2014 Rugsėjo 27

Valdovų rūmuose – pasaulinė seniausių Europos gobelenų rinkinio premjera

veidas.lt

Praėjusią savaitę Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose iškilmingai atidaryta tarptautinė paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“.

 

Parodoje pristatomas dar niekam nerodytas ir mažai žinomas gobelenų rinkinys, surinktas iš privačių kolekcijų Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, kitose Europos šalyse ir JAV.

Integruoti į atkurtus istorinius reprezentacinius interjerus pristatančias Valdovų rūmų muziejaus trečio aukšto menes, bemaž 25 mln. Lt įkainoti XV a. pabaigos–XVI a. senieji monumentalūs meniniai audiniai lankytojus džiugins iki pat gruodžio vidurio. O ir stebins, atverdami naujus istorinius gobelenų paveldo kontekstus.

Tarptautinės parodos jau tampa muziejaus tradicija

„Jau tampa tradicija, kad kasmet rudeniop Valdovų rūmų muziejus pristato kokią nors išskirtinę parodą. Šįkart tai unikalūs Europos monumentaliosios tekstilės kūriniai, kuriems 400–500 metų. Ir anuomet, ir šiandien gobelenai vertinami

labiau negu tapybos kūriniai arba netgi taurieji metalai. Jų serija dažnai kainavo tiek, kiek vienų metų karo kampanija, o kartonus tokiems audiniams kūrė tokie dailininkai, kaip Rafaelis ar Rubensas“, – tarptautinės parodos atidarymo ceremonijoje istoriją priminė Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Jo teigimu, į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir Lenkijos Karalystę gobelenai atkeliavo jų sužydėjimo Europoje laikotarpiu – XVI a. pradžioje. Visame pasaulyje plačiai žinoma Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto kolekcija, kurios išlikusi dalis šiandien saugoma Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje, o vienas gobelenas yra ir Valdovų rūmų muziejuje. Iš viso Lietuvos ir Lenkijos valdovai buvo sukaupę 600 gobelenų kolekciją, kuri negalėjo prilygti jokiai kitai visoje Europoje, tačiau dėl istorinių negandų buvo išblaškyta ir prarasta.

„Todėl džiugu, kad prieš kelerius metus buvo priimtas sprendimas kaupti naują XV–XVII a. Europos dailės kūrinių kolekciją Valdovų rūmų reprezentaciniams interjerams. Atidaroma paroda – puiki galimybė adekvačiai įvertinti tai, ką patys turime, ir palyginti su istoriniais rinkiniais, kurie šiuos rūmus puošė XVI–XVII a. ir žavėjo užsienio keliautojus bei svečius“, – sakė V. Dolinskas.

Sveikino parodos globėjas

Tarptautinės parodos „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ atidarymo ceremoniją lydėjo muzikinė-literatūrinė-koncertinė programa, kurią stebėjo daug žinomų garbingų asmenų.

Sveikindamas susirinkusiuosius, tarptautinės parodos globėjas ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pabrėžė, kad įvairūs istoriniai eksponatai nuolat mums primena glaudžius ryšius, siejusius su kitomis Europos tautomis, ir pasidžiaugė Valdovų rūmų muziejaus vykdoma kultūrine misija.

„Neabejoju, kad tokia pat sėkminga bus ir ši unikali paroda, skirta viduramžių ir Renesanso epochų gobelenams. Šie monumentalūs meniniai audiniai, senoji Europos aukštosios kultūros tradicija, kurią puoselėjo ir Lietuvos valdovai, vėl plačiai pristatomi Vilniuje. Jie primins ir aktualins Lietuvos istoriją, iš naujo pasakos apie turtingas mūsų valstybės tradicijas, jos šimtamečius ryšius su Europos kultūros ir meno centrais“, – sakė jis.

Naujas Lietuvos istorinis vaidmuo

Gobelenus tarptautinei parodai atrinkę žymūs jų kolekcininkai, tyrinėtojai ir antikvarai Simonas Fransesas iš Londono FRANSES gobelenų archyvo (Jungtinė Karalystė) bei Nathanas Levi iš Florencijos (Italija) džiaugėsi, kad parodą pavyko surengti per rekordiškai trumpą laiką – mažiau negu per dešimt mėnesių.

„Negalėjome praleisti galimybės eksponuoti gobelenus tokioje nuostabioje istorinėje erdvėje. Nors visi čia kabėję gobelenai buvo atvežti iš svetur, dabar jau yra žinoma, kad ir Lietuva prisidėjo prie tekstilės ir gobelenų pramonės gamindama ir eksportuodama neįkainojamus tamsiai raudonos spalvos dažus, gaunamus iš vabzdžių košenilių“, – teigė S.Fransesas.

