2012 Birželio 05

Paveldas: „Tvarkybos darbai – be pabaigos“

veidas.lt


Rietavo Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios tvarkybos darbai – istorija be galo. Dėl lėšų trūkumo darbų maratonas tęsiasi nuo 2008-ųjų. Ir kada viskas bus baigta, visiškai neaišku. Valstybės kišenės tuščios, o parapijai bažnyčios tvarkyba – irgi nelengva našta. Tad bažnyčioje dirbantys restauratoriai skaičiuoja, kaip racionaliai panaudoti kiekvieną šventovei atriektą gabalėlį lėšų.

Rietavo Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios statybos darbai pradėti 1853 metais. Tuo rūpinosi kunigaikštis Irenėjus Oginskis. Dėl caro administracijos draudimo statyti katalikų šventoves statybos užsitęsė daugiau kaip 20 metų. Pasak bažnyčios tvarkybos darbų projekto autorės architektės Gražinos Jarmalienės, manoma, kad neoromantinės šventovės projektas parengtas Italijoje. Projekto autoriumi laikomas architektas Gąssowskis. Tačiau Rietavo bažnyčios statyboms iki 1860 metų vadovavo Prūsijos karališkasis architektas Friedrichas Augustas Stüleris, nuo 1860-ųjų – architektas Ferdinandas Steinbartas. Tuo metu bažnyčių projektams parengti samdydami užsienio šalių architektus Lietuvos dvarininkai ignoravo Rusijos aukštosiose mokyklose mokslus baigusius ir rusiškąjį neoklasicizmą primesti mėginusius architektus.

Rietavą puošė ne tik neoromantinė Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia, bet ir kunigaikščių Oginskių rūmai. Abu architektūros kūriniai įprasmino didikų ir kunigaikščių giminės turtą bei didybę. Tiesa, kunigaikščių Oginskių rūmai neišliko, šių dienų sulaukė tik juos juosęs parkas.

Architektūros istorijos tyrinėtojų Rietavo bažnyčia dėl silueto ir formų neretai lyginama su 1845–1854 metais Potsdame pagal F. A. Stülerio projektą statyta evangelikų Taikos bažnyčia. Abiejose remiamasi Lombardijos romaninių bazilikų su aukštomis kampanilėmis tradicija. Rietavo bažnyčia yra kryžminė, bazilikinė, jos presbiterija užbaigta trimis apsidėmis. Navų dalies ir transepto sankirtą pabrėžia platus aštuoniakampis bokštas, dengtas žemu piramidiniu stogu, kurio viduryje yra aklinas kupolas. Bažnyčia trijų navų, kurias dengia kryžminiai skliautai, šoninės navos žemesnės už vidurinę, į kiekvieną veda atskiras įėjimas. Ties pagrindiniu fasadu prie šoninių navų šliejasi du aukšti, liekni kvadratinio skerspjūvio bokštai – kampanilės su smailėmis. Bažnyčios siluetas, tūrių ir fasadų kompozicija sudėtingi, daugiaplaniai.

sa.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...