2011 Vasario 17

Joga

Sielą glostanti hormonų joga

veidas.lt

"Veido" archyvas

Jūs nesportiška? Nieko tokio! Šie paprasti jogos pratimai pradedančiosioms pagerins savijautą ir suteiks pasitikėjimo savimi.

Per kasdienius rūpesčius ir pareigas nėra kada ramiai atsipūsti: darbas, šeima, namai… Jei taip ir nepavyksta ištrūkti iš streso sūkurio, tyko išsekimas ir miego sutrikimai. Tada jau ir menkai kasdienybei prireikia didžiulių pastangų. O jei dar prisideda ir klimakso simptomai? Energiją ir gyvybines jėgas tikrai sugrąžins paprasti hormonų jogos pratimai – pati nepajusite, kaip atsiras noras atlikti juos kasdien.

Didžioji hormonų jogos paslaptis yra kvėpavimo technika. Be to, pasitelkusios minčių galią energiją galime nukreipti į tam tikrus organus. Šitaip organai ir vidaus sekrecijos liaukos – kiaušidės, antinksčiai, skydliaukė – švelniai masažuojami ir stimuliuojami. Tai gerai veikia ir kūną, ir psichiką. Poveikis pajuntamas po šešių savaičių – jei atliksite pratimus tris keturis sykius per savaitę. Čia pateikiame 5 pratimus pradedančiosioms. Jie padeda susigrąžinti hormonų pusiausvyrą ir iš naujo atrasti ramybę.

Svarbiausias dalykas – taisyklingas kvėpavimas

Įkvepiama ir iškvepiama pro nosį – pilvo presas matomai kilnojasi.

  • Ujjayi kvėpavimas. Įkvepiama ramiai, tačiau tarsi paspaudžiant, iškvepiama garsiai, tarsi norėtumėte pro burną veidrodį apipūsti garais ir paversti jį matiniu. Tačiau lūpos lieka sučiauptos.
  • Bhastrika kvėpavimas. Įkvepiama greitai, trumpai, pilvu, kol pasikelia pilvo presas. Energingai iškvepiant pilvas įtraukiamas, tarsi stengiantis prispausti bambą prie stuburkaulio. Svarbu: kvėpuojant kilnojasi tik pilvas, bet ne krūtinės ląsta.

Apšilimas: mobilizuojamas stuburas

Atsistokite tiesiai, kojos – klubų plotyje. Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, šiek tiek sulenkite kojas per kelius, dubenį ir sėdmenis atkiškite atgal. Delnais įsiremkite į kelius – rankų pirštai į apačią. Įkvėpkite ir sulaikykite orą. Išrieskite ir išlenkite nugarą, kol be didelių pastangų galite sulaikyti kvėpavimą. Rankos lieka įtemptos. Pratimą kartokite tris kartus, tarp pakartojimų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite.

Atpalaiduojama įtampa, atsiranda dėmesingumas

Atsistokite keturiomis – atsiremkite delnais į grindis taip, kad rankos būtų pečių, o pėdos – klubų pločio. Įkvėpkite, iškvėpkite, sėdmenis kilstelėkite į viršų, suglauskite mentes, keliai tegu lieka truputį sulenkti, kulnai neprispausti prie žemės. Išskėskite pirštus, ištieskite rankas, ištempkite nugarą. Prispauskite kulnus prie grindų, žiūrėkite į apačią, kaklas ištemptas. Tokios padėties – 3 ujjayi įkvėpimai ir iškvėpimai.

Skatinamas estrogenų išskyrimas

Stovėkite keturiomis, delnais remkitės į grindis. Kojos – pečių, pėdos – klubų plotyje. Įkvėpkite, dešinę pėdą pastumkite pirmyn – tarp rankų, blauzda statmena. Kairiąją koją ištieskite ir ištempkite. Mentės plokščios, nugara ištempta. 5–7 bhastrika įkvėpimai ir iškvėpimai, tada mintimis nukreipkite energiją į dešiniąją kiaušidę. Grąžinkite sulenktąją koją į pradinę padėtį toliau – 3 ujjayi įkvėpimai ir iškvėpimai būnant “palapinės” padėties.

Tuomet pakartokite pratimą pakeitusi pusę – kaire koja ir kairiajai kiaušidei.

Aktyvinama skydliaukė

Atsigulkite ant nugaros, kojos sulenktos per kelius, pėdos klubų plotyje, rankomis apglėbkite čiurnas. Atpalaiduokite pečius, kaušo vidurį prispauskite prie grindų taip, kad sprandas būtų kilstelėjęs. Įkvėpkite, pamažu kelkite nuo grindį dubenį ir viršutinę liemens dalį. Iškvėpdama palengva nuleiskite krūtinę ir pilvą. Sustiprinkite poveikį ujjayi kvėpavimu.

Pakartokite 7 kartus, užbaikite pakelta krūtine. Likite šios padėties, paremkite dubenį rankomis. 7–15 bhastrika įkvėpimų ir iškvėpimų nukreipiant energiją į skydliaukę.

Stiprinama kraujotaka

Atsigulkite ant nugaros. Po nugara ir galva pasidėkite sulenktą antklodę, kad stuburas ties kaklu turėtų atramą. Iškelkite kojas į viršų, pakelkite dubenį, klubus paremkite rankomis – nykščiai ties talija, ne ant klubų kaulų. Pakaušį prispauskite prie grindų. Kojas ištiesinkite taip, kad jos su grindimis sudarytų kuo statesnį kampą. Sprandas neturi liesti grindų. Pasitelkite bhastrika kvėpavimą, nukreipkite energiją į skydliaukę ir hipofizę. Išbūkite tokios padėties kuo ilgiau, paskui trumpai pailsėkite.
Pakartokite dar 2 kartus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...