2011 Spalio 13

„Vilnius Jazz“ scenoje – nauji ir seni veidai

veidas.lt


Seniausias džiazo festivalis „Vilnius Jazz“ spalio 13–16 dienomis pakvies į energingą, avangardinę, o kartais – poetišką džiazo šventę.

Tikrų džiazo gerbėjų laukia karštas metas – į keturias dienas festivalis „Vilnius Jazz“ sutalpino aštuonis koncertus, per penkiasdešimt atlikėjų ir naktinę improvizacijų sesiją. Per šią džiazo šventę festivalio organizatoriai pristatys geriausius Lietuvos džiazo scenos virtuozus, netikėtas europietiško džiazo improvizacijas, egzotiškų kraštų eksperimentuotojus bei jaunuosius lietuvių atlikėjus.

Nuo poetinio džiazo iki čigoniškų ritmų

Šiemet festivalyje „Vilnius Jazz“ koncertuos aštuoni kolektyvai iš užsienio, atstovaujantys vis kitokiai džiazo atmainai. Štai trio iš Šveicarijos „Colin Vallon Trio“ groja gana neįprastą klasikiniam trio muziką: poetišką, meditatyvų, gerai subalansuotą džiazą be efektingų solo proveržių, bet gaivų ir spontanišką.
O „Martin Lubenov’s Jazzta Prasta“ kolektyvas iš Austrijos jau visiškai kitoks. „Sumaištis“, „klegesys“, „viskas aukštyn kojomis“ – taip iš bulgariško slengo verčiamas vienos originaliausių Balkanų džiazo grupių „Jazzta Prasta“ pavadinimas. Tik humoro jausmo nestokojantys profesionalai gali taip pavadinti projektą, pristatantį kruopščiai nugludintas kompozicijas, kurios dėl improvizacinio polėkio skamba taip, lyg būtų atliekamos ekspromtu. Balkanų ritmai, akordeono garsai, čigoniško stiliaus melodijos, svingo ir moderniojo džiazo idėjos, tango nuevo, salsos, graikų ir turkų muzikos atšvaitai – viso to netrūksta „Jazzta Prasta“ atliekamoje muzikoje.
Kolektyvo siela – Balkanų svingo karaliumi vadinamas akordeonininkas Martinas Lubenovas, gimęs Sofijoje (Bulgarija), o klasikinę muziką ir džiazą studijavęs Austrijoje. 2009-aisiais tarptautiniame Sofijos kino festivalyje ir „Womex“ kino mugėje buvo pristatytas bulgarų dokumentinis filmas „Jazzta Prasta“ apie M.Lubenovo gyvenimą ir karjerą.
Uždegančios džiazo melodijos liejasi ir trio „Das Kapital“ koncertuose. Trijulė surado labai savotišką kūrybos nišą – pripažinimo ji sulaukė projektais, skirtais XX a. vokiečių kompozitoriaus Hannso Eislerio muzikai. „Das Kapital“ savitai interpretuoja šio primiršto kūrėjo ketvirtajame–šeštajame dešimtmetyje parašytus šlagerius ir mažiau žinomas melodijas, tarsi „išversdami“ H.Eislerio kabaretines, holivudines ir patriotines dainas į XXI a. kalbą.
Festivalio „Vilnius Jazz“ scenai muzikantai parengė išskirtinį projektą. Trio pasirodymas Vilniuje vainikuos Goethe‘s, Prancūzų instituto bei Nacionalinės dailės galerijos renginių ciklą „Kultūros horizontai 2020. Kultūros praktikos skaitmeniniame amžiuje“. Specialiai šiam koncertui videomenininkė Aurelija Maknytė sukūrė vaizdo partitūrą, papildysiančią „Das Kapital“ muziką.
„Dirbdama su muzika paprastai ieškau vaizdų, kurie nekonkuruotų su garsu. Išeitis – kurti visiškai minimalius vaizdus, kurie tiesiog ramiai užpildytų erdvę už muzikantų nugarų, arba koncerto metu stengtis tapti muzikuojančio kolektyvo nariu, atsargiai įsiklausančiu, gaudančiu ritmą, melodiją“, – aiškina A.Maknytė.
„Vilniaus Jazz“ scenoje šiemet taip pat pasirodysiantis kolektyvas iš Prancūzijos „Jean Louis“ balansuoja tarp avangardinio džiazo, roko ir elektronikos. Kiti festivalio svečiai – rinktinių Australijos muzikantų grupė „Logic“, įkvėpimo besisemianti iš tradicinio džiazo, folkloro, Lotynų Amerikos, klasikinės ir popmuzikos, bei kolektyvas iš Jungtinės Karalystės „Asaf Sirkis Trio“, kurio muzika artima džiazrokui.
O egzotinių kraštų eksperimentuotojams šiemet atstovaus pianistės Miyeon ir perkusininko Park Je Chuno duetas iš Pietų Korėjos. Poros koncertuose dėmesį pirmiausia prikausto Park Je Chunas, sėdintis ant grindų tarp egzotiškų instrumentų, – toks perkusininkų grojimo būdas korėjiečių kultūroje įprastas. Park Je Chunas muzikuoja korėjietiška, kiniška, Vakarų bei savos gamybos perkusija. Dueto kompozicijose susilieja laisvosios improvizacijos, džiazo, šiuolaikinės akademinės ir Korėjos tradicinės muzikos elementai.
Lietuvai festivalyje atstovaus garsiausi džiazo muzikantai. Liudas Mockūnas ir Artūras Bumšteinas pristatys Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybai skirtą projektą „Voicescapes. Homage to MKČ“. Lietuvių muzikos klasiko kūryba perkomponuojama, papildoma gyvomis kompozitoriaus A.Bumšteino elektronikos bei multiinstrumentininko L.Mockūno medinių pučiamųjų instrumentų improvizacijomis. Šį projektą galima vadinti garsų ir šviesos fantazija M.K.Čiurlionio kūrybos tema.
Be to, pirmą kartą nuo 1987 m. organizuojamo „Vilniaus Jazz“ festivalio scenoje kartu pasirodys džiazo grandai saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir gitaristas Juozas Milašius. Kaip ir kasmet, festivalio scenoje debiutuos jaunieji džiazo muzikantai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...