2014 Rugsėjo 05

Rizikos kapitalo fondai – investicijos į skirtingos stadijos verslus

veidas.lt

Investicijos įmonėms – tarsi gyvybės šaltinis, padedantis kurti ir plėtoti veiklą nuo idėjos iki pelningo verslo. Ilgą laiką finansavimo trūkumą jautusios labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės jau ketveri metai gali džiaugtis net penkiais JEREMIE fondo kontroliuojamais rizikos kapitalo fondais. Dabar investicijų sulaukti gali įvairios stadijos verslai.
JEREMIE fondas – reali pagalba įmonėms

Siekiant padėti vidutinėms, mažoms ir labai mažoms įmonėms rasti investuotojų, 2008 m. buvo pasirašyta finansavimo sutartis dėl JEREMIE fondo įsteigimo. Iki tol gauti reikalingą finansavimą įmonėms buvo labai sunki užduotis – šalyje veikiančios užsienio investicinės bendrovės noriau rėmė didelius, patirtimi ir užtikrinta sėkme išsiskiriančius verslus.

Pradėjus veikti JEREMIE fondui, Lietuvoje susikūrė visa rizikos kapitalo ekosistema: fondai, investuodami Europos Sąjungos, valstybės bei privačių investuotojų lėšas, prisideda prie pačių perspektyviausių ir inovatyviausių įvairios stadijos verslų gimimo ir plėtros, todėl įmonėms tapo gerokai lengviau sulaukti investicijų.

Kadangi JEREMIE fondas, kaip skėtinis fondas, kontroliuoja net penkių specifinių rizikos kapitalo fondų („Verslo angelų fondas I“, „BaltCap“, „LitCapital “, „Practica Seed Capital“, „Practica Venture Capital“) veiklą, finansavimą įmonės gali gauti net iš penkių šaltinių.

 

Investicijos iš penkių fondų

 

Kiekvienas iš penkių su JEREMIE įkurtų rizikos kapitalo fondų turi šiek tiek skirtingą veiklos kryptį. Taip garantuojama, kad reikiamas investicijas gaus skirtingos stadijos perspektyvūs verslai – tiek besikuriantys, tiek jau veikiantys ir besiplečiantys.

Rizikos kapitalo fondai „BaltCap“, „LitCapital“ ir „Practica Venture Capital“ savo investicijas nukreipia į didesnes, jau ilgesnį laiką veikiančias įmones.

„BaltCap“ yra didžiausias visose Baltijos šalyse veikiantis privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojas. Šiuo metu jis valdo penkis rizikos ir privataus kapitalo fondus, du iš jų iš dalies finansuojami pagal JEREMIE programą, panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas (20 mln. eurų fondas Lietuvoje ir 30 mln. eurų fondas Latvijoje).

„Lietuvoje investuojame į sparčiai augančias bendroves, padedame joms didinti turimą rinkos dalį ir mūsų, ir kitose Baltijos šalyse. Jei labai pasitikime vadovais, investuojame ir į ankstyvos stadijos verslus“, – pasakoja „BaltCap“ vadovaujantis partneris Simonas Gustainis.

Fondas jau investavo į tokių įmonių, kaip „Impuls“ bei „Coffee Inn“, plėtrą. „Impuls“ bendrovės pajamos intensyviai didėja trečius metus. O investicijos į „Coffee Inn“ padėjo įmonei atidaryti savo kavos skrudinimo cechą ir išplėsti kavinių tinklą Lietuvoje ir Latvijoje.

Į jau veikiančias ir tolesniam augimui kapitalo ieškančias įmones investuoja „LitCapital“.
Kaip vieną iš „LitCapital“ investicijų pavyzdžių fondo investicinių projektų vadovas Julius Dukšta paminėjo UAB „Eldes“, kuriančią ir gaminančią itin pažangius nuotolinio valdymo įrenginius ir sprendimus M2M („machine to machine“) rinkai. Tačiau pasitaiko, kad fondas investuoja ir į verslo pradžią. Pažangumas ir įmonės kūrėjų technologinė kompetencija fondą paskatino investuoti į visiškai naują įmonę „Brolis Semiconductors“.

O štai į pačius jauniausius verslus investuoja fondas „Practica Seed Capital“. Šis fondas finansuoja perspektyvias idėjas, o jų autoriams padeda pradėti verslą: išsinuomoti biurą, administruoti įmonę, „parduoti“ sukurtą projektą ir taip pritraukti kitų investuotojų. Į „Practica Seed Capital“ paaugintas įmones gali investuoti ir „Practica Venture Capital“. Taigi įmonės gauna finansavimą tol, kol pačios gali atsistoti ant kojų ir sulaukti pelno.

Ypatingas JEREMIE fondas – „Verslo angelų fondas I“. Jis investuoja tik kartu su „verslo angelu“, kuriuo gali būti bendrovė arba privatus asmuo, norintis į jau porą metų veikiančias ir didelį augimo potencialą turinčias įmones investuoti dalį savo kapitalo bei žinių. Tai puikus būdas pritraukti ne tik pinigų, bet ir labai specifinę tam tikros srities patirtį.

Pirmosios investicijos iš rizikos kapitalo fondų buvo atliktos 2010 m. pavasarį, o iki šių metų liepos pabaigos Lietuvoje investuota į 70 skirtingų projektų. Bendra ES ir privačių investuotojų lėšų suma, investuota į šiuos projektus, sudaro 37,9 mln. eurų.

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...