2014 Rugsėjo 11

Rudens gėrybių krepšelyje – ir norma nuodų?

veidas.lt

Ar sveiki produktai – vaisiai ir daržovės, nuo kurių gausos, atėjus derliaus metui, lūžta prekybos centrų lentynos ir turgaus prekystaliai, iš tiesų yra sveiki? Vieno atsakymo nėra – tiktai klausimų daugėja.

 

Atsakingos tarnybos džiaugiasi, kad mūsų karalystėje ramu: jau ne vienus metus atliekant vaisių ir daržovių tyrimus dėl pesticidų likučių, didžioji dalis tikrinamų produktų atitinka normas. Tos normos – tai Europos Sąjungos teisės aktais kiekvieno pesticido veikliajai medžiagai nustatyta didžiausia leidžiama koncentracija, kuri, kaip manoma, dar nesukelia pavojaus žmogaus organizmui. Nes pesticidai, kaip žinome, yra nuodai, skirti kovoti su kenkėjais, parazitais ir piktžolėmis.

Situaciją normų lygiu kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri kasmet numato maisto produktų ir pašarų stebėsenos programas ir kontrolės planus, o tyrimus ir rizikos vertinimą šalyje atlieka Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas. Tiriama šalies ūkininkų, bendrovių  išauginta produkcija, kitų ES bei trečiųjų šalių įvežti produktai įvairiausiose prekybos vietose, pradedant prekybos centrais ir baigiant gatvės prekyvietėmis.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjo pavaduotoja Aurelija Drumstienė pripažįsta, kad nei tyrimų rezultatai, nei specialistų aiškinimai daugeliui į tarnybą skambinančių žmonių didelio įspūdžio nedaro. Jie nerimauja, piktinasi ir įtarinėja, kad Lietuvoje prekiaujama gausiai įvairia chemija apdorotais vaisiais ir daržovėmis, atgabenamais iš tokių šalių, kaip Olandija, Belgija,  Ispanija, Italija, iš kaimyninės Lenkijos, kurioje pesticidų naudoti leidžiama kur kas daugiau nei, pavyzdžiui, Lietuvoje. Pasak A.Drumstienės, žmonės tokiomis kalbomis gąsdina save ir kitus, o visuomenę tai veikia kur kas labiau nei specialistų aiškinimai.

Instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėjos Indrės Stoškuvienės pateiktais duomenimis, pernai buvo ištirti 396 vaisių mėginiai, atlikta 104 150 tyrimų pesticidų likučių kiekiui nustatyti. Normų neatitiko du mėginiai: lietuviškose braškėse pesticidų likučių kiekis viršijo didžiausią leistiną koncentraciją, o ekologiškose mėlynėse iš Baltarusijos nustatytas pesticidas, kurio ekologiškuose produktuose iš viso neturi būti. Ištyrus 176 daržovių mėginius ir atlikus 43 257 tyrimus pesticidų likučių kiekiui nustatyti normų pažeidimų nebuvo rasta.

Šiemet ridikėliuose iš Lietuvos, brokoliuose iš Lenkijos nustatytas didžiausias leistinas koncentraciją viršijantis pesticidų likučių kiekis, o ekologiškuose apelsinuose iš Graikijos bei ekologiškose mėlynėse iš Baltarusijos ir Lietuvos nustatyta neleistinų pesticidų. Tiriant vaisių ir daržovių mėginius (jų buvo ištirta 153) dėl metalų, šių nerasta.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. Jonas Jonas rašo:

  Žiūrint kokias priemones ūkininkai naudoja. Lyg tai lietuviška produkcija nebloga – https://www.mkds.lt/produktai/namu-prieziuros-priemones-apsauga-nuo-kenkeju/Valikliai%20bui%C4%8Diai

 2. Tomas Tomas rašo:

  Gerą apsaugą nuo kenkėjų galima rasti čia https://sterilus.lt/.

 3. Meda Meda rašo:

  Rekomenduoju. Geriausi savo srityje yra https://www.derapro.lt

 4. slot pg slot pg rašo:

  slot pgสะดวกและปลอดภัยต้องยกให้ PG ผู้ให้บริการ เกมสล็อตออนไลน์ ได้เงินจริง ที่อยู่เป็นเพื่อนคุณตลอดทั้งวัน 24 ชั่วโมง กติกาไม่ซับซ้อน เล่นง่าย แจ็คพอต แตกไว ได้เงินจริง


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...