SPORTAS

Rio parolimpiada – sėkmingiausia nuo 1996-ųjų

veidas.lt

Scanpix nuotr.

Du aukso ir vienas sidabro medalis: Lietuvos parolimpinė rinktinė Rio de Žaneire pasirodė sėkmingiau už olimpiečius.

Čempionais Brazilijoje tapo Lietuvos golbolininkai, o net du medalius – rutulio stūmimo ir disko metimo rungtyse į tėvynę parvežė Mindaugas Bilius.

Tai geriausias Lietuvos parolimpinės rinktinės rezultatas nuo 1996-ųjų Atlantos parolimpiados, kai buvo iškovota net 11 apdovanojimų, iš jų trys aukso. Vėliau šalies parolimpiečių rezultatai būdavo kuklesni: Sidnėjuje iškovoti trys medaliais (du sidabro ir vienas bronzos), Atėnuose – septyni, tačiau tik vienas auksinis, iš Pekino sportininkai parvežė du bronzos apdovanojimus, o Londono olimpinėse žaidynėse apskritai niekam nepavyko užlipti ant prizininkų pakylos. Rio de Žaneiro parolimpiadoje Lietuvai iš viso atstovavo 13 sportininkų.

34-erių lengvaatletis M.Bilius rutulio stūmimo rungtyje buvo nepralenkiamas. Savo sėkmingiausiu penktuoju bandymu jis rutulį nustūmė 16,80 metro – šis rezultatas garantavo jam ne tik aukščiausią apdovanojimą, bet ir pasiektą naują Europos rekordą. Kiti du geriausi lietuvio bandymai taip pat neturėjo konkurencijos.

O pirmąjį savo apdovanojimą lengvaatletis pelnė jau pirmą parolimpiados dieną: disko metimo varžybose M.Bilius įrankį nusviedė 53,50 metro ir pasiekė savo asmeninį rekordą. Tiesa, nuo laimėtojo, pasaulio rekordą pasiekusio uzbeko Khusniddino Norbekovo lietuvis atsiliko daugiau nei šešiais metrais. Bronzos medalį iškovojo kinas Dong Xia, pagrindinis M.Biliaus varžovas ir rutulio stūmimo rungtyje.

Rio de Žaneiras pergalingas buvo ir Lietuvos aklųjų riedulio – golbolo rinktinei. Per visas žaidynes komanda išliko nepralaimėjusi: turnyro grupės etape ji įveikė Suomiją, JAV, Kiniją ir Turkiją, sudėtingai, po pratęsimo peržengė Kanados ketvirtfinalio barjerą, vėliau užtikrintai pusfinalyje nugalėjo švedus ir finale nepaliko vilčių JAV. Auksinis pasiekimas – didžiausias Lietuvos golbolo rinktinės istorijoje. Iki tol ji dukart buvo patekusi į parolimpinių žaidynių finalą, tačiau abu kartus nugalėti nepavyko. Londono olimpiadoje rinktinė užėmė ketvirtą vietą. Lietuvis Genrikas Pavliukianecas tapo rezultatyviausiu Rio turnyro žaidėju. Iš viso jis pelnė 35 įvarčius.

Lietuvos parolimpiečių pasiekimai Brazilijoje paskatino kalbas apie skaudžią nelygybę: parolimpinių žaidynių auksas pagal valstybės premijų dydį prilyginamas vos penktai vietai olimpinėse žaidynėse. O skirtumas tarp pirmų vietų – beveik dešimt kartų: už parolimpinį auksą valstybė skiria 17 tūkst. eurų, už analogišką pasiekimą olimpinėse žaidynėse – beveik 116 tūkst. eurų premiją. Vyriausybė pažadėjo dvigubai padidinti parolimpiečių premijas, jas išmokant per du kartus. Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino premijas apskritai sulyginti.

Ir nors paprastai manoma, kad konkurencija parolimpinėse žaidynėse mažesnė, taip yra anaiptol ne visais atvejais. Net keturi parolimpiečiai Rio 1500 metrų bėgimo rungties finale šią distanciją įveikė greičiau nei Rio olimpinių žaidynių čempionas amerikietis Matthew Centrowitzas.