2010 Balandžio 06

Dalios G. diplomatija

Važiuoti į Prahą D.Grybauskaitei “žemas lygis”?

veidas.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, viena ranka nuolat raginusi Lietuvos diplomatinę tarnybą žūt būt išmušti jai vizitą į Vašingtoną pas Baracką Obamą, kita ranka nedvejodama atmetė JAV prezidento asmeninį kvietimą atvykti į Vidurio ir Rytų Europos vadovų susitikimą Prahoje. Vietoje savęs D.Grybauskaitė į vakarienę su B.Obama delegavo Ministrą pirmininką Andrių Kubilių. Kaip tą suprasti?

Savaitę tylėjusi, antradienį Prezidentūra pagaliau teikėsi pakomentuoti šią skandalingą žinią. Anot prezidentės atstovo Lino Balsio:  ”Dauguma ten [Prahoje, - “Veido” past.] dalyvaujančių regiono lyderių yra premjerai. Iš vienuolikos aštuoni yra premjerai. Tai yra visiškai natūralu, kad ir iš Lietuvos važiuoja dalyvauti premjeras”.

Ar “visiškai natūralu”, kad D.Grybauskaitė nutarė ignoruoti asmeninį, tiesiogiai jai atsiustą,  B.Obamos kvietimą, prezidentės atstovas nepaaiškino. Vietoje to L.Balsys bandė apsimesti, neva jokio asmeninio kvietimo nebuvo: “Kadangi prezidentė yra Lietuvos vadovė, laiškas, adresuotas Lietuvai, patenka pas prezidentę. Prezidentė tai traktuoja kaip kvietimą Lietuvai”. Visa bėda, kad tokių traktavimo niuansų nežinojo nei B.Obama, nei JAV prezidento protokolo tarnyba, tad, tarkime, Lenkijos premjerui Donaldui Tuskui adresuotą asmeninį kvietimą į Prahą nusiuntė ne į Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio rūmus, o į Vyriausybės kanceliariją. O štai kviesdamas į susitikimą Čekijos prezidentą Vaclavą Klausą ir premjerą Janą Fischerį, JAV prezidentas kažkodėl siuntė du kvietimus, o ne vieną “adresuotą Čekijai”, kaip tarsi turėtų būti, jeigu vadovautis D.Grybauskaitės logika.

Tad Prezidentūros paaiškinimus, kodėl D.Grybauskaitė nutarė ignoruoti susitikimą Prahoje su B.Obama, neišeina pavadinti kitaip, nei bejėgišku išsisukinėjimu. Tai, kaip sakoma, medicininis faktas. Bet tai nėra atsakymu į klausimą: O tai kodėl nevykstama į Prahą?

Iš Prezidentūros išvedžiojimų tarsi sektų, kad prezidentei D.Grybauskaitei būtų lyg ir “žemas lygis” dalyvauti susitikime, kurio dauguma dalyvių bus premjerai, tad už ją žemesnio rango politikai. Bet juk susitikti ji važiuotų ne su premjerais, o su prezidentu!  Vadinasi, tai ne paaiškinimas.

Kitas galimas paaiškinimas: Tokio gausaus, grupinio susitikimo metu vargu ar visiems iš vienuolikos jo kviestinių dalyvių pavyktų persimesti žodžiu su B.Obama asmeniškai. Dar daugiau – žinant B.Obamos bendravimo manierą, labiausiai tikėtina, kad vakarienės Prahoje metu skambės JAV prezidento monologas apie tai, kokį didelį indėlį žmonijos taikiai ateičiai padarė jis su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu, pasirašydami branduolinės ginkluotės apribojimo sutartį. Na, ir patikinimai, jog Amerika jo asmenyje nepamiršta savo sąjungininkų Vidurio ir Rytų Europoje (nors vien tas faktas, kad B.Obamai po glebėsčiavimosi su D.Medvedevu teka eiti raminti vidurio ir rytų europiečių, liudija priešingai).

Žinant jau išryškėjusį D.Grybauskaitės požiūrį, kad aukščiausio lygio susitikimuose turi būti pasiekiami konkretūs rezultatai, tokia vakarienė klausantis B.Obamos monologo jai gali atrodyti beprasmiu laiko leidimu. Juo labiau, kad apskritai su europiečiais, ne tik su jautriais ir aikštingais Vidurio ir Rytų Europos atstovais, gan atsainiai bendrauti linkęs B.Obama gali pagalvoti, jog pasikviesdamas D.Grybauskaitę į Prahą jis išpildė jos norą susitikti su JAV prezidentu, tad apie kokį nors atskirą vizitą į Vašingtoną nebebūtų kalbos.

