2014 Gegužės 09

Pergalės dieną – nerimas Kijeve

veidas.lt


Penktadienį Rusijoje įvyks dar vienas pompastiškas Pergalės dienos – triumfo Antrajame pasauliniame kare – paradas. Šį sykį gegužės 9-osios šventė apims ne tik didžiuosius Rusijos miestus, bet praplės geografinį horizontą.
Tą lemia keli sutapimai: Rusija ne tik sėkmingai vykdo ekspansinę politiką Ukrainoje, bet ir mini 70-ąsias Krymo išlaisvinimo iš nacistinės Vokietijos metines. Žiniasklaidoje spėjama, kad tokios aplinkybės paskatins Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną bei premjerą Dmitrijų Medvedevą pirmą kartą pačius nuvykti į neseniai aneksuotą Krymą.
Pergalės diena, kuri daugelyje Vakarų valstybių minima kur kas kukliau ir gegužės 8-ąją, yra dar viena proga Rusijos propagandai. Nors pastarieji Kremliaus veiksmai Ukrainoje neretai lyginami su pirmosiomis Adolfo Hitlerio agresijomis prieš kaimynines valstybes ketvirtajame dešimtmetyje, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu nepamiršo pabrėžti antifašistinio Pergalės dienos konteksto: „Turime dar kartą pademonstruoti pasauliui, kad Rusija kategoriškai atmeta fašizmą.“
Pergalės dienos paradas tradiciškai planuotas ir Kijeve, tačiau vietos valdžia jį atšaukė. Į tai iškart sureagavo Rusijos propagandos mašina, pradėjusi skelbti, kad vietoj karo veteranų šventės bus surengtas gėjų paradas.
Kiti rusų apžvalgininkai šios dienos minėjime įžvelgė galimybę „suartinti broliškas tautas“, kurios kadaise nugalėjo nacizmą. Patys ukrainiečiai baiminasi, kad toks aistrų kurstymas gali įžiebti papildomus konflikto židinius ne tik Rytų Ukrainoje, bet ir šalies sostinėje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...