2012 Birželio 03

„Apple“ skelbia karą „Android“

veidas.lt

Septyni milijardai JAV dolerių. Tokią pinigų sumą „Apple“ kasmet moka „Samsung Electronics“ už jai tiekiamus mobilaus telefono ir planšetės komponentus. Nepaisant tokio finansiškai įspūdingo bendradarbiavimo, „Apple“ padavė „Samsung“ į teismą už patentų pažeidimus. Ir tai buvo tik pradžia.

Praėjus devyniems mėnesiams po pirmojo ieškinio padavimo, šiame patentų kare pabaigos nematyti. „Apple“ padavė dar vieną ieškinį, kuriame teigiama, jog „Samsung“ akivaizdžiai nukopijavo „Apple“ produktų funkcijas aštuoniolikoje produktų.

Didžiųjų IT bendrovių kasdienybė ir esama situacija

Konfliktas atspindi didžiųjų IT milžinų kasdienybę. Šalys vargiai pastebi, kad kiekvienais metais išleidžia milijonus dolerių teismo išlaidoms. „Apple“ kovoja ne tik su „Samsung“, bet ir su „Motorola Mobility“, HTC bei… „Google Android“.

Anot vidinių šaltinių, buvęs „Apple“ vadovas Styvas Džobsas tiesiog nekentė „Android“ operacinės sistemos, nes ji taiko „Apple“ tiesiai į paširdžius. Aštuoniolika paskutinių savo gyvenimo mėnesių technologijų legenda siekė, jog „Android“ pasitrauktų iš rinkos.

Problema ta, jog „Android“ OS jau pritaikė daugelis galingų mobiliųjų telefonų gamintojų, tad „Apple“ kelia grėsmę ne tiek „Google“, kiek jos klientams. Todėl „Samsung“, „Motorola“ ir kitos bendrovės kontratakavo ir iškėlė ieškinį pačiai „Apple“.

Paskelbęs karą, Styvas Džobsas paliko savo paveldėtojus nepavydėtinoje situacijoje. Galbūt „Apple“ ir pavyks atsikovoti keletą mobiliųjų telefonų funkcijų, o galbūt iš rinkos atšaukti ir keletą mobiliojo telefono modelių, bet konkurentų daug: vienam suklupus, ateis kitas. Kovoti dviem frontais sunku (prisiminkit, Hitlerį).

Patentų karų užuomazgos ir priežastys

Patentų karų užuomazgas galima aptikti dar 2010-ųjų metų pradžioje. Tuo metu Styvas Džobsas pristatė „iPad“ planšetę. Tiek „iPhone“, tiek „iPad“ yra palaikomi „iOS“ operacinės sistemos. „Apple“ pati sukūrė šią OS, kad galėtų apsaugoti nuo konkurentų.

Tuo tarpu „Google Android“ paremtas atviruoju kodu (angl. open-source code), todėl „Android“ tikslas yra integruotis į kitų mobiliųjų telefonų gamintojų kuriamus modelius. „Google“ siekia uždirbti ne iš OS pardavimo, o iš paieškos sistemos, kuri „Android“ OS yra pagrindinė (taip siekiama apsaugoti savo pagrindinį verslą).

Anot vidinių šaltinių, buvęs „Apple“ vadovas Styvas Džobsas tiesiog nekentė „Android“ operacinės sistemos, nes ji taiko „Apple“ tiesiai į paširdžius. Aštuoniolika paskutinių savo gyvenimo mėnesių technologijų legenda siekė, jog „Android“ pasitrauktų iš rinkos.

„Android“ susikūrimo priežastis įžeidė Džobsą. „Mes neketiname veržtis į paieškos internete verslą, bet jie įsiveržė į mobiliųjų telefonų verslą. Neapsirikite – jie nori nužudyti „iPhone“, – taip į kasmetinį darbuotojų susirinkimą kreipėsi Styvas Džobsas 2010-ųjų sausį.

