Prieš penkiasdešimt metų pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankui sukūrė išradėjas Johnas Shepherdas-Barronas.
Rima JANUŽYTĖ
Prie bankomato, pastatyto banko Enfildo skyriuje šiaurinėje Londono dalyje, tuokart išsirikiavo ilgutėlė jį išbandyti norinčių smalsuolių eilė, o pirmasis grynųjų pinigų iš šio nematyto aparato išsiėmė aktorius Regas Varney, atlikęs vaidmenį britų komediniame televizijos šou „On the Buses“.
Netrukus Londone pradėjo veikti dar penki „Barclays“ bankomatai.
Auksiniam jubiliejui paminėti praėjusią savaitę „Barclays“ pirmąjį bankomatą pavertė auksiniu, prikalė atminimo lentelę ir patiesė raudoną kilimą.
Praėjus penkiasdešimčiai metų dabar pasaulyje yra per tris milijonus bankomatų. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra 1152 bankomatai, veikia trys bankomatų tinklai: nuosavą valdo „Swedbank“, į kitą susijungę SEB ir DNB, o į trečią – Šiaulių bankas, „Nordea“, „Danske“ ir „Citadele“.
Toks bankomatų skaičius – palyginti nedidelis, jei skaičiuosime, kiek gyventojų aptarnauja vienas bankomatas (Lietuvoje – apie 2,5 tūkst.). Mat Didžiojoje Britanijoje laikomasi principo – vienas bankomatas tūkstančiui gyventojų. Tad šioje šalyje, kur gyvena 65 mln. žmonių, yra apie 70 tūkst. bankomatų. Iš jų 2016 m. išimta 175 mlrd. svarų, o vien Kalėdų laikotarpiu – apie 730 mln. svarų.
Grynieji vis dar valdo rinką
Šį mėnesį minima ir dar viena sukaktis – prieš tris dešimtmečius, 1987-ųjų birželio 3 d., tas pats „Barclays“ pristatė pirmąją debetinę kortelę. Nors pastaruoju metu itin sparčiai populiarėja elektroninė prekyba, bekontaktės kortelės ir kitos technologijos, tačiau jubiliejus švenčiantys išradimai – bankomatai ir kortelės, kaip ir patys grynieji pinigai, vis dar yra nepaprastai svarbūs. Pavyzdžiui, grynieji šiuo metu tebėra pagrindinė atsiskaitymo už prekes ir paslaugas priemonė. Tiesa, prognozuojama, kad po dešimties metų Vakarų Europoje grynųjų pinigų dalis rinkoje sudarys apie 20 proc., tad, tikėtina, sumažės ir bankomatų.
Patys bankomatai irgi keičiasi. „Bankomatai turi tenkinti šiandienos klientų poreikius, todėl jie nuolat keičiasi ir didėja. Jau yra bankomatų, kuriuose galima kelių mygtukų paspaudimu skirti pinigų labdarai, įsigyti pašto ženklų ar net pateikti paraišką kreditinei kortelei gauti. Pažengusios technologijos reiškia, kad bankomatai dabar yra saugesni ir universalesni. Pavyzdžiui, pinigams išsigryninti bankomate jau nebūtina kortelė – tam pakanka mobiliojo telefono“, – sako technologinių paslaugų bendrovės „Accenture“ mokėjimų padalinio vadovas Jeremy Lightas.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” arba pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-27-2017-m
Sveiki draugai, tai mano liudijimas. Mes susituokę 5 metus ir kartu buvome 9 metus. Buvome išsiskyrę 4 mėnesiams. Jis nori ir nenori gelbėti mūsų santuokos. Mes buvome puiki pora (bent jau aš tuo patikėjau) ir ginčijamės retai. Likus mėnesiams iki išėjimo iš namų jis buvo toks neaktyvus ir daug miegojo. Supratau, kad jis turi emocinį romaną su kažkuo, ir jis patvirtino, kad jis ją traukia. Tada jis pasakė, kad nebemyli manęs ir negali gyventi su manimi. Maldavau, verkiau ir taip kelis mėnesius. Man taip reikėjo pagalbos ir norėjau, kad mano vyras sugrįžtų. Naršiau internete, kai pamačiau ponios liudijimą apie tai, kaip daktarė Ajayi, didysis burtų ratukas, padėjęs išgydyti miomą, ir ji galėjo susilaukti savo vaiko, o tai savo ruožtu grąžino ramybę namuose. ji atsisako savo kontakto ir aš jį nukopijavau, iš pradžių buvau skeptiškai nusiteikęs susisiekti, bet man tikrai reikia ilgalaikio mano problemos sprendimo, todėl išsiunčiau jam žinutę, kurioje paaiškinau mano situaciją. Jis liepė būti ramus, kad ateis mano vyras. grįžk pas mane, jei turėčiau elgtis taip, kaip jis nurodė, aš padariau viską, ką jis man liepė, ir ketvirtą dieną gavau iš jo atsiprašantį tekstą, sakantį, kad jis nežino, kas jį užklupo. Tą vakarą jis grįžo namo ir maldavo. už visus jo neteisingus veiksmus ir nuo to laiko mūsų meilė ir santuoka buvo stipresnė. Noriu ypatingai padėkoti puikiam burtininkui daktarui Ajayi už gerą darbą ir už tai, kad vėl padariau mane laimingą. Jei susiduriate su ta pačia santuokos problema arba turite kitų problemų, kurios jus slegia, šiandien susisiekite su dr. Ajayi el. Paštu: Drajayi1990@gmail.com arba „Whatsapp“ numeriu: +2347084887094. Jis sugeba atlikti bet kokį burtą, kurį tik gali sugalvoti, aš esu gyvas liudijimas.