2015 Rugsėjo 01

AB „Grigiškės“ investuoja į gamybos modernizaciją – PR

veidas.lt

Jono Okmano nuotr.

Šią savaitę AB „Grigiškės“ paleido naują sanitarinio-buitinio popieriaus pagrindo gamybos liniją, kurios našumas – 1800 metrų per minutę. Tai septynis su puse karto greičiau dirbanti mašina, nei iki šiol gamino dvi senesnės šio popieriaus mašinos.

Jonas OKMANAS

Tikimasi, kad  ši investicija padės bendrovei sustiprinti pozicijas Europos rinkoje ir suteiks galimybę sėkmingai konkuruoti su kitais popieriaus produkcijos gamintojais. Iki šiol per metus Grigiškėse būdavo pagaminama po 24 tūkst. tonų gaminių iš higieninio popieriaus, o dabar gamybos apimtys padidės dvigubai – iki 47 tūkst. t. Čia pagamintas tualetinis popierius visiškai patenkintų Baltijos šalių rinką, kuri yra daugiau nei 243 mln. ritinėlių per metus. Dabar Lietuvoje AB „Grigiškės“ parduoda apie 30 proc., Latvijoje bei Danijoje – po 15 proc., Lenkijoje  ir Estijoje – po 10 proc. šios produkcijos. Kartono ir pakuotės gaminių taip pat daugiausiai parduodama  Lietuvoje – 36 proc., Lenkijoje – 29 proc., Ukrainoje – 12 proc.

Daugiau nei 200 metų veiklos patirtis – pavydėtina

AB „Grigiškės“ – viena didžiausių sanitarinio-buitinio popieriaus gamybos iš makulatūros ir pirminio pluošto įmonių Baltijos šalyse. „Grigiškes“ sudaro įmonių grupė, kuriai priklauso UAB „Baltwood“, AB „Klaipėdos kartonas“, UAB „Klaipėda Recycling“ ir PAT „Mena Pak“ Ukrainoje. Įmonė vienintelė Baltijos šalyse savo įmonių grupėje turi visą gofruotojo kartono gamybos ciklą – nuo žaliavos (makulatūros) surinkimo iki galutiniams vartotojams skirtų gaminių gamybos.

„Grigiškių“ istorija mena du šimtmečius. Dar 1823 m. prie Vilnios upės (Naujojoje Vilnioje) buvo įkurta popieriaus manufaktūra, vėliau prijungta prie Grigiškių popieriaus fabriko, kurį 1923 m. įkūrė mechanikas ir hidrotechnikas Grigas Kurecas. Būtent jo vardu ir buvo pavadintas fabrikas bei gyvenvietė Grigiškės. Per karą fabrikas buvo stipriai suniokotas, tačiau vėl atstatytas.

Per ilgą istorinį laikotarpį fabrikas gamino labai įvairią produkciją: kartoną, kartonines dėžutes, vyniojamąjį popierių, aligniną, užrašų knygeles, nuotraukų albumus, rašomąjį popierių, tapetus, cigarečių filtrus, tualetinį popierių, medienos plaušų plokštes ir kitą produkciją. 1991 m. įmonė tapo akcine bendrove – AB „Grigiškės“.

Prioritetas – gamybos modernizacija

„Investicijos į naująją gamybos liniją siekia 20 mln. eurų – tai labai rimtas indėlis į visos Lietuvos pramonės plėtrą, – sako AB „Grigiškės“ prezidentas Gintautas Pangonis, įmonių grupei vadovaujantis jau penkioliktus metus. – Mes nuo pat akcinės bendrovės įsteigimo 1991 m. nuolat investuojame į modernias linijas ir produktus.“

Pasak G.Pangonio, jei ne investicijos į gamybos modernizavimą, bendrovei vargu ar būtų pavykę išlikti rinkoje. „Mename laikus, kai dirbdavome vos kelias dienas per mėnesį, bet žmonės tai suprato ir kantriai laukė, o dėl ūkiško požiūrio pavyko atsitiesti. Supratome, kad su sena įranga nieko mums nepavyks“, – teigia bendrovės prezidentas.

