2015 Birželio 27

Antrą kartą balsuojant juntamas tam tikras žmonių nuovargis

veidas.lt

BFL

3 KLAUSIMAI Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui Zenonui Vaigauskui

 

VEIDAS: Kaip manote, kiek gali būti legitimi saujelės žmonių, kurie dalyvavo pakartotiniuose rinkimuose, išrinkta valdžia?

Z.V.: Ką jūs vadinate saujele? Varėnoje tą saujelę sudarė 36 proc., Trakuose antrajame rate – 32 proc., Šilutėje savivaldybės tarybos rinkimuose rinkėjų aktyvumas siekė apie 40 proc., taigi, mano nuomone, aktyvumas buvo gana didelis. Nepamirškime, kad antrą kartą balsuojant juntamas tam tikras žmonių nuovargis, o juk dar vasara. Tačiau rinkėjams be galo svarbu turėti galimybę balsuoti be papirkimų. Vadinamasis saujelės įspūdis galėjo susidaryti, nes, tarkime, Trakuose labai greitai pabalsuota, o rinkimų apylinkės buvo tuštokos: pakartotinių rinkimų komisijos narių skaičius išliko tas pats, tai ir susidaro įspūdis, kad žmonių atėjo labai mažai. Šiuo atveju galima svarstyti, koks rinkėjų aktyvumas turėtų būti? Aš dar prisimenu kandidatus, surinkdavusius 99,9 proc. rinkėjų balsų, bet tai – tik išskirtiniai atvejai ir gana stipriose bendruomenėse.

VEIDAS: Pakartotiniuose rinkimuose nemenkas procentas visuomenės narių išliko pasyvus. Ką tai sako apie lietuvius? Ar nenuvylė tokie rezultatai į rinkimus atėjusiųjų išreikšti savo valią?

Z.V.: Nejau pasyvioji rinkėjų dalis, kuri nenori eiti į rinkimus, turi teisę uždrausti aktyviems ir pilietiškiems rinkėjams, norintiems turėti valdžią, ją išsirinkti? Šalies įstatymai sureguliuoti taip, kad to nedraudžia. Lietuvoje gana populiaru išreikšti savo valią balsuojant prieš visus (atėjęs rinkėjas sugadina biuletenį). Mūsų šalyje paplitęs toks balsavimas. Vien Šilutėje panašių atvejų užfiksuota per 7 proc. Galima svarstyti, kad taip žmogus išreiškia savo nusivylimą ar nepasitenkinimą. Jei balsuoja už jaunus, energingus ir daug žadančius politikus, nori pokyčių ir šviežumo, o šie po metų susimauna, tas pats pasikartoja antrą kartą, trečią kartą, nieko keisto, kad numojama ranka ir tiesiog nebeeinama.

VEIDAS: Bet jei už vieną ar kitą kandidatą balsuojama vangokai ir jis išrenkamas ne iš pirmo karto, rinkėjai, matyt, nelabai apsisprendę?

Z.V.: Žinoma, visada geriau, kai politikas išrenkamas iš pirmo karto, tačiau jei kyla abejonių dėl jo ar jo komandos, pakartotiniai rinkimai abejones tarsi nuvalo. Kita vertus, kai įsibėgėja ikiteisminiai tyrimai ir rezultatai naikinami dėl to, kad jo šalininkai kažką ne taip padarė, politikui nepavydžiu. Tarkime, šių rinkimų metu labai jutau Šilutės, Trakų ir Širvintų rinkėjų palaikymą: jiems nebuvo priimtina palikti rezultatą su didžiule abejone. Dalyvavę pakartotiniuose rinkimuose žmonės kandidatus išgrynino. Taigi jei sugebama nugalėti, verta savimi didžiuotis. Sutikite, susidūręs su gana priešiška aplinka ir sugebėjęs laimėti politikas pelno dvigubą rinkėjų pasitikėjimą. Aš pakartotinius rinkimus vadinu puikia atgrasymo priemone nesąžiningiems pretendentams. Manau, šiandien jau visi supranta, kad yra tam tikra riba, kurią peržengus kelio atgal nelieka: mandatas prarandamas ir baigiasi politinė karjera.

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...