Styvas Džobsas žinojo, ką kalba, kadangi tai labai panašu į devintojo dešimtmečio patirtį, kai Bilas Geitsas sukūrė „Windows“ operacinę sistemą (tuo metu – DOS) ir ėmė ją pardavinėti kompiuterių gamintojams. Buvęs „Apple“ vadovas smerkė „Windows“, bet ši pranoko „Macintosh“ pardavimais. Ar istorija kartojasi?

Labiausiai Styvą Džobsą suerzino tai, kad „Google Android“ nukopijavo daugybę funkcijų, kurias sukūrė „Apple“, įskaitant vartotojo sąsają (angl. user interface) bei pirštų prisilietimams jautriojo ekrano „Multitouch“ funkciją.

Todėl 2008-iais metais Džobsas aplankė „Google“ biurą ir pasakė Lariui Peidžui bei Sergėjui Brinui, kad jeigu jie atsitrauks, „iPhone“ ir „iPad“ produktuose atsirastų vietos kelioms „Google“ programėlėms. Jeigu jie nuspręs konkuruoti su „iOS“, bus kreipiamasi į teismą ir „Google“ turės didelių nemalonumų.

„Apple“ ieškinys HTC ir jos atsakas

Išgirdus „Google“ vadovų reakciją, 2010-ųjų metų kovo mėnesį „Apple“ apkaltino Taivano bendrovę HTC pažeidus dešimt patentų tokiuose produktuose, kaip „Nexus One“, „Touch Pro“ ir „Droid Eris“.

„Mes galime sėdėti ir stebėti, kaip konkurentai vagia mūsų išradimus, arba imtis tam tikrų priemonių ir apsiginti“, – tuo metu savo poziciją darbuotojams ir akcininkams dėstė buvęs „Apple“ vadovas Styvas Džobsas.

Įkurta 1997-iais, HTC pasinaudojo „Android“ partneryste (prasidėjo 2007-iais), kad iš atskirų komponentų mobiliesiems telefonams gamintojos taptų išmaniųjų telefonų gamintoja. Savo reklamose HTC skelbia: „Santūriai nuostabus“ (angl. „Quietly Brilliant“).

„Apple“ kreipėsi į tarptautinę prekybos komisiją, Vašingtone įkurtą agentūrą, nes šioje institucijoje verdiktai paskelbiami greičiau negu federaliniuose teismuose ir ji turi patirties intelektualinės nuosavybės srityje. Kompanijos ieškinys buvo ganėtinai švelnus.

Anot vadybos profesoriaus Harvardo verslo mokykloje, Vilio Shiho (Willy Shih), „Apple“ tikėjosi, jog užteks švelnaus ieškinio HTC, kad ši pasiųstų signalą kitoms „Android“ OS paremtoms mobiliųjų telefonų gamintojoms atsitraukti, kol dar ne vėlu.

Deja, HTC sureagavo kiečiau nei tikėtasi. Ji pasamdė profesionalią advokatų kontorą iš San Francisko „Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan“ (tarp kurios klienčių neatsitiktinai taip pat yra „Google“) ir sėkmingai apsigynė, argumentuodama, kad „Apple“ tenori atsikratyti nepageidautinos konkurencijos.

„Apple“ nelaimei, jos ieškinys atsisuko prieš ją pačią. Supratę „Apple“ ketinimus, kitos mobiliųjų telefonų gamintojos nelaukė ir pirmos padavė ieškinį. 2010-ųjų spalį „Motorola Mobility“ padavė ieškinį už tris patentų pažeidimus, o po pusmečio bylą laimėjo.

Tuo tarpu „Google“ pasielgė dar gudriau ir nusipirko „Motorola Mobility“ padalinį, kuris kontroliuoja turimus patentus (jie tokie vertingi, kad kompanija už padalinį sumokėjo 12,5 mlrd. dolerių).

Anot „Google“ vadovo, Lario Peidžo: „Tai leis mums apsaugoti „Android“ nuo antikonkurencinių grėsmių iš „Microsoft“, „Apple“ ir kitų kompanijų“. Verčiant į paprastą kalbą: tu paduodi mus į teismą, mes paduodam tave.

