2016 Vasario 15

Mada

Ant podiumo – su hidžabu

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Kristina KANIŠAUSKAITĖ-ŠALTMERĖ

Mados pasaulio netikėtumu tapusi „Dolce&Gabbana“ pavasario-vasaros kolekcija arabų šalims su abajomis ir hidžabais paskatino ir kitus dizainerius atsigręžti į musulmonų pasaulio rinkas.

Pernai Švedijos bendrovės „H&M“ reklamoms pozavo hidžabą vilkinti musulmonė, o tokios garsios drabužių įmonės, kaip „Monique Lhuillier“, „Oscar de la Renta“, „Tommy Hilfiger“, išleido specialiai ramadanui skirtas kolekcijas. Musulmonėms skirtų kolekcijų anksčiau yra kūrę „Oscar de la Renta“, DKNY, „Mango“, „Tommy Hilfiger“. Musul­monių galimybes pirkti jau pastebėjo „Zara“, „Forever 21“, „Bergdorf Goodman“, „Macy’s“, „Nordstrom“, „Barney’s New York“.

Žvelgiant istoriškai hidžabo dėvėjimo praktika islamo pasaulyje skirtingais amžiais kito, o iki šiol galvos apdangalas pagal įstatymą privalomas dėvėti moterims Irane ir Saudo Arabijoje. Kodėl Vakarų dizaineriai bando įtikti musulmonių skoniui?

Žurnalas „Vogue“ sako, jog taip yra todėl, kad iš to jau galima neblogai uždirbti.  2013 m. musulmonės garderobui papildyti išleido 266 mlrd. eurų. „Reuters“ skaičiavimais, iki 2019-ųjų musulmonės drabužiams ir apavui išleis 484 mlrd. eurų.

Prancūzijoje gyvenanti ir už musulmono ištekėjusi Jurgita Masoodi taip pat neabejoja, kad aukštosios mados namų sprendimai pagrįsti pragmatizmu: „Kadangi arabų šalys turtingos, atsiranda vis daugiau dizainerių, norinčių uždirbti iš šios rinkos. Prabangą, auksą, blizgučius ir gerus audinius mėgstančios musulmonės už siuvinėtą abają (apdarą, dengiantį moterį nuo galvos iki kojų) gali pakloti kur kas daugiau nei europietės už suknelę (2–6 tūkst. eurų). Tačiau naujoji „Dolce&Gabbana“ kolekcija nėra tinkama islamui, nes joje per daug prabangos.“

Pašnekovė svarsto, kad galbūt Vakarams jau pabodo apsinuoginusios moterys: „Tuo metu, kai europiečių apranga vis labiau paprastėja, Rytuose dar gajos tradicijos puoštis. Taigi dizainerių saviraiškai ir kūrybiniam jų potencialui atsiskleisti kur kas palankesnė mados rinka Rytuose. Kitas momentas – veido ir kūno pridengimas Vakaruose tampa egzotika, o juk to ir reikia siekiant išsiskirti.“

Pirmą kartą Italijos mados namų sukurtoje hidžabų kolekcijoje vyrauja juodos spalvos ir baltų ornamentų žaismas, ramunių elementai, romantiški nėriniai ir masyvūs akiniai nuo saulės. Tiesa, kol kas nežinoma naujosios kolekcijos drabužių kaina.

Nors islamas mados tendencijas atmeta, globalizacija ir šioje pasaulio dalyje daro savo. Norėdami prisivilioti konservatyvių klienčių dizaineriai pasirengę kompromisams. Kaip pavyzdį galima paminėti buvusio futbolininko Davido Beckhamo žmonos Victorios kolekciją, kuri pasižymi Didžiojoje Britanijoje gyvenančių musulmonių gatvės aprangos stilistika.

Kaip „Dolce&Gabbana“ kolekciją vertina pačios musulmonės?

Aštuonerius metus Londone gyvenanti ir du sūnus auginanti lietuvė Maryjam Hassan veidą dengia tik lankydamasi vyro tėvynėje. „Dangstyti veido vyras neliepia, tačiau „Dolce&Gabbana“ kritikuojama už tai, kad abajos apnuogina kur kas daugiau, negu tradiciškai įprasta musulmonių pasaulyje“, – sako moteris.

Internetu pirktą abają dėvinti Paryžiaus priemiestyje aštuonerius metus gyvenanti 31 metų Giedrė Cherfaoui ja pasipuošia eidama į mečetę, o įprastai dėvi ilgus sijonus, tunikas, plačias kelnes, kurias įsigyja tose pačiose parduotuvėse. Pašnekovė plaukus prisidengia hidžabu, kurį pagal nuotaiką išsirenka iš daugybės turimų. Įprastai aprangai ji neišlaidauja ir vardinių drabužių sau neleidžia: musulmonams, kaip ir europiečiams, lemiamu veiksniu kuriant asmeninį stilių tampa finansai.

Dizainerė Julija Janus specialias kolekcijas, skirtas musulmonėms, vertina skeptiškai: „Galbūt „Dolce&Gabbana“ kolekciją ir galima vadinti naujiena, bet tik ne arabų rinkose, kur hidžabų ir abajų pasiūla viršija paklausą.“

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...