2010 Balandžio 14

Advokatūra

Advokatai piktinasi bandymais įteisinti operatyvinius tyrimus prieš juos

veidas.lt

Lietuvos advokatų tarybos atstovai trečiadienį pareiškė, jog Seimo atmestomis Advokatūros įstatymo pataisomis, kad prieš advokatus būtų galima pradėti ikiteisminį tyrimą, buvo pasikėsinta į advokatų veiklos garantijas ir žmogaus teises – ginamųjų privatumą.

“Koks žmogus gali ateiti pas advokatą ir jam patikėti savo komercinės, ūkinės veiklos ar asmenines paslaptis, jei žino, kad advokato yra klausomasi, jei jis žino, kad visa ta informacija yra visiškai neapsaugota, prieinama tretiesiems asmenims. Čia ir yra grėsmė, kuri kyla žmogaus teisėms”, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė advokatų tarybos pirmininko pavaduotoja Ingrida Montvydienė.

Tarybos pirmininkas Leonas Virginijus Papirtis stebėjosi, jog advokatų atstovai apie tai, kad toks įstatymo projektas bus pateiktas, nebuvo informuoti. Jis dėkojo “protingiems Seimo nariams”, kurie nepritarė siūlymui įteisinti galimybę prieš advokatus vykdyti operatyvinius tyrimus.

L.V.Papirčio teigimu, pirmiausia būtina sutvarkyti Operatyvinės veiklos įstatymą.

Jo kolega Edmundas Budvytis tvirtino, kad advokatams atmestos pataisos “nepatinka iš principo”.

A.Anušauskas siūlė pataisyti Advokatūros įstatymą, kad prieš advokatus būtų galima pradėti ikiteisminį tyrimą, jeigu turima duomenų, kad “advokatas rengia, daro ar padarė nusikaltimą arba advokatas yra įtariamas ar kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką”.

“Šiuo metu teisinis reglamentavimas leidžia vykdyti šią (operatyvinę – BNS) veiklą, kai advokatas jau yra įtariamasis ar kaltinamasis. Atlikti šių veiksmų (operatyvinių – BNS) atliekant operatyvinį tyrimą pagal dabartinius įstatymus negalima, nors ir turima kokios nors preliminarios informacijos apie advokato rengiamą, daromą, padarytą nusikaltimą. Tokio imuniteto neturi nei teisėjai, nei notarai, nei Seimo nariai, išskyrus prezidentą. Galima net pasakyti, kad šia apimtimi teisinis reguliavimas advokatus sulygina su prezidentu”, – iš Seimo tribūnos kalbėjo NSGK pirmininkas.

Jis atmetė advokatų viešai išsakytus nuogąstavimus, kad projektas pažeistų jų ginamųjų teises.

“Vykdytinas operatyvinis tyrimas nebūtų susijęs su ginamojo, bet su paties advokato rengiamais, daromais ar padarytais nusikaltimais, – pabrėžė A.Anušauskas. – (…) Projektas jokių būdu neapriboja konstitucinės asmens teisės į gynybą, teisės turėti advokatą ar teisės į sąžiningą baudžiamąjį tyrimą.”

Projektą kritikavęs socialdemokratas Vytenis Andriukaitis kliento advokatui suteiktą informaciją prilygino kunigo per išpažintį sužinotai informacijai.

Kitas socialdemokratas Julius Sabatauskas nuogąstavo, kad advokato kabinete įrengę klausymosi įrangą, pareigūnai sužinos informaciją, kurią galės panaudoti ir prieš advokatą, ir prieš jo klientą.

Seimas antradienį atmetė siūlymą panaikinti advokatų šiuo metu turimą išimtinį imunitetą, kad prieš juos negali būti vykdomi operatyviniai tyrimai.

Už Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Arvydo Anušausko pateiktą projektą balsavo 29 parlamentarai, 29 buvo prieš ir 16 balsuodami susilaikė. Seimo nariai net nesutiko projekto grąžinti tobulinti, jis atmestas visiškai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...