2017 Balandžio 19

Arūnas BRAZAUSKAS

Pavasarinis minties paūmėjimas

veidas.lt

Prieš Velykas per socialinius tinklus pasklido Vilniaus forumo kreipimasis „Dėl būtinybės keisti Lietuvos socialinę ir ekonominę politiką“. Iš esmės bedantis ir deklaratyvus dokumentas, tikėkimės, bus pamirštas be didelių pasekmių jo kūrėjams ir Lietuvai.

Arūnas BRAZAUSKAS

Vertinimais ir vertybėmis aptekęs tekstas iš esmės yra ideologizuotas burbėjimas, kurio subjektą reikėtų aptarti atskirai. Luominėje sovietinėje santvarkoje būta inteligentijos sluoksnio, kuris raudonai vėliavėlei pamojavus išsirikiuodavo į darnią gretą ir tapdavo dar viena fasadine institucija greta kitų tokių pat fasadinių ir nesavarankiškų.

Vilniaus forumas bando į gretą rikiuoti kažin kokį kontingentą ir tai rikiuotei netgi parengtos instrukcijos. Šiuo požiūriu įdomus klausimynas, kurį tas forumas parengė pernykščiams rinkimams. Visų partijų programas siūlyta vertinti pagal 12 punktų:  

1. Ar programoje keliamas nykstančio suverenumo ir ES federacijos kūrimo grėsmės klausimas?

2. Ar prieštaraujama masinės dvigubos pilietybės įteisinimui?

3. Ar pripažįstama, kad demokratija Lietuvoje yra fasadinė, ir siūlomos konkrečios reformos tam pakeisti?

4. Ar pritariama iš vyro ir moters santuokos kylančios šeimos sampratai ir atmetama genderizmo ideologija?

5. Ar keliamas tikslas ugdyti išsilavinusį Lietuvos pilietį, o ne vien darbo rinkos dalyvį?

6. Ar keliamas tikslas pakeisti aukštojo mokslo finansavimą, užtikrinant visiems vienodai pagal pasirengimą prieinamą mokslą?

7. Ar pripažįstama būtinybė išsaugoti ir stiprinti krikščioniškąja civilizacija grįstą unikalią tautinę kultūrą ir aiškiai atmetamas multikultūralizmas?

8. Ar pripažįstama būtinybė išsaugoti valstybinės kalbos statusą, atmetami dvikalbystės reikalavimai?

9. Ar keliamas tikslas didinti visuomenės solidarumą, naikinant esamą regresinę mokesčių sistemą?

10. Ar priešinamasi Seimo priimtam ir Prezidentės vetuotam Vyriausybės parengtam Darbo kodeksui?

11. Ar priešinamasi ES vykdomai nelegalių migrantų priėmimo ir dalinimosi tarp šalių narių politikai?

12. Ar reiškiama parama Ukrainai gynyboje prieš Rusijos agresiją ir palaikoma Lietuvos narystė NATO?  

Lietuvos „fasadinė demokratija“, „genderizmo ideologija“ (kas tai yra?), „neregresiniai mokesčiai“ (vadinasi, progresiniai), „w“ raidė (aiškiau formuluokime, kas yra „dvikalbystės reikalavimai“) – tai, matyt, pakankamai ryškios skiriamosios Vilniaus forumo žymos, kartu ir pamatiniai stuobriai, kuriuos sukalus į liulančią vertybių pelkę galima statyti Lietuvos ateities rūmą.

ES federacijos kūrimo grėsmė – atskiras diagnozės punktas, ypatinga fobija, kuriai, beje, seniai sukurtas vaistas. Jis vadinasi Europos greičių dėžė. Kas bijo federacijos, gali važiuoti kur nori, o kas nebijo, – taip nusiteikusios „senosios Europos“ valstybės, stovėjusios prie ES lopšio, – spaus akceleratorių didesnės integracijos kryptimi. Narsuoliai važiuos su Angela Merkel, fobijų apimtieji – su Vilniaus forumu. 

Matyt, nebūtų tikslu vadinti Vilniaus forumą patologiškai euroskeptišku, nes jau pirmojoje minėto kreipimosi pastraipoje pasiremiama Europos Komisija. Ši institucija visuomet paranki, kada jos ištarmės savo gedulinga gaida panašėja į Vytauto Radžvilo, gausių raudų autoriaus, radžviliadas. Kreipimesi rašoma: „Didėjantį skurdą ir socialinę nelygybę kaip vieną didžiausių mūsų šalies problemų savo naujausioje ataskaitoje apie Lietuvą įvardina ir Europos Komisija.“

Raginame „Veido“ skaitytojus nepraleisti skaitymo malonumo ir patiems panagrinėti kreipimąsi, šitą siaubaraštuką (yra toks vaikų folkloro žanras). Bet kalbant apie realias pateiktų lozungų įgyvendinimo galimybes kyla, sakytume, techninių klausimų. Antai parašyta: „Iš esmės pakeisti socialinių grupių galios santykius šalyje ir sustabdyti vidurinės klasės nykimą Lietuvoje susiaurinant stambiojo verslo oligarchines privilegijas bei įtaką ekonominėmis ir teisinėmis priemonėmis apribojant jo galimybes piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi šalies ūkyje ir pernelyg didele politine galia, trukdančia valstybei priimti nešališkus, teisingus ir visiems šalies piliečiams naudingus sprendimus.“ 

Kaip tą nykimą sustabdyti? Importuoti vidurinį luomą iš Kinijos? Juk švedai nevažiuos. Kaip susiaurinti stambiojo verslo privilegijas? Beje, kur ir kaip jos įteisintos? Gal reikėtų decimuoti asmenis, kurių pajamos viršija tam tikrą ribą? Kitaip tariant, sušaudyti kas dešimtą.

Kreipimosi pliusai: dokumentas nėra ilgas ir palieka erdvės politinei kūrybai.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Arūnas BRAZAUSKAS:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...