2012 Kovo 31

Tora! Tora! Tora! Arba Lietuvos kamikadzėms, taranavusiems miražą

veidas.lt


Kai kam per valandą netekti pusės karinių oro pajėgų būtų neįmanoma misija, bet tik ne Lietuvai ir jos didvyriams. Kaip paaiškėjo, visiškai nebūtina turėti orlaivio, apkabinėto raketomis ir kulkosvaidžiais, kad būtų įmanoma (beveik) numušti galingą prancūzų gamybos naikintuvą „Mirage“. Tą įrodė Lietuvos karinių oro pajėgų pilotai, prisiminę Antrojo pasaulinio karo metu japonų kamikadzių taikytą taktiką. Pasibaigus šaudmenims, šie nukreipdavo savo lėktuvus į priešo orlaivius ar laivus ir taranuodavo juos – garbingai žūdami ir sukeldami nuostolių priešui.
Kažkaip panašiai pasielgti bandė ir Lietuvos pilotai, nesvarbu, kad tai buvo joks karas, o viso labo pratybos. Taigi praėjusių metų rugpjūčio 30 d. per pratybas susidūrė Lietuvos karinis orlaivis L-39ZA „Albatross“ ir Prancūzijos karinių oro pajėgų naikintuvas „Mirage 2000“. Abu Lietuvos lėktuvo pilotai katapultavosi ir saugiai bei šlapiai nusileido į Rėkyvos ežerą. Deja, jų pilotuojamam lėktuvui nepasisekė: jis tėškėsi į netoliese esančią pelkę. Gerai, kad neužsidegė tradiciškai Lietuvoje smilkstantys durpynai, tačiau juodoji dėžė vis dėlto sudegė.
Apklausus visus įvykyje dalyvavusius pilotus paaiškėjo, kad abiejų orlaivių lakūnai tiesiog skirtingai interpretavo skrydžio eigą. Kad ir kaip stengėsi lietuviški kamikadzės, prancūzų „Miražas“, nors ir šiek tiek apgadintas, sugebėjo saugiai nutūpti Šiaulių kariniame oro uoste. Užtat Lietuvos karinės oro pajėgos (KOP) neteko pusės savo lėktuvų – mums liko vienintelis čekų gamybos „Albatrosas“.
Bet nėra to blogo, kas neįšeitų į gera: nors ir netyčinė, ši avarija tapo savotišku akstinu atnaujinti KOP lėktuvų „parką“ ir nusipirkti bent vieną naują orlaivį. Tiksliau, orlaiviuką. Sprendimas dėl įsigijimo bus priimtas dar šiemet, nors neaišku, kaip papūs politiniai vėjai prieš ir po rinkimų, mat reikia peržiūrėti kitų metų krašto apsaugos biudžetą, be to, tam turi pritarti Vyriausybės ir prezidentės vadovaujama Valstybės gynimo taryba.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Ilgokai Ilgokai rašo:

  mintį ‘nešiojo’ autorius: mėnesių septynetą (2011-08-30…2012-03-31). Dar pora mėnesiukų,- būtų kaip tik laikas gimdyti!

 2. Giedrius Giedrius rašo:

  Tegyvuoja Lietuvos karinis oro laivynas-vienas stipriausiu Rytu Europoje.
  Noriu priminti anekdota apie tarpukario Lietuvos juru laivyna.Kilus karo
  gresmei su Latvija ,Lietuvos generolai svarsto apie karines juru pajegas:
  kiek laivu siusime,ar viena,ar visus du,tai yra visa laivyna .
  Tikrai keistas straipsnis primenantis anekdota,tik dar iterpiami kamikadzes
  ir prancuzai su Mirage.Cha cha cha.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...