2012 Kovo 09

Projektas „Bibliotekos pažangai“ paskelbė 29 aktyviausias bibliotekas

veidas.lt

Irmano Gelūno nuotr.

2008 m. startavęs ir iki š.m. birželio truksiantis projektas „Bibliotekos pažangai“ sugrojo vieną iš finalinių akordų, paskelbęs didžiausią pažangą pernai pasiekusias Lietuvos viešąsias bibliotekas.

Vilniuje vykusiame renginyje „Moderniai visuomenei – naujoviška biblioteka“ apdovanotos 29 bibliotekos, nugalėjusios devyniose nominacijose. Į šias nominacijas pretendavo beveik 1300 viešųjų bibliotekų ir jų filialų, kurių vadovai ir darbuotojai kruopščiai dirbo plėsdami paslaugas ir pritraukdami naujų lankytojų.

„Per kelerius metus įvyko daug svarbių pokyčių viešųjų bibliotekų aplinkoje, kuriuos įvertino šimtai tūkstančių gyventojų. Naujoviškos bibliotekos veidas apima ir didžiausią nepriklausomybės laikotarpiu technologinę pažangą, ir modernias paslaugas, ir gerokai išsiplėtusias socialines funkcijas. Šių pokyčių nebūtų įvykę, jei ne bibliotekininkų kūrybingumas, išaugusi kompetencija ir profesionalumas“, − sakė projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius.

Jo teigimu, šiandien viešoji biblioteka siejama nebe tik su knygų bei periodinių leidinių skaitymu ir nemokamo interneto paslaugomis. „Biblioteka tapo moderniu informacijos centru, teikiančiu šiuolaikinės visuomenės poreikius tenkinančias paslaugas – tokias kaip skaitmeninio raštingumo mokymai, kitos neformalaus švietimo paslaugos, kultūrinė gyventojų ir jų bendruomenių veikla. Remiantis svarbiausiais pokyčiais viešosiose bibliotekose, buvo išskirtos devynios nominacijos ir įvertintos geriausius rezultatus jose pasiekusios bibliotekos“, − teigė K. Juškevičius.

„Mokslingiausiausios bibliotekos“ nominacijoje apdovanotos trys bibliotekos, pasiekusios geriausių rezultatų gyventojų skaitmeninio raštingumo mokymų srityje. Mokymo centrus turinčių bibliotekų kategorijoje laimėjo Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka. Miesto bibliotekų kategorijoje konkurentes pralenkė Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka. Savivaldybių bibliotekų kategorijoje nugalėjo Rokiškio Juozo Keliuočio viešoji biblioteka.

„Skaitlingiausios bibliotekos“ nominacijoje buvo renkamos įstaigos, kuriose praėjusiais metais lankytojai daugiausiai kartų pasinaudojo viešos interneto prieigos kompiuteriais. Aktyviausiai skaitmeninėje erdvėje gyventojai naršė Šiaulių apskrities P. Višinskio, Utenos A. ir M. Miškinių viešosiose bibliotekose bei pastarosios bibliotekos Užpalių filiale. Renginyje pagerbta ir biblioteka, daugiausiai prisidėjusi prie draugiško ir saugaus interneto sklaidos. Ja tapo Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Net šeši nugalėtojai paskelbti nominacijoje „Bendruomeniškiausia biblioteka“. Tai – Kaišiadorių, Plungės, Palangos, Kupiškio, Šilalės viešosios bibliotekos, taip pat Mažeikių bibliotekos Ukrinų filialas. Šios bibliotekos sužibo nauja bendruomeniška veikla – skaitmeninio turinio kūrimu kartu su bendruomenių nariais. Šalia jų buvo pagerbtas ir sėkmingiausiai su žiniasklaida bendravusios bibliotekos kolektyvas – „Viešiausios bibliotekos“ vardas atiteko Šilutės F. Bajoraičio bibliotekai.

Praėjusiais metais projekto „Bibliotekos pažangai“ iniciatyva šalies viešosios bibliotekos prisijungė prie savanorystės maratono, o daugiausiai savanorių pritraukusios įstaigos tapo dar vienos nominacijos nugalėtojomis. „Savanoriškiausiomis“ pripažintos Plungės, Vilniaus A. Mickevičiaus ir Dapkūniškio (Molėtų raj.) bibliotekos.

Aktyviausiai partnerius – bendruomenes, kultūros ir švietimo įstaigas, valdžios atstovus, verslininkus – pritraukusios ir kartu su jais iniciatyvas rengusios bibliotekos tapo nominacijos „Partneriškiausia biblioteka“ nugalėtojomis. Šis titulas atiteko Kauno apskrities, Molėtų, Klaipėdos apskrities bibliotekoms bei Telšių K. Praniauskaitės bibliotekos Kaunatavos filialui.

Nominacijos „Už sėkmingą atstovavimą“ laurus pasidalino trys bibliotekos. Plungės rajono viešoji biblioteka apdovanota už atstovavimo veiksmus inicijuojant Plungės kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansamblio laikrodinės-oranžerijos atstatymą. Rokiškio J. Keliuočio biblioteka – už atstovavimo veiksmus, išsaugant Pandėlio, Kamajų, Panemunėlio bibliotekas viešosios bibliotekos pavaldume, vykstant daugiafunkcinių centrų kūrimo rajone procesui. O Kauno apskrities biblioteka pagerbta už sėkmingas pastangas didinant vartotojams skirtų bibliotekos paslaugų apimtį.

Projekto „Bibliotekos pažangai“ geriausiuosius rinko ne tik ekspertai, bet ir Lietuvos gyventojai, savo balsais išrinkę keturias konkurso „Inovacijų biblioteka“ nugalėtojas. Jos sėkmingai išplėtė paslaugų spektrą ir pasiūlė modernių sprendimų, padidinusių lankytojų bibliotekose srautus. Renginyje apdovanotos keturių konkurso nominacijų nugalėtojos. Nominacijos „Už novatoriškus sprendimus“ laimėtoja tapo Marijampolės P. Kriaučiūno viešoji biblioteka, kategorijoje „Už atvertas galimybes“ nugalėjo Kulių biblioteka (Plungės raj.). Naujosios Vilnios biblioteka pelnė titulą „Už socialinę atsakomybę“, o nominacijoje „Už šiandien kuriamą ateitį“ nepralenkiama buvo Pasvalio M. Katiliškio biblioteka.

Renginyje „Moderniai visuomenei – naujoviška biblioteka“ nominacijų nugalėtojams įteiktos specialios statulėlės, diplomai ir projekto „Bibliotekos pažangai“ rėmėjų įsteigti prizai – elektroninių knygų skaityklės, dovanų čekiai, bilietai į renginius.

Projektas „Bibliotekos pažangai“ įgyvendinamas pagal tarptautinį trišalį susitarimą tarp Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Bilo ir Melindos Geitsų fondo, kuris pasirašytas 2007 m. lapkričio 15 d. Numatoma projekto pabaiga – 2012 m. birželio mėn., kai bus surengta ataskaitinė „Bibliotekos pažangai“ konferencija ir projekto rezultatų pristatymas.

Daugiau informacijos:
Sandra Adomavičiūtė
Projekto „Bibliotekos pažangai“ viešųjų ryšių koordinatorė
Tel. (8 5) 239 86 31, mob. 8 655 92697
sandra.adomaviciute@bibliotekospazangai.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...