Būtų galima pasiūlyti ir dar paaiškinimo variantų, bet jie jau dvelktų sąmokslo teorija.

Geriau luktelėkime ir pažiūrėkime, kaip toliau vystysis veiksmas. Vis tiek blogiau, nei dabar, nebus. Net jeigu šio D.Grybauskaitės akibrokšto mūsų ilgametės sąjungininkės vadovui nebūtų buvę,  B.Obamos požiūris į mus (kaip ir į kitus ilgamečius Jungtinių Valstijų sąjungininkus) geresniu netaptų. Nes labiau sugadinti santykius su ilgamečiais draugais ir partneriais, nei tai vos per vienerius metus padarė B.Obama, nėra pavykę nei vienam Amerikos prezidentui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (10)

 1. WU WU rašo:

  Tęsiant sąmokslo teorijas, ar nebus Prezidentė įsižeidusi dėl kovo 11? Negaliu pasakyti tiksliai ar Obama buvo kviestas, bet akivaizdu, kad daugumos kviestųjų valstybių pirmųjų pareigūnų nesiteikė atvykti. Ar negali būti čia senas “geras” akis už akį?

 2. next next rašo:

  Gerb. Bačiuli , ar nepagalvojote , kaip tas kvietimas atrodo iš šalies – vienas šaunus vienos dYdelės ir galingos šalies vadas , ketinantis pasirašyti su kita galinga šalimi sutartį , kviečia , tuo pačiu, susibėgti į Prahą kitų mažyčių valstybėlių vadovus. Na , tipo, aš čia būsų Prahoje, tai jūs čia ta pačia proga sulėkite pas mane, aš jus čia paklausysiu ir išdalinsiu užduotis ateičiai. Na, tipo, gamybinis, planiorka, taip sakant, piatėminutka. Ar jums nesusidaro toks vaizdelis? O dar prisiminus, kad tas pats Obama niekaip nesureagavo į Grybauskaitės kvietimą išsiaiškinti dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje , viskas tampa lyg ir logiška. Todėl aš taip smarkiai neviduriuočiau dėl Prezidentės sprendimo.

 3. hmm hmm rašo:

  O kodel Grybauskaite svente Velykas su Suomijos evangelikais liuteronais (“neoficialus” vizitas), o ne dalyvavo “spektaklyje” “Misios Katedroje”?
  p.s. Sveikinimai pradejus rasyti blog’a :)

 4. Kiaune Kiaune rašo:

  Aš manau, kad vadovės sprendimas teisingas. Ne visada mažas privalo šokti pagal didelio dudelę. Žinoma, mes labai daug povandeninių srovių nežinome.

 5. JFK JFK rašo:

  Audriau, o jūs skaitote savo skaitytojų komentarus, nes Šindeikiui tai ne lygis? o gal žinote ar kiti jūsų blogeriai skaito??

 6. Audrius Bačiulis rašo:

  -> JFK

  Gerbiamasis, skaitau, tik pastarąją savaitę turėjau visokių buitinių reikaliukų ar asmeninių problemėlių, kurios trukdė atsakinėti į komentarus. Nemeluoju, man dėl to iš tiesų šiek tiek nepatogu prieš komentatorius. Stengsiuosi pasitaisyti :)

 7. Audrius Bačiulis rašo:

  -> WU

  Gerbiamasai, kaip manote, ar nors vienas sveiko proto žmogus galėjo tikėtis Obamos vizito Kovo 11-osios proga, jei jis net į Lenkiją 2WW pradžios proga neatvyko? Atsižvelgiant į Lietuvos ir JAV dydžių skirtumą, amerikiečiai išskirtinai dėmesingai pasveikino mus su Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiu.

 8. Audrius Bačiulis rašo:

  -> hmm

  Gal ji slapta bambizė? :)

  P.S. Ačiu už sveikinimus

 9. prowler prowler rašo:

  As ne i tema,bet norejau paklaust kodel apie kariuomene neberasot?Man rodos jus vienas viesoj erdvej ir terasot tuo klausimu.Pvz. kaip vyksta dabar persiginklavimas G-36K,ar civiliai ir stabistai tebera ”pagridiniai”kariniai vienetai,kas beliko is KASP,kokia ju paskirtis dabar?

 10. . . rašo:

  Manau labiau reikėtu pasitikėti Prezidente ir kvaršinti mums visiems galvas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...