2011 Vasario 07

Atmintis

Ronaldas Reaganas – žmogus, pakeitęs Ameriką ir pasaulį

veidas.lt

Ronaldas Reiganas

Ronaldas Reiganas

Savaitgalį suėjo šimtas metų nuo dienos,  kai daugeliui lietuvių savame Ilinojuje gimė Ronaldas Reaganas – žmogus, kuriam buvo lemta pakeisti ne tik Jungtinių Valstybių, bet ir viso pasaulio veidą.  Šio Vilniaus ir Berlyno garbės piliečio įnašas į komunizmo žlugimą ir mūsų išsivadavimą buvo pats didžiausias iš visų šio pasaulio galingųjų. Viso labo todėl, kad jis nuoširdžiai tikėjo, jog šiame pasaulyje Gėris nugali blogį.

Ronaldas Reaganas JAV prezidentu buvo išrintas 1980-ųjų spalio 7-ąją. Prie galingiausios Laisvojo pasaulio šalies vairo stojo politikas, savo tikslu paskelbęs siekį sugrąžinti Amerikai bei amerikiečiams pasitikėjimą savimi, o pasauliui – pasitikėjimą laisvės jėga. R.Reaganas ne tik atstatė Amerikos jėgą, bet buvo pirmuoju Laisvojo pasaulio lyderiu, išdrįsusiu mesti iššūkį tuo metu antrajai pasaulio galybei – Sovietų sąjungai, atvirai pavadindamas ją “blogio imperija”. R.Reaganas nuosekliai antikomunistinius išsivadavimo judėjimus ir, kai jo kadencija atėjo į pabaigą, Vidurio ir Rytų Europoje sovietinis “lageris” jau buvo žlugęs, o iki Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo buvo likę pusantro mėnesio.

Kodėl R.Reaganui pavyko pasiekti to, kas daugybei Vakarų pasaulio lyderių atrodė neįmanomu dalyku? Atsakymas į šį klausimą yra paradoksaliai paprastas ir lengvai suprantamas daugeliui amerikiečių, tačiau nesuvokiamas daugumai europiečių. R.Reaganas tiesiog buvo krikščionis, katalikas, giliai tikintis žmogus, neabejojęs, jog pasaulyje egzistuoja Dievas ir velnias, gėris ir blogis. Būdamas šventai įsitikinęs, jog jis ir Amerika, kaip Laisvojo pasulio lyderė, yra Dievo ir gėrio pusėje, R.Reaganas jautė pareigą visomis jėgomis kovoti su blogiu, kurio politiniu įsikūnijimu laikė komunistinę sistemą.

Taip toks, regis, neapčiuopimas dalykas, kaip vieno politinio lyderio tikėjimas Dievu atvedė prie labai apčiuopiamų pasikeitimų visame pasaulyje. Bet tam, kad pasiekti pergalę, R.Reaganui teko įveikti ne tik savo priešo – sovietinės sistemos,  tačiau ir savo sąjungininkų europiečių pasipriešinimą. Pastarieji, seniai į krikščionybę, kaip ir į bet kurią kitą religiją, žiūrintys tik kaip į savotišką tradiciją, o ne pasaulėžiūrą, kuria privalu vadovautis kasdieniame gyvenime, nepajėgdavo suprasti JAV prezidento elgesio motyvų. Europiečių požiūriu, kovoti prieš Sovietų sąjungą – reiškė kovoti prieš nusistovėjusią pasaulio tvarką, kurios keitimas gali sukelti neprognozuojamas pasekmes, o geriausiu atveju – daug nereikalingų nepatogumų. Kam kovoti su sovietais, jeigu su jais galima prekiauti? Kam kovoti už kažkokių rytų europiečių žmogaus teises ir laisves, jei tai kelia nepatogumus mums patiems? Ir galiausiai – o ar tikrai jiems toje sovietinėje sistemoje bloga gyventi?

Dėl šios priežasties R.Reaganas tapo vienu nemėgstamiausių politikų ne tik Sovietų sąjungoje (kas yra visiškai suprantama), bet ir Vakarų Europoje. Į Europos didmiesčių gatves išsiliejo daugiatūkstantinės minios, protestuodamos prieš tai, ką sovietinė ir kairioji europinė propaganda vadino “karo kurstymu”. Tačiau jokios demonstracijos nebuvo pajėgios pakirsti R.Reagano tikėjimo savo darbų teisumu, tad nieko keista, kad galiausiai jis pasirodė buvęs teisus – Gėris nugalėjo ir “blogio imperija” žlugo. Didelei (ir nemaloniai, mat jie pasirodė buvę neteisūs) europiečių nuostabai.

