2011 Sausio 20

Pramogos

Prie starto linijos – 79 ristūnai

veidas.lt

Vasario penktąją Dusetų hipodrome prie tradicinių, jau 105-ąjį kartą rengiamų žirgų lenktynių „Sartai 2011“ starto linijos bus išrikiuoti 79 eiklieji ristūnai, kuriuos vadelios keturių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos sportininkai.

Žirgai suskirstyti pagal jų reitingą, o juos vadeliojantys sportininkai dėl lietuviškosios žirgų žiemos olimpiados prizų varžysis devyniose grupėse. Garbingiausias iš jų – tarptautinis „Didysis žiemos prizas“. Neveltui jį laimėjęs sportininkas ir žirgas laikomi absoliučiais lenktynių nugalėtojais.

Ne mažiau prestižinis kitas tarptautinis Lietuvos Respublikos Prezidentūros prizas, dėl kurio varžysis sportininkai su eikliais suaugusiais „B“ reitingo žirgais.

„C“ reitingo žirgus tramdantys sportininkai kovos dėl Lietuvos Respublikos Seimo, „D“ – dėl Kūno kultūros ir sporto departamento, „E“ – dėl „Zarasų krašto“ (steigėjas Zarasų rajono savivaldybė) ir „F“ – dėl „Dusetų krašto“ (steigėjas UAB „Vasaknos“) prizų.

Jauniausius, 2007 metais gimusius „A“ reitingo ristūnus valdantys sportininkai varžysis dėl „Eikliojo žirgo“, to paties amžiaus, tačiau „B“ reitingą gavę žirgai rungsis dėl „Grafaitės Emilijos Pliaterytės“ prizo.

Prizų dalybas baigs jauniausius, 2008 metais gimusius žirgus vadeliojantys sportininkai, kurie kovos dėl „Biržų žemtiekimo“ prizo.

„Atidžiai išnagrinėjęs dalyvių ir jų reitinguotų žirgų sąrašą, žiemos žirginio sporto žinovams ir šventės žiūrovams galiu pažadėti tik viena – nepaprastai atkaklią, intriguojančią kovą, kuri tikrai nenuvils visų, vasario pirmąjį šeštadienį atvykusių į Dusetas, – sako lenktynių organizacinio komiteto pirmininko pavaduotojas Arūnas Jurgaitis. – Sporto šventės Dusetose dalyvių sąrašuose – beveik visi geriausi šalyje turimi ristūnai, o juos vadeliojančių sportininkų parengtis, patirtis ir sugebėjimai irgi nekelia abejonių“.

Visgi, A. Jurgaičio nuomone, didžiausią intrigą, kaip ir turėtų būti, kels visas šias lenktynes vainikuosianti puošmena – kova dėl „Didžiojo žiemos prizo“, kurį tradiciškai steigia Žemės ūkio ministerija ir dėl kurio varžosi tik suaugusiųjų, aukščiausiąjį „A“ reitingą turinčių žirgų vadeliotojai.

Ar bus pagerintas 1609 metrų ilgio trasos absoliutus rekordas, kurį 2009 metais pasiekė varėniškis Stasys Kėrys su žirgu „Sakalu“ įveikęs nuotolį per 2 min. 03,34 sek., prognozuoti A. Jurgaitis nedrįsta, tačiau neabejotina, kad S. Kėrys su tuo pačiu „Sakalu“ į Dusetas atvažiuoja anaiptol ne kitų žirgų sukeltomis ledo dulkėmis kvėpuoti.

„Žirgų lenktynės irgi neapsieina be netikėtumų, nors favoritams dažniausiai pavyksta įrodyti savo pranašumą. Visgi siūlyčiau atkreipti įdėmesnį žvilgsnį ir nenurašyti iš favoritų tarpo keleto labai pajėgių užsieniečių, atvykstančių su aukštą reitingą turinčiais žirgais“, – siūlo Vilniaus žirgyno direktorius, daugelio tokių varžybų Dusetose vyriausiasis teisėjas Stasys Svetlauskas.

Jo nuomone viena pretendenčių į „Didįjį žiemos prizą“ bus rusė Ksenija Matvejeva, vadeliojanti Lokotsko žirgyno rusų ristūnų grynaveislę kumelę „Vibracija“. Juolab, kad ir sportininkė, ir žirgas savo sportinį piką pasiekė labai neseniai, geriausius rezultatus pademonstravę praėjusių metų lapkritį- gruodį.

Ir A. Jurgaitis, ir S. Svetlauskas prie pagrindinių favoritų vienbalsiai priskiria ukmergiškį Egidijų Gudonį su grynaveisliu Amerikos ristūnu „Rodney Augustinu“ bei širvintiškius Justiną Bivainytę su tokios pat veislės eržilu „Giant Park“ ir Žydrūną Vasilionką, vadeliosiantį prancūzų ristūnų šeimos kumelę „Rumba Flash“.

„Nelaikyčiau didele sensacija, jei šiems pretendentams sumaišytų kortas labai patyręs, stabilumu garsėjantis Estijos sportininkas Vladimiras Mummas, vadeliojantis per 20 tūkstančių eurų kainuojantį eržilą „S:T Thomas“, – sako A. Jurgaitis.

Abu pašnekovai valandų valandas gali kalbėti apie atskirų sportininkų ir jų valdomų žirgų galimybes, laukiančią įdomią kovą lenktynėse „Sartai 2011“. Šios sporto šakos specialistai prognozuoja, kad lenktynės bus tikrai atkaklios ir įdomios, o bene dramatiškiausią kovą jie regi varžybose dėl Didžiojo žiemos, Prezidentūros ir „Eikliojo žirgo“ prizų.

„Atsižvelgiant į žirgų augintojų pageidavimus šiemet trys rungtys (dėl „Didžiojo žiemos“, Lietuvos Respublikos Seimo ir „Eikliojo žirgo“ prizų) bus 2400 metrų ilgio, o likusios šešios rengiamos tradicinėje 1 mylios (1609 metrų) distancijoje, – sako A. Jurgaitis. – Taip yra todėl, kad vieni žirgai pasižymi didesne koncentracija ir yra maksimaliai greiti vienos mylios distancijoje, o kitiems reikia įgyti savotišką pagreitį ir visą savo tikrąją jėgą jie gali parodyti kiek ilgesnėje distancijoje“.

Tai nėra pagrindinė naujiena, nes ir pernai sportininkai dėl dviejų prizų – Prezidentūros ir Paryžiaus – rungėsi 2400 metrų distancijoje. Viena didesnių naujienų ta, kad šiemet į Dusetas atvyksta labai patyręs žirginio sporto teisėjas iš Švedijos Karlas-Erickas Nilssonas, dirbantis garsiajame Solvallos hipodrome.

Vasario pirmąjį šeštadienį į Dusetas rinksis ne tik žirgų sporto ar liaudiškų atrakcijų, amatų, mugių, viliojančių lietuviško kultūros paveldo skanėstų kvapais ir putojančiu aukštaitišku alumi, mėgėjai.

Arklininkystės specialistams aukščiausio lygio žirgų lenktynės Dusetose – tikra laboratorija ir savotiškas tyrimų poligonas kuria kryptimi vystyti šią šaką, išvedant greitus, ištvermingus, lengvai treniruojamus žirgus.

„Visiems, vasario pradžioje apsilankysiantiems žirginio sporto šventėje Dusetose, – ilgam įstrigsiančių įspūdžių, naujų atradimų ir malonių emocijų, o sportininkams – garbingos kovos“, – linki A. Jurgaitis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...