2014 Gegužės 31

Vasaros muzikos festivaliuose – jaunųjų talentų sugrįžimai

veidas.lt


Muzikai, mokslui ir sportui gabius vaikus remiantis M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“ birželį kviečia į neeilinius susitikimus. Į Lietuvą iš studijų užsieniuose su koncertais sugrįžta talentingiausi jaunieji šalies atlikėjai, kurie jau labai netolimoje ateityje taps geriausia šalies vizitine kortele.

M. Rubackytės pastebėta pianistė
Birželio 5 d. viename iš „Vilniaus festivalio“ koncertų publikai nusilenks Vokietijos Karlsruhe’s muzikos universitete magistrantūros studijas baigianti pianistė Gryta Tatorytė (25 m.). Pasaulinėje premjeroje, pirmą kartą nuskambėsiančiame kompozitoriaus Gintaro Sodeikos koncerte orkestrui ir fortepijonui, pastarojo partija patikėta būtent Grytai. Nacionalinės filharmonijos scenoje pianistė gros su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, dirigentas – Modestas Pitrėnas.
Grytai dalyvaujant profesorės Mūzos Rubackytės meistriškumo pamokose, garsi šalies pianistė apie jaunąją atlikėją yra pasakiusi: „O mergaitė turi apetitą gyventi muzikoje“. Didžiulio tarptautinės muzikų bendruomenės susidomėjimo Gryta sulaukė būdama 11-os, kuomet Paryžiuje dalyvavo A. Rubinstein‘o konkurse ir laimėjo specialią premiją. Nuo to laiko G. Tatorytė yra pelniusi virtinę apdovanojimų tarptautiniuose konkursuose Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kitose šalyse. Yra grojusi prestižiniame Šlėzvigo-Holšteino festivalyje Vokietijoje. „2012 metais Vokietijoje, kartu su Mainhaimo jaunimo simfoniniu orkestru, išleistas pirmasis Grytos CD. Klasikinės muzikos atlikėjui turėti savo kompaktinę plokštelę – itin didelis pasiekimas ir pripažinimas, – sakė Rasa Kubilienė, M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ valdybos pirmininkė. – Iki 18 metų Gryta buvo remiama M. Rostropovičiaus fondo, kaip kad leidžia mūsų įstatai. Tačiau ir vėliau, sukakus pilnametystei, stebime fondo globotus vaikus, rūpinamės jais“.
G. Sodeikos koncerto fortepijonui ir orkestrui premjera – birželio 5 d., Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje. Antrojoje koncerto dalyje skambės ištraukos iš Richard Strauss simfoninės poemos „Don Žuanas“, solistė – Aga Mikolaj (sopranas, Lenkija).

Groti smuiku  rankos lūžis nesutrukdė
Birželio 20 d. G. Tatorytė pasirodys su smuikininku Algirdu Šochu (23 m.), kuris kelius į muzikos sceną taip pat skynėsi globojamas M. Rostropovičiaus fondo. Už pasiekimus muzikoje smuikininkas, kaip ir G. Tatorytė, yra pelnęs Prezidento Valdo Adamkaus apdovanojimą.
A. Šochas smuiku griežti pradėjo šešerių. Yra aktyvus festivalių dalyvis – 2012 metų vasarą dalyvavo šiuolaikinės muzikos festivalyje OPUS XXI Avinjone (Prancūzija), kur buvo pristatyti naujausi šiuolaikinės muzikos kūriniai. Solo partijas A. Šochas atliko Rusijoje, Azerbaidžane, Prancūzijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Olandijoje, Belgijoje, Baltarusijoje, Latvijoje bei Estijoje.
Vaikystėje, būdamas vos antroje klasėje, A. Šochas patyrė rankos traumą, dėl kurio smuikininko karjera galėjo baigtis nė neįsibėgėjusi. Smuikininkas susilaužė dešinę ranką, lūžis buvo itin sudėtingas – užspausti nervai, kraujagyslės, o prognozės – ne kokios. Po pusketvirtos valandos trukusios operacijos, į alkūnę sudėtų 3 varžtų, reanimacijos ir vienerių metų, praleistų įvairiose gydymo bei reabilitacijos sanatorijose, A. Šochas sugebėjo ir vėl ne tik rašyti, bet ir paimti smuiką į rankas: „Ačiū nuostabiems Lietuvos mikrochirurgams, kurie padarė stebuklą. Galėjau vėl valdyti, ištiesti ranką ir pirštus – juos visus jausti. Kuomet po traumos sugrįžau į mokyklą, pabandėme prisiminti ir smuiką, ir… pavyko“.
G. Tatorytės ir A. Šocho koncertas vyks per  „Kultūros naktį“, birželio 20 d., Valdovų rūmuose, Vilniuje. Programoje – Balio Dvariono, Edvard Grieg, Fritz Kreisler, Maurice Ravel bei Astor Piazzolla muzikiniai šedevrai smuikui ir fortepijonui .