R.Reaganas buvo tas, ką Europoje priimta vadinti “fundamentalistu”,  suteikiant šiam žodžiui kiek galima neigiamą reikšmę. Lietuviškai šnekant, žmogumi, išpažįstančiu pamatines vertybes – krikščionybę, asmens laisvę, tradicinę šeimą, laisvąją rinką. Visa tas vertybes, kurios dabartinėje Europoje yra tiesiogine to žodžio prasme užguitos. Gal iš to ir kyla visos problemos, jau kuris laikas kamuojančios visą Europos Sąjungą, kuri net krikščionybės sampratą išbraukė iš savo  Konstitucijos?

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (11)

 1. tikras lietuvis tikras lietuvis rašo:

  Rašykime lietuviškai: Reiganas.

 2. Mu Mu rašo:

  Labai jau paviršutiniškai.
  Vieša paslaptis, kad Reaganas, buvęs aktorius ( ne itin stiprus išsilavinimas valstybės vadovui), turėjo puikią patarėją, astrologę Joan Quigley. Visi išvardinti “novatoriški” pasiūlymai – buvo jos. Dirbo 1981 – 1988.

 3. J.K.P. J.K.P. rašo:

  Ne paslaptis, kad šalia aktoriaus karjeros R.Reaganas buvo aktyvus visuomeninkas ir vadybininkas – nuo 1941-ųjų – Aktorių Gildijos (itin didelė ir galinga profesinė sąjunga) Direktorių tarybos narys, vėliau – ilgametis Gildijos prezidentas. Politinės karjeros metu dvi kandencijas paeiliui vadovavo Kalifornijai – valstybei, kurios ekonomika didesnė už Vokietijos. Retas iš praėjusio amžiaus JAV prezidentų kadencijos pradžioje turėjo tokią didelę politinę ir vadovavimo patirtį, kaip Reaganas.

 4. J.K.P. J.K.P. rašo:

  Beje, su ta astrologe tardavosi ne Ronaldas Reaganas, bet jo žmona Nncy. Kaip sakoma, sveikinu sumelavus. Beje, politikų žmonos, jos tokios. Vieno žymaus Lietuvos socialdemokrato žmona irgi astrologais tiki. O jis pats – ateistas, netikintis nei Dievu, nei velniu.

 5. Mu Mu rašo:

  J.K.P, patį sveikinu meluojantį, skleidžiantį dezinformaciją. Susipažino iš tiesų per Nancy, bet vėliau toji Joan dirbo vien Ronaldui. Beje, nereikėtų bukai skirstyti žmonių į “tikinčias moteris” ir “ateistus vyrus”. O ta astrologija… Arba įsitikini, kad it works, arba išvis neturi žalio supratimo, kas tai yra.

 6. Mu Mu rašo:

  O “aktyvus visuomenininkas” dar nereiškia gero valstybės vadovo. Toli pavyzdžio ieškoti nereikia – neblogas miesto meras nesugebėjo būti prezidentu.

 7. J.K.P. J.K.P. rašo:

  Čia Paksas buvo neblogas miesto meras? :D DDD O Reaganas buvo vienu geriausių JAV prezidentų XX amžiuje.

 8. Mu Mu rašo:

  Taip, Reaganas buvo vienu geriausių JAV prezidentų XX amžiuje :D Astrology works :D

 9. Python to Mu Python to Mu rašo:

  taip Reaganas buvo tik kaubojus iš Texaso su astrologe kaip pagrindine patarėja :D te tau kad nori :)

 10. TT TT rašo:

  Ar gerbiamas Audrius Bačiulis sąmoningai iškraipo faktą, kad Ronaldas Reiganas yra katalikas, ar tiesiog savęs negerbia nepasidomėjąs, kad Reiganas yra PROTESTANTAS?

 11. TT TT rašo:

  O gal tai katalikų propaganda, kad toks didis žmogus kaip Reiganas, kuris prisidėjo ir prie Lietuvos išlaisvinimo būtu katalikas ir jokiais būdais ne PROTESTANTAS?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...