2017 Vasario 03

Savamokslių „dizainerių“ era

veidas.lt

Kristina ALKEVIČIŪTĖ


Kai pagrindinis idėjų šaltinis yra „Google“, bet kuris žmogus gali išsirinkti populiariausią modelį ir printą (raštas ant medžiagos – K.A.), nueiti į siuvyklą ir su minimaliu biudžetu sukurti kolekciją. Štai jums ir „dizaineris“, – nemokšų mados kūrėjų gausą aiškina Nacionalinės mados dizainerių asociacijos vadovas, dizaineris ir mados analitikas Seržas Gandžumianas.


Lietuvoje sparčiai gausėja mada nesidominčių ir adatos rankose niekada nelaikiusių „dizainerių“, o prasta jų siūloma kokybė kuria prastą pirkėjų skonį. Ir atvirkščiai.

Jo nuomone, socialinių tinklų bei interneto įtaka mados industrijai lėmė, kad sukurti drabužių kolekciją, kurią bus lengva parduoti ir užsidirbti, yra gana nesunku. „Dėl to atsiranda šimtai žmonių, kurių liežuvis net nesiverčia vadinti dizaineriais“, – sako mados specialistas.

Nemaža dalis tokių naujųjų mados prekės ženklų siūlo primityvius modelius, dažnai tai būna tiesiog ant paprastų marškinėlių arba megztinio užklijuotas pavadinimas ar piešinys. „Jie nekuria kokybės, o prasta kokybė kuria prastą skonį ir atvirkščiai. Tai uždaras ratas“, – apgailestauja dizaineris.

Prie mados kokybės neprisideda ir šiuo metu mūsų kultūroje gana ryškus mononacionalizmas: itin populiarūs lietuvių kūrėjai, lietuviški prekių ženklai. Viena vertus, tai teigiamas reiškinys. Tačiau dėl to Lietuvos pirkėją pasiekia santykinai mažai kokybiškos produkcijos iš užsienio.

„Lietuviškas dizainas prastėja, nes nebėra kaip susipažinti su kitokiu mentalitetu, išsilavinimu bei kokybe. Bet koks prekės ženklas neturi būti mononacionalus, kiekvienas mūsų mados ženklas, kuris turi potencialo vystytis ir užsienyje, turi būti tarptautinio grožio, kosmopolitiškas, nes tautiniai bruožai, primityvi vietinė kokybė kitur neveiks“, – pabrėžia S.Gandžumianas.

Prekės ženklo „Atsikeli ir varai“ įkūrėja Aušra Šeduikytė teigia, kad išties geri prekių ženklai Lietuvoje gali įsitvirtinti beveik be konkurencijos: nors aplinkui dygsta vis nauji mados ženklai, tačiau nesugebėję pasiūlyti kokybės jie dingsta taip pat greitai, kaip ir atsiranda.

Kūrėjos nuomone, tam, kad prekės ženklas išsilaikytų ir taptų sėkmingas, svarbu žinoti, ką ir dėl ko darai, turėti viziją, savitą stilių, aiškią vertybių skalę, savitą identitetą ir išlaikyti aukštą kokybę. Be visų šių dalykų bus ne mados ženklas, o tiesiog susiūtas medžiagos gabalas, kurį galima nešioti. „Tai bus tik dar viena suknelė ar džemperis, bet tikrai ne stilius ir mada“, – tvirtina A.Šeduikytė.

Jai antrina ir prekės ženklo „Andy“ įkūrėja Ugnė Adriuškevičiūtė: „Kasdien internetinėje erdvėje gali pamatyti naujų ženklų – šiuo laikotarpiu tai itin populiaru. Visi savo siūlomus produktus bando parduoti su individualiu, išskirtiniu pavadinimu. Mano galva, tai tikrai neužtikrina kokybės ir unikalumo. Aš pati stengiuosi pasiūlyti tai, ką Lietuvoje mažai kas gamina, – personalizuotą aprangą, dekoruotą individualiu piešiniu, kurį sugalvoja ar išsirenka pats klientas. Siekiu savo gaminiui suteikti gyvybės bei tam tikros energijos ir išlaikyti kokybę.“

S.Gandžumiano nuomone, asmeniškumas yra bene svarbiausias ir atskiriant madą nuo stiliaus. „Mada – tik beveidė į visuomenę išsiųsta žinutė. Stilius atsiranda, kai mada asmeniškėja, kai aš save matau madoje. Žmonės turi domėtis ir lavinti savo skonį, skaityti apie tai, matyti, žiūrėti pasirodymus. Reikia suprasti, kokie deriniai yra skoningi, suprasti, kas apskritai yra skoningumas. Šiandien gali būti suderinami nesuderinami dalykai, todėl skonį žmogui reikia lavinti. Priešingu atveju nebegalime atskirti, kur eklektika, o kur – paprasčiausiai blogas skonis“, – apibendrina mados analitikas.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Karolina Karolina rašo:

    Tai gali būti savamoksliu, bet tokių suknelių pats tikrai nepasisiųsi – http://vestina.lt/vestuvines-sukneles


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...