2012 Rugsėjo 09

„Apple“ metai be S.Jobso: kur veda pilkasis kardinolas T.Cookas

veidas.lt


Praėjo metai, kai vietoje charizmatiškojo Steve’o Jobso brangiausiai pasaulio bendrovei „Apple“ vadovauja Timas Cookas. Ir kol kas – labai sėkmingai. Kas šis žmogus ir kaip jis keičia „obuolį“?

Prieš gerą savaitę Kalifornijos federalinis teismas priėmė sprendimą byloje, kurią ne juokais galima vadinti milžinų dvikova, mat joje ginklus surėmė dvi didžiausios pasaulyje technologijų bendrovės – amerikiečių „Apple“ ir Pietų Korėjos „Samsung“. Teisinio konflikto priežastis – intelektinės nuosavybės, tai yra patentų, pažeidimai, kuriais „Apple“ apkaltino korėjiečių bendrovę.
Nuosprendis buvo palankus amerikiečiams: prisiekusieji pripažino, kad „Samsung“ tyčia pažeidė „Apple“ patentus ir kopijavo kai kuriuos išmaniojo telefono „iPhone“ dizaino bei valdymo elementus, todėl korėjiečių bendrovė turės sumokėti 1,05 mlrd. JAV dolerių kompensaciją savo konkurentei. Šis teismo sprendimas svarbus ne tik ginče dalyvavusioms bendrovėms, bet ir paprastiems vartotojams, tad šiame straipsnyje pažvelgsime, kokių galimų pasekmių jis gali sukelti.
Taip jau sutapo, kad nuosprendis buvo paskelbtas rugpjūčio 24-ąją, o lygiai tą pačią dieną prieš metus kuklusis Timas Cookas tapo „Apple“ vadovu. Šią pergalę teisme galima laikyti savotiška dovana T.Cookui, tapusiam charizmatiškojo Steve’o Jobso įpėdiniu, kurio kiekvieną žingsnį ir sprendimą akylai stebi ne tik šimtai IT rinkos analitikų, investuotojų, akcijų biržos maklerių, bet ir milijonai ištikimų „Apple“ produktų vartotojų visame pasaulyje. (…)

Pilkasis kardinolas iš Alabamos
Naujasis „Apple“ vadovas, kol buvo gyvas S.Jobsas, dirbo visiškame šešėlyje. Nemėgsta jis daug kalbėti apie save ir dabar. Tai asketiškas ir sportiškas žmogus, mėgstantis pasivaikščiojimus, pasivažinėjimus dviračiu bei dažnai besilankantis sporto salėje. Didžiausia jo aistra – amerikietiškasis futbolas, tad jį dažnai galima sutikti Oberno futbolo komandos rungtynėse.
T.Cookas mėgsta keltis anksti – darbuotojai jo elektroninių laiškų dažnai sulaukia jau penktą ryto. Nors bendrovėje jį galima pastebėti pietų metu besišnekučiuojantį su kitais darbuotojais, per atostogas T.Cookas dažniausiai pastebimas vienišas, kažką skaitantis savo planšetiniame kompiuteryje.
Jis gimė 1960-aisiais Robertsdeilo miestelyje Alabamos valstijoje. Tėvas buvo uosto darbininkas, o motina – namų šeimininkė. Mokyklą T.Cookas baigė antru numeriu, matyt, tai paženklino ir dalį jo karjeros: „Apple“ jis irgi buvo antras pagal svarbą sprendimus priimantis asmuo. Po mokyklos T.Cookas įstojo į Oberno universitetą ir 1982-aisiais baigė pramonės inžinerijos studijas, o į kompiuterių sritį jis pateko visai netyčia. Baigdamas universitetą viename renginyje buvo išrinktas vienu ryškiausių studentų, o po renginio prie jo priėjęs tuo metu kompiuterių pramonės milžinės IBM atstovas pasiūlė darbą šioje bendrovėje.
Pradėjęs dirbti T.Cookas ėmė labai greitai kopti karjeros laiptais, dirbdamas IBM gavo ir vadybos studijų magistro laipsnį. 1997-aisiais jam buvo pasiūlyta pereiti į tuo metu taip pat vieną IT srities lyderių „Compaq“ bendrovę, tačiau joje nespėjo nė kojų apšilti, mat po pusmečio gavo kvietimą dirbti „Apple“.
Pokalbyje dėl darbo dalyvavo pats S.Jobsas, neseniai grįžęs į savo sukurtą bendrovę po beveik 11 metų „tremties“, – šis žmogus garsėjo savo charizma ir gebėjimu įkalbėti patiems rizikingiausiems sprendimams. „Nepraėjus nė penkioms minutėms nuo mano pokalbio su Steve’u pradžios, norėjau mesti visą atsargumą ir prisidėti prie „Apple“, – prisiminė T.Cookas. (…)

