2010 Birželio 04

Lieknėjimas

XXI a. mada – A.Agatstono dieta

veidas.lt

"Veido" archyvas

Įvedę i “Google” paiešką žodį “dieta”, rasite net 3,6 mln. rezultatų vien lietuvių kalba

JAV kardiologas Arthuras Agatstonas Majamio klinikoje padarė atsitiktinį atradimą. Kurdamas dietą savo pacientams pats nustebo: “Mano ligonių kraujo tyrimai smarkiai pagerėjo. Apie antsvorio mažinimą net negalvojau, nors daugelis maniškių buvo apkūnūs”. Kai širdininkai pastebėjo, kad A.Agatstono patarimai tirpdo ir kilogramus, gandas apie dietos formulę, pavadintą Pietų paplūdimio dieta, pasiekė žiniasklaidą. A.Agatstono knyga tapo bestseleriu: visiems paliko įspūdį tie 6–10 kg per mėnesį.

Suskubo pasipelnyti ir fermeriai, ir maisto pramonė: jautiena beregint pabrango perpus, o kiaušiniai dukart – iki aukščiausio lygio per dvidešimt metų. Dešimtmečiais peiktas vištos kiaušinis po A.Agatstono knygos tapo kone idealiu maisto produktu. Užtat tikrą katastrofą patyrė Floridos sulčių pramonė (pagal apelsinų auginimą Floridai tenka antra vieta pasaulyje) – patyrė 450 mln. dol. nuostolių vien dėl A.Agatstono teiginio apie “nemadingą” cukrų, kurio esama apelsinų sultyse. Didžiausias JAV sulčių gamintojas “Tropicana” skubiai sukūrė “becukrias” sultis (pagal mados žodį – mažiau angliavandenių!) ir reklamą “sultis gerti sveika”.

Tyrimai ar mokslinė fantastika?

“Moksliškai patikrinta”, “Ekspertai rekomenduoja”, “Aš valgau, kad lieknėčiau”… Rizikinga tikėti šitokios reklamos vilionėmis: ten daug kas jeigu ir nesuklastota, tai bent pagražinta – pradedant vaizdeliais “prieš” ir “po” ir baigiant baltais netikrų medikų chalatais.

Net ir mokslinės studijos dažnai padailinamos manipuliacijomis: netinkami tyrimų rezultatai nutylimi arba paskelbiami tik antraeiliai duomenys, nauji lieknėjimo preparatai gretinami su netinkamai dozuojamais senais, nauja dieta tiriama tik trumpą laiką, neatsižvelgiama į konkrečios šalies mitybos įpročius arba nenurodomas tirtų asmenų skaičius. Arba primygtinai cituojami rezultatai būna paimti iš studijų, kurių autoriai tyrė tik diabetikus arba žmones po infarkto – o tai nebūtinai galioja sveikiesiems.

Arba studijos pristatomos aptakiai, kad prisitaikytum sau tarsi horoskopą. Todėl mitybos specialistai ir pagrindžia priešingus požiūrius, remdamiesi to paties tyrimo duomenimis. “Būtent tyrimai yra esminė bėda”, – sako kritikai. Būta vos kelių rimtesnių studijų, kur dietų poveikis stebėtas ilgesnį laiką – juk tai brangiai kainuoja. Kartais tyrimus apmoka farmacijos pramonė, maisto ir dietinių produktų koncernai. Tik ar be jokios naudos sau?

Lieknėjimas prasideda nuo…

“Aš taip pat laikiausi dietos. Nieko negerdamas ir rimčiau nevalgydamas per keturiolika dienų netekau dviejų savaičių”, – taip kadaise yra pasakęs amerikiečių komikas Joe E.Lewisas.

“Pastaraisiais metais lieknėjimo rinkoje kilęs tikras bumas, – konstatuoja vokiečių mitybos specialistė Marion Breithaupt-Endres iš Bavarijos vartotojų gynimo centro. – Metant svorį pirmiausia reikia asmeninių pastangų, nes lieknėjimas prasideda… galvoje. Bet daugelis nori greičiau ir lengviau, už preparatus mokėdami didelę kainą: gal vis dėlto padės. Beje, kai kurios liekninamosios piliulės turi abejotinų cheminių medžiagų – neatmetant net pavojaus gyvybei”.

“Ta vasara buvo niūriausia iš visų. Negaila tų 1200 Lt – dietologams irgi reikia gyventi. Bet įsivaizduokite: atostogavom prie Viduržemio jūros, visi kirto jūrų gėrybes, o man negalima – dieta. Ir lesiau savo grūdus – tarsi už bausmę…” – šypsosi vilnietė verslininkė Lina Dirsienė.

O ekspertai pataria: geriau jau apkūnus ir sportiškas nei priverstinai lieknas ir nelaimingas. Ilgas badavimas, staigūs svorio pokyčiai ir po dietos bumerangu grįžtantis antsvoris – kenksmingiausi organizmui. Jei laikotės dietos – būtinai sportuokite, nes per mažai judant netenkama iki 25 proc. raumenų (ne riebalų) masės. Nevenkite bent jau palaipioti laiptais.

Valgykite neskubėdami – mėgaukitės. Sotumo jausmas ateina maždaug po 20 min. Jei vakarieniaudami žiūrite televizorių ar skaitote, galite “neišgirsti” signalo, kad esate jau nebe alkanas.

Kaip atskirti nepatikimą dietą

 • Žadama, kad sulieknėsite staigiai ir lengvai, pačiam nieko nereikės daryti.
 • Dietą reklamuoja įžymybės.
 • Reklamoje figūruoja “gydytojas”.
 • Nepakankamai paaiškintas dietos veikimo principas.
 • Privalu įsigyti papildomų reikmenų (prietaisų ir kt.).
 • Platintojai nurodo tik telefoną arba adresą užsienyje.
 • Dieta platinama tik kviestiniuose renginiuose arba agentams vaikštant po namus.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Vital Vital rašo:

  Taip nieko ir nesupratau. http://dieta-mano.blogspot.com

 2. Dieta Dieta rašo:

  Keistas straipsnis. http://dieta-tau.blogspot.com


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...