2011 Gruodžio 03

Populiariausi – krikščioniški vardai

veidas.lt


Pastarąjį dešimtmetį Lietuvos gyventojai savo vaikams dažniausiai duodavo krikščioniškus vardus, tačiau nebūtinai lietuviškus.

Tarkime, Lietuvos berniukų populiariausių vardų dešimtuke nuo 1999 m. vyrauja lotynų bei hebrajų kilmės vardai. Šį dešimtmetį berniukams dažniausiai suteikiami vardai – Lukas, Matas ir Mantas, bet tik Mantas yra lietuviškos kilmės. Panašiai ir dėl mergaitėms suteikiamų vardų: populiariausiųjų sąrašo viršūnėje – Gabija, Gabrielė ir Kamilė, iš jų tik Gabija yra lietuviškos kilmės.
Pastaraisiais metais tendencijos pamažu vis dėlto keičiasi, daugėja lietuviškos kilmės vardų: iš 20 vyriškų ir moteriškų populiausių vardų – jau ne keturi, o septyni yra lietuviškos kilmės. Pasak Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Baltistikos katedros doc. dr. Daivos Sinkevičiūtės, pastaraisiais metais vakams dažniau duodami pagoniškos ir baltiškos kilmės vardai, pavyzdžiui, Ąžuolas, Saulė, Rapolas. Kita pastebima tendencija – vardai, ypač moteriški, vis trumpėja.
„Norėdami išsiskirti, žmonės kuria retus, kartais keistai skambančius vardus, pavyzdžiui, Pusnė, Venecija, Garsė, Bruknė, Šerkšnas, Soliaris“, – pasakoja D.Sinkevičiūtė. Tačiau specialistai pataria, kad nereikėtų vaikui duoti sunkiai ištariamo, keisto ar užsieniško vardo varianto, mat tai tik apsunkins gyvenimą, dokumentų tvarkymą. Renkant vardą patariama išnaudoti savo – lietuvišką vardyną, o jei norima egzotiško vardo, galima rinktis apeliatyvus (bendrinius žodžius), pavyzdžiui, Ažuolė, Ventė ir kt.

2011 m. Lietuvoje populiariausi vardai

1. Lukas (lot. k.)
2. Matas (hebr. k.)
3. Jokūbas (hebr. k.)
4. Nojus (hebr. k.)
5. Dovydas (hebr. k.)
6. Dominykas (lot. k.)
7. Emilis (lot. k.)
8. Gustas (liet. k.)
9. Danielius (hebr. k.)
10. Kajus (lot. k.)

1. Ugnė (liet. k.)
2. Emilija (lot. k.)
3. Gabija (liet. k.)
4. Austėja (liet. k.)
5. Kamilė (lot. k.)
6. Gabrielė (hebr. k.)
7. Urtė (gr. k.)
8. Goda (liet. k.)
9. Ieva (liet. k.)
10. Miglė (liet. k.)

Šaltinis: Gyventojų registro tarnybos duomenys

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. nesąmonė nesąmonė rašo:

  Užkniso tie baltų pagonis! Rapolas tarp kitko krikščioniškas vardas.

 2. tu nesamone tu nesamone rašo:

  Man tai krikscionybe uzkniso, ir kas is to?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...