Žmogiškesnis „Apple“ veidas
Praėjus vieniems T.Cooko vadovavimo metams, „Apple“ yra stipri kaip niekada – nuo S.Jobso mirties bendrovės vertė padidėjo beveik pusantro karto. Spėjama, kad šį rudenį bus pristatytas naujasis „iPhone 5“, gali būti, kad pasirodys ir mažesnis „iPad“ variantas. Vis dėlto šie produktai yra ankstesnių naujovių, kurios buvo sukurtos S.Jobsui gyvam esant, patobulinimai.
Tikrasis T.Cooko išbandymas laukia artimiausiais metais, kai bendrovė turės parodyti naują proveržį, o šiuo klausimu „Apple“ ateitis neatrodo tokia užtikrinta. Rinkos tyrimų įmonės „Forrester Research“ vadovas George’as Colony yra sakęs, kad „Apple“ gali ištikti panašus likimas kaip ir „Sony“ ar „Disney“ bendroves, kai jos neteko savo įkūrėjų bei ilgamečių vadovų. „Jei „Apple“ neatsiras naujo charizmatiško vadovo, kompanija iš puikios taps tik gera, o tai atsilieps ir pajamoms, ir naujiems produktams“, – daro išvadą G.Colony.
Atrodo, jog T.Cookas nesirengia tapti antruoju Jobsu ir renkasi savo kelią: kai kurie jo vadovavimo aspektai rodo, kad „Apple“ tampa „normalesne“ korporacija. T.Cookas tęsia ankstesnę tylos politiką su žiniasklaida, tačiau išorinė nuomonė jam šiek tiek svarbesnė, nei buvo S.Jobsui.
Štai metų pradžioje pasirodė „New York Times“ straipsnis apie netinkamas darbo sąlygas Taivano bendrovės „Foxconn“ gamykloje Kinijoje. Kadangi ši bendrovė gamina ir surenka daugumą „Apple“ produktų, kovo mėnesį T.Cookas apsilankė tame fabrike ir kartu susitiko su Pekino meru bei Kinijos vicepremjeru. Iš S.Jobso to niekada nebūtume sulaukę, kaip ir kito T.Cooko sprendimo – pirmą kartą nuo 1995-ųjų investuotojams išmokėti dividendus. (…)

„Apple“ prieš ir su „Samsung“
Nors atrodo, kad T.Cookas yra švelnesnis ir ramesnis vadovas, tačiau griežtumo jam netrūksta. Tą rodo ir pastarasis teisinis ginčas su „Samsung“ dėl „Apple“ produktų kopijavimo. Nors IT pasaulyje vienoks ar kitoks kopijavimas – įprastas reiškinys, šis amerikiečių bendrovės žingsnis gali tapti lemiamu tokios tradicijos posūkiu.
T.Cookas metų pradžioje yra pasakęs, esą jam „svarbu, kad „Apple“ nekurtų visam pasauliui ir kad kiti išradinėtų savo produktus“. Jis laikėsi griežtos pozicijos ir tęsė S.Jobso pradėtą „termobranduolinį puolimą“ prieš „Google“ kuriamą „Android“ operacinę sistemą – šį kartą atakos smaigalyje atsidūrė savo telefonuose ir planšetėse šią sistemą diegianti „Samsung“.
Situacija nėra tokia paprasta – juk „Samsung“ net ir po nuosprendžio išlieka viena didesnių tiekėjų, gaminančių kai kuriuos „Apple“ produktų komponentus. Dėl to T.Cookas buvo triskart susitikęs su „Samsung“ vadovu prie derybų stalo – deja, rezultatų tai nedavė. Juk korėjiečių kompanija yra tapusi viena stambiausių „Apple“ konkurenčių išmaniųjų mobiliųjų prietaisų rinkoje ir po truputį vejasi amerikiečių milžinę. (…)

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...