2012 Vasario 08

10 patarimų, leidžiančių saugiau jaustis internete

veidas.lt

 

Vakar buvo minima Tarptautinė Saugesnio interneto diena. Šia proga Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos (IVPK) parengė dešimties patarimų, kurie gali leisti pasijusti saugiau internete, sąrašą.

Virtualioje erdvėje būkite atsargūs, pateikdami savo tikrąjį vardą ir pavardę, jei prie šios informacijos prieigą gali turėti bet kuris interneto vartotojas..

Atsargiai elkitės naudodamiesi elektroninėmis paslaugomis, kurios reikalauja Jūsų banko duomenų. Prieš atlikdami finansines operacijas internete, įsitikinkite, jog interneto svetainė, kuria naudositės yra saugi ir patikima.

Saugokite ne tik savo tapatybės ar banko duomenis, tačiau ir vieną svarbiausių virtualios erdvės elementų – slaptažodį. Patartina jį reguliariai keisti ir kuriant naują – pasitelkti skirtingus simbolius, sudėtingas kombinacijas, kurias žinotumėte tik Jūs.

Elektroniniu paštu mus gali pasiekti daug elektroninio šlamšto (angl. spam). Nepageidaujami reklaminiai pranešimai ne tik užpildo asmeninio elektroninio pašto erdvę, tačiau su jais gali atkeliauti virusai ir kitos Jūsų kompiuterio darbą galinčios paralyžiuoti elektroninės programos. Rekomenduojama neatidarinėti prisegtų failų ar nuorodų, pateiktų elektroniniame laiške, kurį gavote iš nepažįstamo asmens.

Niekada nesidalinkite savo internetinių paskyrų prisijungimo duomenimis (ypač slaptažodžiu), jei gavote nenumatytą elektroninį laišką, kuriame prašoma juos pateikti. Šią gudrybę paprastai naudoja apsimetėliai, kurie, prisidengę populiariomis paslaugų interneto svetainėmis, socialiniais tinklais, teigia, jog Jūsų paskyros sutrikimai reikalauja tokios informacijos. Tai dar vienas būdas nesudėtingai įsibrauti į Jūsų asmeninę elektroninę erdvę.

Naudokite efektyvias antivirusines programas, skirtas apsaugoti Jūsų kompiuterį nuo daugelio elektroninių įsilaužėlių. Šiuo metu ne viena kompanija siūlo nemokamas antivirusines programas, kurias galima rasti ir parsisiųsti internetu (pvz., „Avast“, „AVG“, „Comodo“).

Įsitikinkite, jog interneto svetainės adresas, kurioje norite registruotis arba prisijungti, yra Jūsų įprastai naudojamas, pavyzdžiui, gmail.com, o ne gnail.com. Net minimalus interneto svetainės adreso pavadinimo pokytis gali reikšti, kad jūs esate nukreiptas į interneto sukčių sukurtą fiktyvią interneto svetainę ir yra bandoma gauti Jūsų asmeninius prisijungimo duomenis.

Atkreipkite dėmesį, kaip Jūsų vaikai naudojasi internetu ir kontroliuokite šiuos procesus. Papasakokite vaikams apie interneto keliamas grėsmes. Nors nuolat kuriamos priemonės saugiam ir draugiškam internetui, tačiau vaikai šiuo atžvilgiu vis dar išlieka pažeidžiamiausia auditorija.

Stebėkite savo pačių veiklas internete, nuomonės reiškimą: Jūsų paskelbta informacija išlieka elektroninėje erdvėje, taigi būkite apdairūs ir korektiški.

Jei esate drąsus ir internete mėgstate komunikuoti su nepažįstamaisiais, nusprendę su jais susitikti būkite itin atsargūs, apie savo planuojamą susitikimą praneškite bent vienam patikimam asmeniui iš savo draugų ar artimųjų rato.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...