2011 Vasario 11

Žmonės

Turėti žinomo žmogaus vardą ir pavardę – ir garbė, ir vargas

veidas.lt

Lietuvoje gyvena dvi Dalios Grybauskaitės, po keletą Irenų Degutienių, Kristinų Brazauskienių, ne vienas ir Arvydas Sabonis, Arūnas Valinskas, Algirdas Butkevičius, Juozas Statkevičius, Linas Karalius. Kaip jaučiasi žinomų žmonių bendrapavardžiai ir bendravardžiai?

Beveik visi iš keliasdešimt telefonų knygoje rastų žmonių, turinčių tokius pačius vardus ir pavardes kaip žinomi Lietuvos politikai, dainininkai ir menininkai, sako, kad jokie giminystės ryšiai jų su įžymybėmis nesieja. Tai tik sutapimas arba smagūs likimo pokštai, kad, pavyzdžiui, kaunietė Kristina ištekėjo už Algirdo Brazausko arba vertėju dirbantis Arvydas Sabonis yra ne tik garsaus krepšininko bendrapavardis ir bendravardis, bet dar ir gimęs tą patį mėnesį ir dieną. Kauniečio Lino Karaliaus su buvusiu Seimo nariu taip pat sutampa ne tik vardas ir pavardė, bet ir gimimo metai, mėnuo. Vilnietės Dalios Loretos Grybauskaitės vardas ir pavardė tokie patys kaip Lietuvos prezidentės.

Vieni “Veido” kalbinti pašnekovai tokių sutapimų nesureikšmina, kiti didžiuojasi, trečius tai vargina, nes sukelia įvairių nepatogumų ar nesusipratimų. Visi prisipažįsta, kad bendraudami su menkai pažįstamais žmonėmis turi atlaikyti klausimų laviną, ar jie ne giminaičiai su politiku ar pramogų pasaulio atstovu, tenka iškęsti veriančius žvilgsnius, atidžiai tyrinėjančius ir ieškančius panašumų su žinomu veidu. O atėję į banką, valstybinę instituciją ar susidūrę su policijos pareigūnais daugelis net nesako vardo ir pavardės, bet iškart rodo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Mano, kad naudojasi Sabonio pavarde

Itin daug nesusipratimų kildavo vilniečiui A.Saboniui, nes jis kaip ir legendinis sportininkas taip pat buvo profesionalus krepšininkas. Nors tarp vyrų dešimt metų skirtumas, tarybiniais metais užsakant leidimus vykti į užsienį, dažnai juos supainiodavo. “Su svetimu pasu nė karto neteko išvažiuoti, tačiau už dokumentų tvarkymą atsakingi pareigūnai dažnai man paduodavo kito A.Sabonio dokumentą”, – nusijuokia dabar vertėju dirbantis vyras. Jis ir šiandien važinėja po svečias šalis, tad dėmesio sulaukia ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. “Kai buvau Amerikoje, iš vienos įstaigos pastato išbėgo visas būrys amerikiečių pažiūrėti, kaip atrodo žmogus, turintis tokį patį vardą ir pavardę kaip garsus pasaulyje krepšininkas. Ukrainiečiai taip pat audringai reaguoja, o lietuviai dažnai pamano, kad esu apsišaukėlis ar net ligonis, nes prisistatau neva ne savo vardu”, – pasakoja A.Sabonis. Jis yra gavęs net elektroninių laiškų, kuriuose lietuvaičiai piktinosi, kaip vyras drįsta naudotis krepšinio garsenybės pavarde ir vardu. O važiuodamas pro muitinės postą visada sulaukia klausimo, ar tikrai naudojasi savo dokumentu, mat pareigūnams užkliūva ta pati kaip ir garsaus krepšininko gimimo data. Tokių problemų kyla ir bankuose, parduotuvėse atsiskaitant kreditine kortele, todėl A.Sabonis jau seniai iš namų niekur neina be paso. Tačiau pasitaiko ir linksmų nutikimų. Štai neseniai, kai A.Sabonį kolegos supažindino su dirigentu Donatu Katkumi, šis prisistatė kaip Donatas Banionis.

