2014 Gruodžio 06

Algimanta Pabedinskienė

Žmonių su negalia klausimai nebuvo užmiršti ir jų svarba tik didėja

veidas.lt

Negalia yra tai, nuo ko nė vienas nesame apsaugoti, todėl visi kartu – valdžios įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, savivalda ir bendruomenės – turime kurti saugią, individualia pagalba grįstą aplinką, kad negalios ištiktas žmogus neatsidurtų socialinėje atskirtyje.

 

Algimanta Pabedinskienė

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė

 

Kiekvienas iš mūsų, tiek turintis negalią, tiek jos neturintis, norime gyventi saugiai ir lygiai su visais dalyvauti visuomenės gyvenime.

Kiekvienais metais poreikis finansuoti paslaugas neįgaliesiems, neįgaliųjų organizacijas didėja. 2015-iems neįgaliųjų integracijai skyrėme 2,6 milijono litų daugiau nei 2014-aisiais. Svarbu suvokti, kad kiekvienam neįgaliam žmogui reikia tik jam skirto supratimo ir aktualios pagalbos.

Lėšas skiriame pagrindiniam tikslui – žmogaus su negalia socialinei, pilietinei integracijai, ir tikriausiai visi sutiksime, kad tam geriausiai pasitarnauja keli pasaulyje išbandyti būdai: formalusis bei neformalusis švietimas ir darbas. Nemažai valstybės biudžeto lėšų skiriama ir organizacijų kultūriniams projektams, festivaliams, daugiatūkstantinei nacionalinei neįgaliųjų mugei, kuri Vilniuje sutraukia kelis tūkstančius amatininkų, šokėjų, dalininkų su negalia iš visos Lietuvos. Jų pasirodymai, jų darbai panaikina visas atskirtinumo kliūtis. Ir mes tai tęsime, mes tai plėtosime, nes tikiu, kad per panašias veiklas artėjame vieni prie kitų.

Nemažas sumas valstybė bei savivaldybės skiria ir vietinių, regioninių organizacijų vykdomiems socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo, atkūrimo, asmeninio asistento pagalbos, užimtumo, meninių, sportinių gebėjimų lavinimo projektams (15,8 mln. Lt).

Tiesa, reikėtų paminėti, kad būtent valstybės biudžetas skiria didžiąją dalį lėšų minėtiems projektams finansuoti. Tad kviečiu savivaldybes aktyviau, socialiai atsakingiau dalyvauti kuriant bendruomenės gerovę, taip pat remiant jau įkurtus neįgaliųjų dienos centrus, finansuojant neįgaliųjų organizacijų programas, perkant iš neįgaliųjų organizacijų socialines paslaugas, didesnį dėmesį skiriant būsto pritaikymui.

Ne mažiau svarbu užtikrinti kokybiškų socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje teikimą, sudaryti sąlygas neįgaliesiems dalyvauti kultūros, sporto, laisvalaikio veiklose. Tam pagrindinį dėmesį ir skirsime, įgyvendindami Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013–2019 m. programos priemones, kurioms per 2013–2015 metus ketiname panaudoti apie 146 mln. Lt iš valstybės biudžeto bei Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

Neįgaliųjų socialinė integracija – yra vienas svarbiausių ministerijos veiklos prioritetų. Jis niekada nebuvo užmirštas ir jo svarba tik didėja.

Susitikimuose neįgalieji dažniausiai skundžiasi ne tuo, kad trūksta pinigų, dažniausias skundas – kad trūksta institucijų, įstaigų atidos ir, kas labiausiai stebina, vietos valdžios dėmesio. Juk savivaldybės geriausiai mato savo žmonių poreikius: ar tai būtų neįgaliajam pritaikytas įvažiavimas į pastatą, ar šaligatvių nuolydžiai, liftai, ar įtraukimas į užimtumo, laisvalaikio, kultūrines programas. Juo labiau kad neįgaliajam pritaikyta aplinka dažnai yra patogi naudotis ir visiems kitiems žmonėms.

Turi būti galvojama apie kiekvieną žmogų. Juk kas geriau, nei savos bendruomenės atstovai, žino, ko trūksta, kad jų aplinkoje gyvenantis žmogus su negalia galėtų visavertiškai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Tikiu, kad savivaldybės aktyviau naudos socialinių pašalpų nepaskirstytas lėšas ir į neįgaliųjų poreikius bus atsižvelgta planuojant bei naudojant šias tik socialinėms reikmėms skirtas lėšas.

Darbų ir uždavinių daug, ir be partnerių, bendradarbių ministerijai jų visų įveikti nepavyks. Todėl nuo pirmų dienų savo komandai pabrėžiau, kad turime dirbti ne tik su biudžetinėmis įstaigomis, savivaldybėmis, bet ir su nevyriausybinėmis organizacijomis. Turime įsiklausyti ir, svarbiausia, išgirsti jų pagrindinius akcentus, jų matymą ir sprendimų siūlymus. Diskutuoti su jais, eiti į kompromisus ir nuolat bendrauti, jei reikia – kasdien. Tai ir tęsim, ir dar aktyviau.

Šiandien Lietuvoje yra per 253 tūkst. žmonių su negalia. Artėjant Tarptautinei neįgaliųjų dienai, noriu pakviesti savivaldybių vadovus, bendruomenes ir visus žmones sprendžiant bendruomenei svarbius klausimus ir numatant jų sprendimus įsitikinti, kad tie sprendimai bus palankūs ir neįgaliesiems.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Algimanta Pabedinskienė:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...