Modernizavimas pradėtas nuo naujų krepuoto popieriaus perdirbimo ir tualetinio popieriaus bei popierinių rankšluosčių pakavimo linijų. 1996 m. bendrovė pradėjo gaminti naujos kokybės higieninio popieriaus gaminių šeimą „Grite“ (tualetinį popierių, popierinius rankšluosčius, popierines servetėles). Taip pat atnaujintos servetėlių ir lapinių rankšluosčių gamybos linijos bei popieriaus verslui gamybos linija, kuri gerokai padidino šios produkcijos gamybos apimtis.

2007 m. įmonėje pradėjo veikti nauja popieriaus gaminimo mašina su nauja makulatūros perdirbimo linija. Tai buvo didžiausias tų metų projektas, į kurį  investuota 25 mln. Lt. Tais pat metais „Grigiškėse“ buvo sumontuota nauja popieriaus perdirbimo linija, kuri leido padidinti esamus pajėgumus du kartus. Įdiegus šią liniją pradėtas gaminti aukščiausios kokybės, trisluoksnis, ypač minkštas tualetinis popierius „Grite Orchidea White“ ir „Grite Orchidea Gold“ bei popieriniai rankšluosčiai „Grite Lady Rose“.

2010 m. „Grite Orchidea Gold“ pelnė aukso medalį Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkurse „Lietuvos metų gaminys 2010“, o popieriniai rankšluosčiai „Grite Lady Rose“ buvo pripažinti sėkmingiausiu nauju 2008 m. produktu popieriaus gaminių produktų grupėje.

Per pastaruosius porą metų į gamybą įdiegtos lapinių rankšluosčių ir popierinių nosinaičių linijos bei popieriaus pagrindo pervyniojimo-pjaustymo mašina. Šios linijos leido papildyti asortimentą naujais produktais. Gaminys „Grite Hey! Kids“ konkurse „Lietuvos metų gaminys 2013“ įvertintas aukso medaliu.

Pasididžiavimas – prekės ženklas „Grite“

AB „Grigiškės“ gaminių pasiūla itin didelė: tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai ir servetėles, nosinaitės, gofruotojo kartono dėžės – iš viso daugiau kaip 200 gaminių. Bendrovė yra pirmoji popieriaus įmonė Lietuvoje, gavusi kokybės vadybos sistemos ISO 9001 sertifikatą, joje įdiegta aplinkos apsaugos vadybos sistema, atitinkanti LST EN ISO 14001 standarto reikalavimus.

2012 m. AB „Grigiškės“ gaminamiems sanitarinio-buitinio popieriaus produktams buvo suteiktas Europos Sąjungos ekologinis ženklas – ES „Gėlė“. Tai pirmoji įmonė Lietuvoje, kurios gaminiams tokį ženklą suteikė Aplinkos apsaugos agentūra.

Bendrovės prekės ženklas „Grite“ – gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Lietuvoje parduodama apie 35 proc. „Grite“ produktų (per metus – maždaug už 11,1 mln. Eur), kita dalis eksportuojama. „Grite Family 4“ – vis dar lietuvių perkamiausias tualetinis popierius, kurio 2014 m. parduota 12,4 mln. ritinėlių, arba 3,2 mln. pakuočių.

Pakuočių reikia vis daugiau

„Pasaulinė popieriaus rinka yra gana dinamiška, tačiau pas mus ji dar nėra pasiekusi europinio vidurkio, – pasakoja G. Pangonis. – Rašomojo bei spaudai skirto popieriaus paklausa kasmet sumažėja po 3–4 proc. dėl visiems mums žinomos priežasties, kad žiniasklaida keliasi į elektroninę erdvę, tačiau buitinio popieriaus paklausa Vakarų Europos šalyse yra tris kartus, o pakuočių – pustrečio karto didesnė. Todėl manau, kad darbo tikrai nepritrūksime.“

Ypač didelis dėmesys bendrovėje skiriamas pakuočių gamybai. AB „Grigiškės“, norėdama sustiprinti savo pozicijas gofruotojo kartono rinkoje, investavo į gofruotojo kartono taros gamybą ir naują gamybinio pastato statybą. Naujame ceche sumontuotas naujas gofruotojo kartono gamybos agregatas ir naujos gofruotojo kartono gamybos linijos, kurios gamina gerokai platesnės gamos pakuotes bei įvairius nestandartinius gofruotojo kartono gaminius. Naujas gofruotojo kartono cechas pajėgus pagaminti apie 80 mln. kv. metrų gaminių per metus, o senaisiais įrenginiais bendrovė jų galėjo pagaminti 15 mln. kv. m.