Pasak jo, dažai buvo gausiai eksportuojami XV a.–XVI a. pirmoje pusėje, ir nėra jokios abejonės, kad vienas iš parodoje eksponuojamų gobelenų su jojančiu raiteliu fragmentų buvo pagamintas naudojant tokius dažus. Tai patvirtino moksliniai tyrimai.

Kitas parodos bendraautoris N.Levi džiaugėsi darnia Valdovų rūmų muziejaus darbuotojų komanda, kuri per trumpą laiką labai profesionaliai įrengė parodą, užtikrino įspūdingą apšvietimą, išleido informacinius leidinius. Parodos konsultantė prof. Ieva Kuizinienė pabrėžė senųjų gobelenų išskirtinę ne tik meninę, bet ir materialią vertę, pasidžiaugė, kad parodos metu galima įsivaizduoti, kaip šių rūmų salės galėjo atrodyti Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos valdovo Žygimanto Augusto laikais. Pasak jos, iš Medičių kilęs popiežius Leonas X už pagal Rafaelio kartonus išaustus gobelenus buvo priverstas mokėti kelis kartus daugiau nei Mikelandželui už Siksto koplyčios ištapymą.

Bus galima įsigyti ir dovanoti Lietuvai

Už pagalbą rengiant parodą organizatoriai dėkojo ir ilgamečiam Valdovų rūmų muziejaus mecenatui – „BTA Insurance Company“ SE filialui Lietuvoje. Parodos atidarymo iškilmėse dalyvavęs „BTA Insurance Company“ SE filialo Lietuvoje direktoriaus pavaduotojas Vaidas Labanauskas pabrėžė, kad tauta gali būti stipri tik atmintyje išlaikydama gyvą istoriją.

„Būtent tokį darbą ir atlieka Valdovų rūmų muziejus. Tad sutikome palaikyti kilusią parodos idėją. Tikime, kad apdrausdami šią unikalią kolekciją netiesiogiai prisidedame ir prie istorijos įamžinimo bei suteikiame galimybę su ja susipažinti visos Lietuvos gyventojams ir svečiams“, – sakė jis.

Parodos organizatoriai per atidarymą išreiškė viltį, kad Lietuvoje atsiras dosnių ir supratingų mecenatų, kurie bent vieną kitą parodoje rodomą gobeleną įsigis ir padovanos Valdovų rūmų ar kuriam kitam Lietuvos muziejui, papuoš savo biuro patalpas, taip praturtindami nacionalinius Lietuvos rinkinius neįkainojamomis europinės gotikos ir Renesanso vertybėmis.

Iš Valdovų rūmų keliaus į kitus Europos muziejus

Tarptautinėje parodoje „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ eksponuojami svarbiausiuose XV a. pabaigos–XVI a. meninių audinių centruose Nyderlanduose (Belgija, Flandrija), Prancūzijoje ir Italijoje išausti seniausi gobelenai, puošę daugelio Europos valdovų, žymių didikų,

aukštųjų Bažnyčios hierarchų rezidencijas ir bažnyčias. Tokie meniniai audiniai nuo XVI a. pradžios taip pat dabino Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, vėliau buvo kaupiami ir Vilniaus katedroje, Lietuvos didikų rezidencijose. Tačiau Lietuvoje tokio ankstyvo laikotarpio (XVI a.) gobelenų yra tik Valdovų rūmų muziejaus rinkiniuose (11 vnt.), o kituose muziejuose saugomi XVII–XIX a. audiniai.

Kaip itin vertingi, fiziniam poveikiui, mikroklimato sąlygoms ir šviesai jautrūs eksponatai, tokie seni tekstilės kūriniai retai palieka saugyklas ar nuolatinio eksponavimo vietas. Šis iš privačių kolekcijų specialiai parodai Vilniuje suformuotas rinkinys pirmą kartą pasaulyje rodomas būtent Valdovų rūmų muziejaus lankytojams. Tai išties neeilinis įvykis, pasaulinė senųjų gobelenų rinkinio parodos premjera. Vėliau šis rinkinys turėtų keliauti po kitus Europos muziejus.

Paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ Valdovų rūmų muziejaus atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų trečio aukšto salėse veiks iki gruodžio 14 d. Ją Valdovų rūmų muziejaus lankytojai galės apžiūrėti įsigiję bendrąjį bilietą į muziejaus ekspozicijas.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...