2013 Spalio 28

Šviesolaidiniam internetui Lietuvoje – 15 metų

veidas.lt


Internetas jau seniai tapo daugelio Lietuvos gyventojų ir įmonių kasdienybe. O pažangiausia pasaulyje šviesolaidžio technologija šiemet mini 15 metų gyvavimo Lietuvos telekomunikacijų rinkoje sukaktį.
Pirmasis šviesolaidinis tinklas Lietuvoje – „Skynet“, iki šiol veikiantis Vilniuje nuo 1998 metų. Vis dėlto šviesolaidžio ištakomis reiktų laikyti 1996 metus, kai tinklą valdanti bendrovė „Penki kontinentai“ pradėjo teikti telekomunikacijų paslaugas.
Šviesolaidžio technologijos pagrindas – optiniai kabeliai, kuriais informacija perduodama naudojant šviesą, o ne elektros impulsus. O tai dešimtis kartų padidina interneto spartą ir leidžia naudotojams žiūrėti aukštos kokybės vaizdo įrašus, klausyti muzikos bei siųstis didelius kiekius duomenų. Šiandien šviesolaidinio interneto sparta siekia iki 1 Gb/s. Ir tai – ne riba.

„Norint siūlyti klientams vis didesnę interneto spartą, visų pirma reikia pažangiausių šviesolaidžio technologijų. Plėsdami „Skynet“ tinklą, renkamės itin pažangią bei patikimą ilgametės mūsų įmonės partnerės „Cisco Systems“ įrangą. Be to, kokybiškas paslaugas klientams užtikrina ir nuolatinis tinklo modernizavimas, patyrusių bei kvalifikuotų specialistų komanda ir 24 val. per parą atliekamas techninis tinklo monitoringas bei priežiūra“, – teigia „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ Tinklo plėtros departamento vadovas Raimondas Biliukevičius.

Įsitvirtinus šviesolaidiniam internetui, Lietuvos telekomunikacijų rinkoje išpopuliarėjo ir daugiau modernių paslaugų. Tarp sparčiausiai kelią į rinką besiskinančiųjų – IP, arba išmanioji, televizija (IPTV). Po daugybės laboratorinių tyrimų ir bandymų pirmoji IP televizijos paslaugą 2007 metais Lietuvos žiūrovams pristatė bendrovė „Penki kontinentai“.

„Šiandien IPTV – ta informacinė terpė, kuri gali patenkinti daugybę net išrankiausio kliento poreikių. Tai ne tik galimybė žiūrėti TV programas HD formatu, bet ir „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“, „Picasa“ TV ekrane. O kur dar galimybė, naudojantis tik TV pulteliu arba jo funkcijas atliekančiu išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu, apmokėti komunalines sąskaitas, kurias sugeneruoja ir su IPTV sinchronizuoja išmaniojo būsto (angl. Smart House) sistema, užsisakyti prekes el. parduotuvėse ir t. t.“, – aiškina „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ Programavimo departamento vadovas Justinas Simanavičius.

Šiandien dauguma pasaulinių IPTV technologijų kūrėjų stengiasi personalizuoti televiziją ir visą turinį, kurį galima kurti ir valdyti pagal vartotojo pageidavimus. Naudotojui turi būti suteikta galimybė pagal asmeninius poreikius, įpročius, skonį, gyvenimo būdą, veiklos sferą pačiam kurti tai, ką jis nori matyti ekrane. Be to, vis dažniau IPTV paslaugos integruojamos į mažmeninės prekybos, bankininkystės, medicinos, turizmo, švietimo ir kitus sektorius.

Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, 2012 m. pabaigoje Lietuvoje buvo per milijoną interneto prieigos naudotojų. O Tarptautinės asociacijos „FTTH Council Europe“ ir kompanijos „iDate“ paskelbto tyrimo apie šviesolaidinės ryšių technologijos plėtojimąsi duomenimis, Lietuvoje 2012 m. pabaigoje 31 proc. namų buvo prijungta prie šviesolaidinio ryšio tinklo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...