Kartono rinkos plėtrą daugiausia lemia „Grigiškių“ įmonių grupei priklausantis AB „Klaipėdos kartonas“. Tai viena seniausių įmonių Lietuvoje, kurios istorija glaudžiai susijusi su Lietuvos verslo istorija, o ištakos siekia 1898-uosius. Tarpukario laikotarpiu celiuliozės fabrikas buvo viena didžiausių įmonių Lietuvoje, o celiuliozės eksportas šalies eksporte sudarė 6–10 proc., Klaipėdos uosto apyvartoje – 15–20 proc.

AB „Klaipėdos kartonas“ – didžiausia žaliavos gofruotajam kartonui gamintoja Baltijos šalyse, kasmet didinanti gamybos apimtis. Šalia pagrindinės veiklos 2007 m. pradėta kartoninio korinio užpildo gamyba. Šis produktas plačiai naudojamas baldų ir statybos pramonėje (vidaus durims, gipso plokščių konstrukcijoms, sienų plokštėms, parodų stendams), padėklų gamyboje ir pan.

Dabartiniu pavadinimu įmonė veikia nuo 1994 m. Pagrindinė bendrovės akcininkė yra AB „Grigiškės“. Savo ruožtu „Klaipėdos kartonas“ valdo dvi antrines įmones: gofruotos taros gamybos įmonę Ukrainoje PAT „Mena Pak“ ir antrinių žaliavų įmonę Lietuvoje UAB „Klaipėda Recycling“.

 

Tausoja gamtą

Ekologai kiekvieną kartą nepamiršta priminti, kad tonai popieriaus pagaminti reikia 17 medžių, apie 25 kub. m vandens ir 2500 W elektros energijos. Tačiau apie 80 proc. popieriaus gaminių galima perdirbti ir panaudoti dar kartą. Europos Sąjungoje 2009 m. fiksuotas savotiškas rekordas – buvo pakartotinai panaudota 70 proc. popieriaus ir pakavimo atliekų. Maždaug 20 proc. popieriaus gaminių nepretenduoja būti perdirbti – tai knygos, dokumentai ir pan. Teigiama, kad 9 iš 10 kartono dėžių ir 9 iš 10 laikraščių ES yra pagaminami ir išspausdinami ant perdirbto popieriaus.

„Grigiškių įmonėje kasmet perdirbame apie 20 tūkst. tonų makulatūros, o štai „Klaipėdos kartonas“ perdirba net 120 tūkst. tonų, – sako G.Pangonis. – Tai gana dideli kiekiai, tačiau jos vis vien neužtenka, todėl makulatūros įsivežame iš aplinkinių valstybių. Mes Lietuvoje itin skatiname įvairiausias makulatūros rinkimo akcijas, nes makulatūros perdirbimo apimtis galime padidinti mažiausiai du kartus.“

Bendrovė jaučia  didelę atsakomybę dėl  poveikio gamtinei aplinkai, todėl orientuojasi į gamtos išteklių tausojimą ir aplinkos taršos mažinimą, nuolat skatina gaminių iš rūšiuoto perdirbto plaušo (makulatūros) gamybą ir pardavimą. Nemaža dalis produktų pažymima ekologiniu ženklu. Jiems gaminti naudojamas perdirbtas arba iš darniai tvarkomų miškų medienos pagamintas plaušas, šie produktai neturi kenksmingų medžiagų, neteršia aplinkos ir yra nepavojingi sveikatai.

 

AB „Grigiškės“ pagaminamo higieninio popieriaus kiekiai išties įspūdingi – vienas ritinys padengtų net 19 futbolo aikščių, o per metus pagaminamais ritiniais uždengtume 227 743 futbolo aikštes. Vieno ritinio ilgis nuvestų mus nuo Vilniaus iki Kauno, o per metus pagamintų ritinių ilgis nusidriektų iki pat Mėnulio.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...