Vyras sako pripratęs prie to, kad nuolat reikia įrodinėti, jog jis Arvydas Sabonis, tačiau kartais tai erzina.

Visada prisistatant matyti iš nuostabos išpūstas akis nėra malonu ir kauniečiui Rimvydui Valatkai. “Dažnai klausia, ar aš ne tas iš televizoriaus ir laikraščių. Paskui pradeda domėtis, ar ne giminės esame”, – pasakoja R.Valatka. O Kupiškio rajone gyvenantis Povilas Vanagas dažnai turi aiškintis, kad jis nėra žinomo čiuožėjo brolis. Tačiau jam toks dėmesys yra malonus. Vyras didžiuojasi, kad turi tokį garsų bendrapavardį.

Kaunietis Algirdas Butkevičius simpatizuoja socialdemokratų lyderiui, todėl taip pat džiaugiasi turėdamas tokį vardą ir pavardę. Be to, jo žmonos vardas toks pats kaip ir politiko sutuoktinės – Janina.

Algirdas ir Kristina Brazauskai

Butkevičiai ne vienintelė pora Lietuvoje abu turintys žinomų žmonių vardus ir pavardes. Štai Kaune gyvena Kristina Brazauskienė, kurios vyras Algirdas Brazauskas, o marti taip pat Kristina Brazauskienė. “Kai buvo gyvas a.a. politikas Algirdas Brazauskas, sustabdę policijos pareigūnai juokaudami klausdavo, kodėl be apsaugos ir palydos važiuojam”, – linksmus nutikimus prisimena slaugytoja dirbanti moteris ir priduria, kad darbe kolegos dažnai juokais sako, jog turint tokį vardą ir pavardę šios pareigos jai per prastos. O kilus skandalui dėl K.Brazauskienės rentos, vis paklausia, ar ir ji nenorėtų gauti tokios pensijos. Pastaruoju metu moteriai teko dažnai lankytis poliklinikoje, tad iš gydytojų vis sulaukdavo pajuokavimų, kad toks žmogus neturėtų eilėse laukti. O kai su kuo nors susipažįsta, K.Brazauskienei ilgai tenka įrodinėti, kad ir jos, ir vyro vardai tikrai tokie patys kaip žinomos Lietuvoje poros. Dar ponia Kristina prisimena, kad kartą paskambinęs su jos vyru bendrų darbo reikalų turėjęs pažįstamas, kuris žinojo tik jo pavardę, iškart metė ragelį, kai išgirdo, kad moteris kviečia prie telefono Algirdą.

Brazauskai nesureikšmina savo vardų ir ponais vienas kito nevadina. O šiaulietės Irenos Degutienės vyras į žmoną dažnai juokais kreipiasi ekscelencija. Taip pat dažnai pasišaipo, kad netinkamą įstatymą išleido. “Kai Irenai teko atsigulti į ligoninę, o aš nuėjęs aplankyti paklausiau, kurioje ji palatoje, visas personalas žinojo, kad gydosi Degutienė”, – pasakoja Kazimieras Degutis. Pati moteris, dirbusi ekonomiste, ne kartą girdėjo, kaip banke darbuotojos šnibždėjosi, kad šiandien ateis svarbus žmogus. I.Degutienė juokiasi, kad visada žmonės, perskaitę jos vardą ir pavardę, iškart pakelia akis ir įdėmiai pasižiūri, ar ne Seimo pirmininkė priešais juos stovi. O kai politikė pirmą kartą buvo išrinkta į Seimą, draugai dažnai ponios Irenos klausdavo, kodėl ji buvo tokia slapukė ir niekam nesakė, kad dalyvavo rinkimuose. Tačiau moterį tokie pasišaipymai tik pralinksmina ir smagiai nuteikia. Ji labai gerbia Seimo pirmininkę ir didžiuojasi, kad tenka garbė vadintis tokiu pačiu vardu ir pavarde. Be to, gali būti, kad Seimo pirmininkės vyras yra 79-erių metų šiaulietės vyro antros eilės pusbrolio sūnus. Tačiau jų ryšiai nutrūkę.

