2016 Rugpjūčio 18

KĘSTUTIS EIDUKONIS

Truputį apie Amerikos politiką ir NATO

veidas.lt

Asmeninio archyvo nuotr.
JAV piliečiai neturi idealaus pasirinkimo šių metų prezidento rinkimuose. Grubiai kalbant – vienas „skandalistas pijarčikas“, kita – „melagė“. Žiūrint per Lietuvos žiniasklaidos prizmę atrodo, kad pastaroji – mažesnis blogis, o va Donaldas Trumpas – kvailys ir dar proputiniškas kvailys. Mat jis nori, kad prieš JAV imantis NATO šalių gynybos šios turėtų susimokėti arba, tiksliau, ištesėti savo pažadus skirti tam tikras sumas gynybai.

Ats. plk. ltn. Kęstutis Eidukonis, verslo konsultantas, PLB Ekonomikos komisijos narys

Ką tai gali reikšti Lietuvai ir kaip mums reiktų reaguoti, turint omenyje, kad daugelis pažymi, jog Lietuva prisidėjo prie daugelio NATO operacijų, ir tikėjimą, kad pagal 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties straipsnį JAV prisidės prie NATO šalių gynybos?

Noriu tik priminti, kad Ukraina buvo pasirašiusi sutartį, pagal kurią garantuotas jos teritorijos vientisumas. JAV ir net Rusija buvo šios sutarties dalyvės. Tad kodėl tos garantijos nesuveikė? Kodėl Europa ir JAV nesiėmė ginti Ukrainos?

Esu labai gerai susipažinęs su Baltijos šalių strategija. Užtenka tik žvilgtelėti į žemėlapį ir suprasime, kad JAV pagalba Baltijos šalis vargu ar pasiektų laiku. Padėti apsiginti pirmosiomis krizinėmis valandomis galėtų tik europiečiai. Bet jeigu jie nepasiruošę? Deja, taip, tikėtina, ir yra.

Nepaisant skirtingų kandidatų pasisakymų, vis dėlto, manyčiau, nesvarbu, kas taps JAV prezidentu – ar Hillary Clinton ar D.Trumpas – JAV politika Rusijos atžvilgiu per daug nesikeis.

Be to, JAV šiuo metu vis dar įsivėlusi į daugybę konfliktų, o ir karinės pajėgos yra gan stipriai nualintos.  Todėl lieka tik dvi Baltijos šalių gynybos strategijos – branduolinis karas arba ilgai užtruksianti „išvadavimo“ strategija.

Tarnaujant armijoje kartą teko išgirsti pamokančią istoriją: per Antrąjį pasaulinį karą mulai buvo naudojami armijos reikmenų transportui, bet žmonių, kurie mokėtų su šiais gyvuliais elgtis, nebuvo daug. Tad armija surado patyrusį senuką, kuris sutiko išmokyti kitus vaidelioti mulus. Iš pradžių visiems mokiniams suteikė progą patiems pabandyti susitvarkyti su mulu – šie įkalbinėjo jį, rėkė ant jų ar net bandė patys pastumti gyvulį, bet šis – nė iš vietos. Galų gale atėjo senuko eilė – jis pasiėmė gerą baslį ir priėjęs vožė vienam mului tarp akių, tiesiai į kaktą.  Paėmus vadžias mulas su entuziazmu nusekė iš paskos.  Mokiniai liko sužavėti, bet vis tiek puolė klausinėti, kodėl senukas taip žiauriai pasielgė su mulu. Šis atsakė, kad visų pirmą reikia priversti mulą atkreipti dėmesį.

Mano nuomone, būtent tai ir padarė D.Trum­pas – trenkė NATO su basliu į tarpuakį. Re­zultatas – mes apie visa tai pradėjome žymiai daugiau kalbėti.

Vis dėlto nenoriu net abejoti, kad Lietuvos gynyba yra gerose rankose ir einama teisinga linkme, o tarnaujantys yra pasiruošę gynybai ir 1940 m. tragedija neturėtų pasikartoti.  Mūsų kaimynai lenkai, latviai ir estai taip pat pajėgūs rusams pakartoti suomių pamokas. Didžiausios abejonės kyla dėl kitų NATO šalių, kurios neneša savo kuprinės. Turime būti vieningi, o ir amerikiečiams nusibodo tą didžiausią kuprinę nešti.  JAV sumoka 74 proc. NATO išlaidų, 4,4 proc. BVP eina gynybai, o NATO  sąjungininkai, išskyrus Estiją, Graikiją ir Didžiąją Britaniją, nesugeba pasiekti 2 proc. BVP, kai kurie net neskiria ir 1 proc.

Tiesa, amerikiečių bataliono grupė bus dislokuota Lenkijoje, o Lietuvoje – vokiečių. Be to, Lietuva perka iš Vokietijos savaeiges haubicas ir šarvuočius, t.y. karo atveju vokiečiai negalės likti nuošalyje.

Šis sprendimas dislokuoti po bataliono grupę Baltijos šalyse ir Lenkijoje rodo, kad NATO siunčia aiškų signalą, jog gins sąjungininkus, o jei NATO gins, tai ir Amerika įsitrauks. Kita vertus, šios pajėgos pakankamai gausios, kad atbaidytų rusus nuo puolimo, bet nepakankamos, kad būtų laimėtas konfliktas.  Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad pačiam NATO didelę įtaką daro Vladimiro Putino režimas. Sankcijų Rusijai panaikinimo klausimas tai puikiai iliustruoja. Pavyzdžiui, mintį sušvelninti ar net panaikinti sankcijas palaiko tiek vokiečiai, tiek italai, olandai ir kiti.

Šios pajėgos pakankamai gausios, kad atbaidytų rusus nuo puolimo, bet nepakankamos, kad būtų laimėtas konfliktas.

Bet sugrįžkime prie JAV prezidento rinkimų. Nepaisant skirtingų kandidatų pasisakymų, vis dėlto, manyčiau, nesvarbu, kas taps JAV prezidentu – ar Hillary Clinton ar D.Trumpas – JAV politika Rusijos atžvilgiu per daug nesikeis.

Todėl svarbiausia strateginė užduotis ir toliau bus NATO vienybės ir pajėgumų stiprinimas. Visą tai vyks nelabai palankiomis sąlygomis: nedideli JAV pajėgumai Europoje, kai kurių europiečių abejingumas Rusijos klausimu ir pačios Maskvos destrukcinė propagandinė veikla. Taigi reikalas gan komplikuotas, bet tikėtis, kad, be kitų NATO šalių įsitraukimo, vien tik JAV apgins Baltijos šalis yra naivu.

Visą savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...