2011 Liepos 23

Prof. L. Donskis tapo Bradfordo universiteto garbės daktaru

veidas.lt

BFL

Liepos 19 d. iškilmingos ceremonijos Bradforde (Didžioji Britanija) metu Europos Parlamento nariui, akademikui, visuomenės veikėjui prof. Leonidui Donskiui buvo iškilmingai įteiktos Bradfordo universiteto garbės daktaro regalijos.

Humanistikos garbės daktaro vardas Leonidui Donskiui suteiktas už tiriamąjį akademinį darbą Rytų Europos bei Baltijos šalių studijų srityje, publikacijas, aktyvumą viešojoje sferoje, darbą Europos Parlamente.

Bradfordo universiteto Didžiojoje salėje pagal visas britiškąsias akademines tradicijas vykusioje ceremonijoje dalyvavo ne tik universiteto garbės rektorius, praeityje garsus kriketo žaidėjas Imran Khan, prorektoriai, gausi universiteto bendruomenė, bet ir Bradfordo meras, miesto valdžios atstovai.

Prof. L. Donskiui ypač malonu buvo tarp svečių matyti ir savo bičiulius, su kuriais iki šiol sieja stiprūs akademiniai ir asmeniniai saitai – ypač profesorių, kaimyninio Lydso (Leeds) universiteto sociologijos profesorių Zygmuntą Baumaną, kuris praėjusį rudenį L. Donskio kvietimu viešėjo ir skaitė viešas paskaitas Lietuvoje.

Prieš įteikiant Leonidui Donskiui garbės daktaro regalijas, jį auditorijai pristatė prof. John Hiden – L. Donskio kolega Bradfordo universitete. Jis pateikė svarbiausius garbės diplomanto biografijos faktus, akcentavo tvirtą akademinį L. Donskio pasiekimų pagrindą, o atskleisdamas tai, kad L. Donskis yra didelis “The Beatles” gerbėjas bei pats atlieka legendinės britų grupės kūrinius, tokiai progai būdingą oficialią kalbą sušildė šiltais asmeniniais prisiminimais.

Akademinį apdovanojimą atsiėmęs Leonidas Donskis savo kalboje išreiškė nuoširdžią padėką Bradfordo universiteto bendruomenei už jam suteiktą garbę. Metus, praleistus Bradforde, jis pavadino vienais laimingiausių savo gyvenime. Pasak L. Donskio, tai buvo nulemta ne tik puikios akademinės universiteto aplinkos, čia vyravusio bendruomeniškumo, lojalumo bei asmens laisvės jausmo, bet visų pirmą žmonių, su kuriais teko dirbti, o draugystė su kuriais tęsiasi iki šiol.

Leonidas Donskis Bradfordo universiteto Europos studijų katedroje dirbo 1999–2000 metais, laimėjęs konkursą Leverhulme Trust fondo vizituojančio tyrinėtojo pozicijai. Tuo metu Bradfordo universitete veikė vienintelis Vakarų Europoje Baltijos studijų centras, vadovaujamas prof. John Hiden, tad Leonidas Donskis savo įnašu papildė geriausių Rytų Europos ir Baltijos studijų specialistų akademinius projektus – rengė publikacijas, skaitė viešas paskaitas, vedė daktarinius seminarus, dalyvavo konferencijose. Šiuo metu Baltijos studijų centras perkeltas į Glasgow universitetą, o jam vadovauja J. Hiden mokinys prof. David J. Smith.

Metus Bradforde Leonidas Donskis vadina kritiniais savo akademinėje karjeroje – būtent čia jis parašė pirmąją ir parengė medžiagą antrajai savo knygai anglų kalba. “The End of Ideology and Utopia? Moral Imagination and Cultural Criticism in the Twentieth Century” 2000-aisiais išleido Niujorko “Peter Lang” leidykla, o “Identity and Freedom: Mapping Nationalism and Social Criticism in Twentieth-Century Lithuania” 2002 m. publikuota vienos garsiausių pasaulio akademinių leidyklų “Routledge”. Pastarosios knygos lietuviškasis variantas “Tapatybė ir laisvė: trys intelektualiniai portretai” 2005 m. išleistas Vilniaus “Versus aureus” leidyklos. Knygoje Leonidas Donskis šalia Vytauto Kavolio bei Tomo Venclovos pristato ir garsų disidentą, politologą Aleksandrą Štromą, kurio ryšiai su Bradfordo universitetu itin stiprūs. Būtent šis universitetas priėmė iš Sovietų Sąjungos pabėgusį disidentą A. Štromą bei suteikė jam akademinę poziciją universiteto Taikos studijų centre, kur jis dirbo 1974–1977 m.

Leonido Donskio akademiniai ryšiai, užsimezgę darbo Bradforde metu, nenutrūksta iki šiol. J. Hiden Leonido Donskio kvietimu skaitė paskaitas Vytauto Didžiojo universitete. Taip pat pavyko pasiekti, kad Baltijos studijoms skirtą akademinį leidinį “Journal of Baltic Studies” imtųsi leisti prestižinė “Routledge” leidykla – jo redaktoriumi dirbo D. J. Smith, o Leonidas Donskis iki šiol yra jo redakcinės kolegijos narys.

Leonidas Donskis toliau gilinasi į Europos bei Baltijos šalių studijas, įkūrė ir redaguoja vienintelę Europoje ir pasaulyje akademinę knygų seriją iš Baltijos studijų “On the Boundary of Two Worlds”, kurią leidžia “Rodopi” leidykla.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...