimus birželio 14 d. stebėjęs iš Afganistano kilęs Australijos nacionalinio universiteto mokslininkas, analitikas Srinjoy Bose’as, nors kiti analitikai aiškina, kad balsai neskelbiami galbūt siekiant užkirsti kelią riaušėms.

Tokia keista rinkimų, kuriuose nežinia kokiu skirtumu ir nežinia kaip laimėjo abu kandidatai, baigtis tik liudija, kad Afganistanui dar tikrai toli gražu iki tikros demokratijos, nors būtent tuo mėgina įtikinti JAV, baigiančios išvesti karius iš šalies, ir būtent tuo bent jau apsimeta tikį JAV sąjungininkai.

Prezidento inauguracijoje Kabule dalyvavo per 1400 užsienio garbės svečių ir daugiau nei 200 delegatų iš JAV, Kinijos, Indijos, Pakistano ir kitų pasaulio valstybių. Visi džiūgavo, kad šalyje pirmą kartą nuo 2001 m. keičiasi, ir, svarbiausia, taikiai keičiasi valdžia. Visi sveikino naująjį šalies vadovą linkėdami, kad šalyje, kaip jis žadėjo savo inauguracijos kalboje, klestėtų taika ir vienybė. Tačiau net likus keliolikai minučių iki inauguracijos Afganistane nugriaudėjo du sprogimai, per šiuos išpuolius žuvo 11 civilių.

O apie vienybę Afganistanui apskritai belieka tik pasvajoti: vien tai, kad šalyje įteisinama dvivaldystė, prieštarauja vienybės sampratai.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-38-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...