Legendinės klarnetininkės mokinys
Birželio 15 d. Trakuose, festivalyje „Užutrakio vakarai“, kartu su kitais M. Rostropovičius fondo remiamais jaunaisiais atlikėjais pasirodys klarnetininkas Žilvinas Brazauskas (23 m.). „Šis nepaprastai charizmatiškas ir talentingas, Liubeke, Vokietijoje, studijuojantis jaunuolis – vienas mylimiausių legendinės Sabinos Mayer mokinių“, – pasakojo R. Kubilienė. – S. Mayer – viena geriausių pasaulio klarnetininkių. Yra laimėjusi konkursą į garsųjį H. fon Karajano orkestrą, bet nepateko dėl to, kad orkestras atsisakė priimti muzikantę-moterį“ .
Žilvinas – tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatas. Solo partijas yra atlikęs su daugeliu Lietuvos bei užsienio orkestrų. 2012-2013 metais dalyvavo tiesiogiai transliuojamoje Šiaurės Vokietijos radijo rengiamų jaunųjų menininkų pristatymo laidoje „Start – Junge Kunstler live auf NDR Kultur“. 2013 metais buvo apdovanotas DAAD premija už išskirtinius pasiekimus, skirtus užsienio studentams aukštosiose Vokietijos mokyklose. Tais pačiais metais dalyvavo Paryžiuje, Luvre, vykusiame koncerte, skirtame Lietuvos pirmininkavimui Europos Tarybai paminėti, taip pat Šlėzvigo-Holšteino muzikos festivalyje Vokietijoje. Šiuo metu yra globojamas Yehudi Menuhin „Live Music Now“ organizacijos.
Trakuose, Švč. Mergelės  Marijos Apsilankymo bažnyčioje, kartu su Ž. Brazausku pasirodys ryški jaunoji Lietuvos smuikininkė Paulina Jankovskytė (13 m.), kuriai jau teko groti Šlėzvigo-Holšteino  festivalyje, taip pat Pijus Paškevičius (obojus, 13 m.) – itin talentingas ir charizmatiškas jaunasis atlikėjas, pasižymintis ryškiu virtuoziniu grojimu, Karalienės Mortos apdovanojimu įvertinta Eglė Bartkevičiūtė (akordeonas, 17 m.).
Ž. Brazausko, P. Jankovskytės, P. Paškevičiaus, E. Bartkevičiūtės koncertas vyks birželio 15 d., Trakuose, Švč. Mergelės  Marijos Apsilankymo bažnyčioje, festivalyje „Užutrakio vakarai“ . Koncerto pradžia – 17 val.

Jauniausi ir žaviausi
Pasiklausyti gabių pradedančiųjų mūsų muzikantų galima ir birželio 12 d., 19 val., Šv. Kotrynos bažnyčioje – M. Rostropovičiaus fondo globojami vaikai pasirodys kartu su Šv. Kristoforo orkestru. Dirigentas – Donatas Katkus. Koncerte „Paskui savo svajonę“ gros smuikininkė Ugnė Liepa Žuklytė (smuikas, 12 m.),Elžbieta Dvarionaitė (fortepijonas, 13 m.), Stasys Makštutis (klarnetas, 16 m.), Kristupas Klimkaitis (fortepijonas, 12 m.).
„Nors vaikams – dar kiek daugiau nei 10 metų, tačiau jie – jau ne vieno konkurso laureatai, nebe pirmą kartą pasirodantys su orkestru. Muzikantui tai – aukščiausias grojimo lygmuo“, – sakė R. Kubilienė.
Jaunieji šalies muzikantai koncerte „Paskui savo svajonę“ pasirodys birželio 12 d., 19 val., Šv. Kotrynos bažnyčioje, kartu su Kristoforo orkestru. Dirigentas – Donatas Katkus. Programoje – B. Dvariono, M. Klementi, Haydn’o, W.A Mozart’o, Jean Francaix kūriniai.

Apie M. Rostropovičiaus fondo veiklą rasite e. svetainėje www.rostropovich.lt

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...