„Apple“ ieškinys „Samsung“ ir jos atsakas

2011-ųjų metų kovą, po antrojo „iPad“ pristatymo, Styvas Džobsas sutelkė visą energiją į „Samsung“. Savo kalboje jis teigė, kad „Galaxy Tab“ galėtų būti nominuotas „Metų kopijos“ kategorijai. Dar po mėnesio, „Apple“ padavė „Samsung“ į teismą.

Iki XXI amžiaus, „Samsung“ ir kiti Korėjos konglomeratai buvo žinomi kaip masiniai imitatoriai: jie kopijavo elektroniką, virtuvės reikmenis, automobilius. „Samsung“ neabejotinai tapo didžiausia technologijų kompanija pagal apyvartą ir eksporto kiekius.

Šiandien ji sugeneruoja penktadalį viso Korėjos eksporto ir turi didžiulę įtaką savo šalyje. 2008-taisiais metais „Samsung“ vadovas ir pagrindinis akcininkas, Ly Kun-hi (Lee Kun-hee), vienas turtingiausių Korėjos žmonių, buvo apkaltintas mokesčių vengimu. Nors ir buvo pripažintas kaltu, bet išvengė kalėjimo, gavo prezidento malonę ir toliau vadovauja „Samsung“ korporacijai.

2010-ųjų metų kovą „Apple“ padavė „Samsung“ į teismą už tai, kad „nukopijavo kiekvieną išskirtinį „Apple iPhone 3G“ aspektą ir jos dizainą: vartomą (angl. rectangular) ekraną, lygų ir aiškų įrenginio dizainą ir didžiulį jos ekraną“. Anot „Apple“ atstovo spaudai, Styvo Doulingo (Steve Dowling): „Toks akivaizdus kopijavimas yra nesąžiningas ir mes privalome apsaugoti „Apple“ intelektualiąją nuosavybę“.

„Samsung“ neneigia, kad jų išmanusis kažkiek panašus į „Apple iPhone“. Tačiau tokioje rinkoje produktai neišvengiamai panašūs vieni į kitus. O beje, juk ir anksčiau būta panašių produktų, dar prieš „iPhone“ pasirodymą, pvz., 2006-iais metais sukurtas „LG Chocolate“. Pati „Samsung“ buvo sukūrusi „F700″ telefono modelį, kuris turi vartomo ekrano funkciją.

Ir bendradarbiauja, ir kariauja

„Daugybė moderniųjų technologijų egzistuoja inovacijų piramidės viršuje“, – teigia Vilis Shihas. Išmanusis telefonas turi tiek daug komponentų, jog „neabejotinai kažkurioje vietoje pažeidžia tam tikrą patentą“.

Nepaprastai sunku pažvelgti į piramidės apačią ir surasti, kokios ir kaip tam tikros technologijos praeityje jau buvo naudotos ir patentuotos kitų bendrovių. O juk už jų naudojimą bendrovės turėtų būti baudžiamos.

Nuo XVII a. pradžios, anglo-amerikietiškas įstatymas garantavo, jog mokslininkai turi laikiną monopolį savo inovacijoms – bent 20 metų. Tiesa, buvo galima leisti naudoti savo patentą už tam tikrą mokestį. Ir šio įstatymo – taip pat ir kompiuterių versle – buvo laikomasi.

Šios praktikos norėjo laikytis ir mobiliųjų gamintojai. „Apple“ tvirtina, kad 2010-iais metais „Samsung“ siekė leidimo naudotis „Apple“ inovacijomis, tačiau nebuvo susitarta iki galo. „Samsung“ advokatai to neneigė, tačiau į detales leistis nepanoro.

Shihas teigia, jog susidūrimas tarp mobiliųjų telefonų gamintojų buvo neišvengiamas. Milžiniškos turtingos korporacijos į šią daug žadančią rinką atėjo iš kitų verslų, kuriuose suklestėjo: „Apple“ (ir „Microsoft“) iš kompiuterių verslo, „Google“ – iš interneto, Azijos gamintojai – iš telekomunikacijų.

