2010 Liepos 01

Ričardas Malinauskas

Apskričių reformos rezultatas – nulis

veidas.lt

Apskričių viršininkų administracijų naikinimas nuo liepos 1-osios nereiškia, kad pradedama apskričių reforma, nes savivaldybės realiai papildomų funkcijų negauna, sako Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

“Jokia reforma šiandien nėra daroma. Galutinis rezultatas – visiškas nulis. Savivaldybėms perduodamas tik vienas kitas objektas, neperduodant jokių funkcijų,” – interviu BNS sakė R.Malinauskas.

Pasak LSA prezidento, savivaldybėms perleidžiamas tik tam tikrų įstaigų pavaldumas.

“Funkcijų negavom, gavom tik vieną kitą įstaigą, įmonę ar objektą,” – tvirtino R.Malinauskas.

Jo teigimu, realią reformą ir valdžios priartinimą prie žmonių liudytų valstybinės žemės miestuose patikėjimo teise perdavimas savivaldybėms, tačiau po prezidentės Dalios Grybauskaitės veto žemės valdymas patikėtas Nacionalinei žemės tarnybai.

Anot R.Malinausko, prezidentės žingsnis rodo nepasitikėjimą savivalda Lietuvoje.

“Manau, kad rodo nepasitikėjimą savivalda. Neturint jokios informacijos, man sunku paaiškinti, kodėl buvo priimtas sprendimas,” – teigė R.Malinauskas.

Pasak Druskininkų mero, savivaldybės yra kur kas skaidresnės ir atskaitingesnės gyventojams nei kitos valdžios institucijos.

“Savivaldybėse daugiau skaidrumo, savivaldybės daug atviresnės ir atskaitingesnės gyventojams. Kuo du klerkai, sėdintys kažkokiuose rajonuose, paderinę su savo viršininkais, yra skaidresni?” – svarstė LSA prezidentas.

R.Malinauskas sakė šiuo metu neįžvelgiantis žemės valdymo patikėjimo Nacionalinei žemės tarnybai privalumų. Pasak Druskininkų mero, jei valstybinę žemę miestuose valdytų savivaldybės, dokumentų tvarkymas gyventojams truktų apie 3-4 mėnesius. Tuo metu žemės valdymą patikėjus Nacionalinei žemės tarnybai, dėl atsiradusių tarpininkų procesai esą truks iki 1,5 metų.

R.Malinausko manymu, savivaldybių biudžetai nėra pajėgūs užtikrinti tinkamo savivaldybėms perduotų įstaigų finansavimo.

“Jei nebus skiriamas papildomas finansavimas, apie tų įstaigų funkcijų užtikrinimą negali būti nė kalbos,” – sakė Druskininkų meras.

Už apskričių reformą atsakinga Vidaus reikalų ministerija (VRM) skelbia, jog įstaigos savivaldybėms perduodamos kartu su jų išlaikymui skiriamomis lėšomis. Nuo šių metų liepos 1-osios iki gruodžio 31 dienos savivaldybėms perduodamų funkcijų ir įstaigų finansavimas esą bus vykdomas per ministerijų biudžetus, o nuo 2011 metų lėšos įstatymu bus numatytos konkrečioms savivaldybėms.

Savivaldybėms realiai negavus naujų funkcijų, pasak R.Malinausko, papildomų etatų taip pat neturėtų atsirasti.

“Neįsivaizduoju, kam galėtų būti reikalingi (papildomi etatai),” – sakė LSA prezidentas.

Vis dėlto tarp Kauno miesto savivaldybės tarybai pateiktų projektų, ketinama svarstyti ir didžiausio leistino savivaldybės tarnautojų ir darbuotojų, darbo užmokestį gaunančių iš savivaldybės biudžeto, skaičiaus padidinimą nuo 780 iki 799.

Tai esą reikalinga dėl Kauno apskrities viršininko administracijos vykdytų funkcijų socialinio aprūpinimo, švietimo, sveikatos priežiūros ir kitose srityse.

Pasak VRM, savivaldybėms planuojama perleisti tas apskričių viršininkų administracijų funkcijas, kurios susijusios su mobilizacinio rezervo tvarkymu, turto rekvizicija, ypatingų statinių ir valstybinės reikšmės ir rizikos objektuose esančių statinių naudojimo priežiūra, taip pat sprendimų priėmimą išduoti leidimus naudoti žūklės plotus, medžioklės plotų vienetų sudarymo ir ribų keitimo projektų tvirtinimą, statybos leidimų išdavimą bei apskrities viršininkų funkcijas švietimo srityje, nuteistųjų bendrojo lavinimo organizavimą.

Kaip skelbia ministerija, regioninės politikos įgyvendinimas, kaip ir anksčiau, bus vykdomas per regioninės plėtros tarybas. Apskrities viršininką taryboje pakeis Vyriausybės arba ministerijos deleguotas atstovas, tarybas aptarnaus regioninės plėtros biurai-distanciniai VRM padaliniai.

Gyventojai ir po apskričių reformos bus aptarnaujami apskričių teritorijose – ministerijų ir kitų valstybės institucijų padaliniuose bei savivaldybėse.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...