2011 Liepos 13

Skaičiuojamos Lietuvoje perinčios gulbės

veidas.lt

Lietuvoje peri dviejų rūšių gulbės – tai gulbė nebylė (Cygnus olor) ir gulbė giesmininkė (Cygnus cygnus). Gulbė nebylė Lietuvoje yra įprasta perinti rūšis nuo XVIII a. Prieš kelerius metus Lietuvoje suskaičiuota apie 1200 perinčių gulbių nebylių porų ir daugiau nei 4000 neperinčių individų. Paprastai nebylės peri sekliuose, gausiai vandens augalais apaugusiuose ežeruose, žuvininkystės tvenkiniuose, upių senvagėse, karjerų tvenkiniuose.

Paskutinį dešimtmetį Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse stebimas greitai plintančios gulbės giesmininkės įsitvirtinimas naujų tipų buveinėse. Gausiausiai rūšis peri žuvininkystės tvenkiniuose, bet taip pat aptinkama perinti bebrų užtvankose, senuose durpynuose, išeksploatuotuose karjeruose, tankiai vandens augalija apaugusiose kūdrose, užlietose pievose. Gulbės giesmininkės užima vis naujas perėjimo vietas, kur anksčiau neperėjo. Gulbė giesmininkė yra kur kas retesnė už nebylę ir yra įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. Lietuvoje jos pradėjo perėti nuo 1987 m., o 2001 metais mūsų krašte perėjo 15-20 porų. Šiuo metu Lietuvoje gali perėti iki 100 porų gulbių giesmininkių, tačiau tikslus skaičius nėra žinomas.

Gulbė nebylė yra paplitusi visoje Lietuvoje, nebijo žmonių ir dažnai peri jų kaimynystėje. Šios žmonėms gerai pažystamos gulbės yra tylenės, be to, jos dažnai lesa duodamą lesalą. Gulbės nebylės snapas yra oranžinis ar raudonai oranžinis, virš snapo jos turi juodą gumbą.

Gulbė giesmininkė, priešingai, yra atsargi, nelesa žmogaus duodamo lesalo ir vengia artimos žmogaus kaimynystės ir vietos perėjimui ieškosi nuošalesniuose vandens telkiniuose su gausia vandens augalija. Gulbė giesmininkę nuo nebylės galima atskirti pagal geltonos spalvos snapą, jos neturi gumbo virš snapo, be to, šios rūšis gulbės „gieda“ – gulbėms skrendant dažnai girdimi jų balsai.

 

 

Šiais metais atliekama perinčių gulbių giesmininkių ir gulbių nebylių apskaita Lietuvoje. Jos tikslas yra suskaičiuoti perinčias gulbes nebyles ir retesnes gulbes giesmininkes.

Prašome visų perinčių gulbių mačiusių žmonių pranešti šią informaciją, kuo tiksliau įvardinant:

- paukščio rūšį (gulbė nebylė ar gulbė giesmininkė);

- kuo tikslesnį vietovės pavadinimą (rajonas, seniūnija, kaimas);

- vandens telkinį, kuriame gulbės peri (ežeras, užtvanka, tvenkinys, iškasta kūdra, pelkė ir pan.);

- jauniklių skaičių (kiek stebėjimo metu šalia suaugusių paukščių matėte jauniklių; kiek jų užaugo);

- jei yra žieduotas šeimos narys, žiedo numerį;

- pranešėjo kontaktus (vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas).

 

Taip pat renkama informacija apie neperinčių gulbių sankaupas vasaros metu. Prašome pranešti kada, kur ir kiek matėte neperinčių gulbių.

 

Visą informaciją apie Lietuvoje stebėtas perinčias gulbes ar neperinčių gulbių sankaupas prašome pranešti tel. 867312411 taip pat elektroniniu paštu juliusmorkunas@gmail.com arba Lietuvos ornitologų draugijai, telefonu/faksu (5) 2130498, adresu – Naugarduko g. 47-3, LT03208 Vilnius arba elektroniniu paštu lod@birdlife.lt.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...