Kad ir kaip būtų keista rinkos stebėtojams, „Apple“ ir „Samsung“ tikriausiai ir toliau bendradarbiaus tiekimo grandinėje ir kariaus teisme. „Samsung“ gamina ir tiekia „iPhone“ bei „iPad“ smegenis – A5 mikroprocesorius, be kurių „Apple“ neišsiverstų.

Keturi „Apple“ patentai ir argumentas teisme

„Kova vyksta ne tarp „Apple“ ir kitų mobiliųjų gamintojų, o tarp „iOS“ ir „Android“ operacinių sistemų“, – teigia Benas Makelinis (Ben McElhinny), vyriausiasis „Apple“ advokatas ir San Franciske įsikūrusios teisėjų firmos „Morrison & Foerster“ partneris. „Didžioji dauguma amerikiečių vis dar renkasi, kurį išmanųjį pasirinkti, o kai pasirinks, vargu ar pereis prie kitos OS“, – priduria jis.

„Apple“ remiasi keturiais patentas, kurie įrodo, jog jų telefonai yra „visiškai nauji“. Du patentai apima išorinį dizainą. Patentai nurodomi trimis paskutiniais skaičiais, taigi, patentai D’087 ir D’677 apibūdina ornamentinį elektroninio įrenginio dizainą. Trečiasis patentas D’889 apibūdina planšetės vizualias charakteristikas.

Ketvirtasis patentas neturi „D“ raidės, nes ji apibūdina funkciją, o ne dizainą, t. y. patentas ’381 apibūdina „sąrašų slankiojimo (angl. list scrolling), dokumentų vertimo, proporcingo didinimo ir mažinimo (angl. scaling) ir prisilietimams jautraus ekrano rotacijos (angl. rotation on a touchscreen display)“ funkcijas.

Kitaip tariant, dėl visų funkcijų, kurias galima atlikti pirštais palietus ekraną: paveikslėlio didinimo/mažinimo, slankiojimo ir pan. Visi trys „Samsung“ telefonai, įskaitant „Galaxy Tab 10.1″, turi šią funkciją.

Katlena Salivan (Kathleen Sullivan), firmos „Quinn Emanuel“ partnertė, atstovaujanti „Samsung“ teigė teisėjui teisme, kad „Apple“ siekia nesąžiningo monopolio visiems įrenginiams, kurie turi ekrano rotacijos funkciją, per visą įrenginį esantį patį ekraną su apvalintais kampais.

Teisėja Kohan pertraukė ją ir laikydamas konkuruojančias „Samsung“ ir „Apple“ planšetes pasiteiravo Salivan, ar ši galėtų jas atskirti? „Tik ne iš tokio nuotolio, gerbiama teisėja“, – prisipažino advokatė. Teisėja ir advokatė buvo per dešimt žingsnių.

„Gerai, atnešiu juos arčiau“, – pasakė teisėja. „Kuris yra kuris?“, – paklausė. Galiausiai, Salivan teisingai identifikavo „iPad“ planšetę. „Reikia daug laiko rasti skirtumą“, – pasakė teisėja. Jos argumentas buvo tas, kad potencialūs „Samsung“ pirkėjai gali sumaišyti juos su „Apple“ produktu.

Sumaištis tarp vartotojų yra svarbus kriterijus siekiant išsiaiškinti, ar patentų pažeidimas yra pagrįstas, ar ne. „Kągi, tuomet, aš priimu jūsų argumentą, gerbiama teisėja“, – nuolankiai atsakė advokatė Salivan, kuri yra pakankamai protinga, kad laiku užsičiauptų.

Linas Mitaitis

technologijos.lt


Šaltinis: JAV verslo leidinio „BusinessWeek“ straipsnis „„Apple“ paskelbė karą „Android““ (angl. „Apple’s war on Android“) (2012 m. kovo 29 d.). Norėdami perskaityti straipsnį originalo kalba, spauskite čia.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...