Kviečia koncertuoti

Nepažįstami žmonės visada sureaguoja ir išgirdę žinomo aktoriaus ar dainininko pavardę. Šou ir pramogų pasaulio atstovų bendrapavardžiai sulaukia net kvietimų koncertuoti. Kauno rajone gyvenantis suvirintojas Vytautas Šapranauskas sako, kad ne kartą atsiliepus telefonu teko aiškinti, kad jis neves jokio renginio, nes nėra tas garsus aktorius. O draugai jam klijuoja tas pačias pravardes kaip ir TV laidų vedėjui – Šapras, komisaras ir pan. Ponas Vytautas juokiasi, kad kol V.Šapranauskas nebuvo žinomas, jo pavardės nei draugai, nei kolegos neištardavo ir neparašydavo be klaidų. “Tik dabar ji visiems aiški ir nesudėtinga”, – džiaugiasi 52-ejų vyras, kad aktoriaus žinomumas ir jam davė naudos.

Klaipėdietis Romas Dambrauskas kartą ilgai telefonu įrodinėjo, jog atsisako koncertuoti ne todėl, kad yra išdidus ar dėl pasiūlyto per mažo honoraro. “Vienai koncertų organizatorei iškart, kai paskambino, pasakiau, kad aš vairuotojas, o ne dainininkas. Bet ji vis atkakliai prašė, kad atvykčiau padainuoti keletą dainų. Ir galiausiai įsižeidusi drėbtelėjo: “Ką, negali padainuoti? Taigi ne už dyką.” Man atrodo, ji padėjo ragelį taip ir nepatikėjusi, kad aš ne tas Romas Dambrauskas”, – juokiasi 55-erių vyras. Linksma jam stebėti ir žmonių, su kuriais susiduria darbo reikalais, reakcijas, ypač, kai nuvyksta į Mažeikius – gimtąjį dainininko miestą. “Perskaito pavardę, žaibiškai pakelia galvą, ilgai apžiūrinėja ir įsitikinę, kad ne tas, pradeda klausinėti, ar ne giminės”, – pasakoja R.Dambrauskas.

Kitas klaipėdietis Jurgis Didžiulis, kad išvengtų tokių reakcijų, prisistatęs ar parodęs asmens dokumentą iškart pasako, kad yra ne tas dainininkas. Ir dar priduria, kad nesigiminiuoja su grupės “InCulto” lyderiu.

Taip pat elgiasi ir kaunietis Linas Karalius, kuris dar pabrėžia, kad ne buvęs Seimo narys yra tikrasis Karalius, o jis. Mat kadaise populiarios muzikos grupės ŽAS narys yra pasikeitęs pavardę. Tačiau vyras sako, kad jo jau seniai nestebina, kai reikia aiškintis ir atlaikyti nustebusius žvilgsnius.

Širvintose gyvenančiam Gyčiui Paškevičiui taip pat reikėjo priprasti prie to, kad visi stebisi jo vardu, ypač, kai baigęs vidurinę mokyklą įstojo studijuoti. Tada bendramoksliai vis paklausdavo, kur vaikinas paliko gitarą ir paprašydavo ką nors sudainuoti. Tačiau dabar trisdešimties metų vyrui tai nesukelia nepatogumų. Be to, darbo kolektyve ne jis vienas turi žinomo Lietuvoje žmogaus vardą ir pavardę – jo kolega yra Ramūnas Vyšniauskas – kaip ir Europos sunkiosios atletikos čempionas.

Lietuva – giminių kraštas, todėl nenuostabu, kad net ne populiarias pavardes turintys žmonės sutinka savo bendrapavardžių. Pavyzdžiui, kaunietis Linas Karalius dirba kartu su kitu Linu Karaliumi. O štai Jonų Kazlauskų vien tik Lietuvos telefonų knygoje yra daugiau nei keturiasdešimt, Juozų Statkevičių – šeši, Stasių Povilaičių – aštuoni, Jolantų Paulauskienių – septynios.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...