2011 Birželio 11

Palaukite, kieno tai gyvenimas?

veidas.lt

"Moters savaitgalio" archyvas

Sakote, kad laikyti ant savo pečių visus keturis namų kampus, gyventi vien tik šeimos džiaugsmais ir rūpesčiais – joks vargas, nes esą toks ir yra moters pašaukimas? Bet ar tikrai? O gal bent retsykiais verta pagalvoti apie tai, kad jūsų poreikiai nėra menkesni už artimųjų?

Jūs – geroji fėja, kuri visiškai negalvoja apie save…

Ryte keliatės anksčiau už visus, nes privalote paruošti ne tik pusryčius, bet ir pietus, įdėti lauknešėlius vaikams į mokyklą, palakstyti su šuneliu po mišką (vyras ir vaikai taip saldžiai miega, negi žadinsi… ), sudėti dukros kuprinę, nes vakar ji buvo pernelyg pavargusi, nušveisti vyro batus (jeigu pats to imsis, dar, ko gero, pavėluos į darbą arba pareikš, kad nespėja nuvežti vaikų į mokyklą), nuvalyti dulkes, kad ryte pramerkę akis namiškiai pamatytų švarius namus… Ir tai dar ne viskas: nesvarbu, ar bendraujate su geriausia drauge, ar su bendradarbe, ar su nauju pažįstamu, beveik visada sakote “mes” (“mes norime”, “mums patinka”, “mes važiuosime”), o ne “aš”. Žinoma, labai gražu, kai šeima – vieninga, tačiau nereikėtų pamiršti, kad esate ne tik mama ir žmona, bet ir moteris, turinti teisę į savo svajones ir norus.

Būkite gudrios ir daugiau mylėkite save

Visiškai neturite laiko sau? Tikriausiai todėl, kad kasdien iš visų pakampių rankiojate vaikų paliktus žaislus, saldainių popierėlius, nešvarias lėkštes (ir vėl leidote valgyti prie televizoriaus…), vyro kojines (niekaip nepavyksta atpratinti nuo įpročio vakare pakišti jas po lova), išmėtytus drabužius, plaunate indus (juk vaikai to nepadarys taip gerai, kaip jūs), siurbiate kilimus… Palaukite, o kiek jūsų vaikams metų? Juk tikriausiai jau išaugo iš vystyklų ir gali atlikti bent jau vieną kitą nesudėtingą darbelį, tarkime, sustatyti į garažą žaislines mašinytes ar sudėti skalbinius į skalbimo mašiną? Be abejo, kartais norisi savo atžalėlių pagailėti: juk jie anksti keliasi, daug mokosi, lanko šimtą būrelių, – tikrai būtų negražu kvaršinti jiems galvas dar ir dėl kokios nors po namus skraidančios dulkės… Žinoma, galite plėšytis po namus viena, bet kas tada perskaitys knygas, kurių šalia lovos stūkso jau visas kalnas, pažiūrės filmą, nueis į grožio saloną, susitiks su draugėmis, nutapys paveikslą, išmoks užsienio kalbą, parašys laišką?

Vyras dirba nuo aušros ir sutemų, todėl tikrai negali nueiti į tėvų susirinkimą mokykloje ar darželyje? Tokiu atveju verta kalbėti tiesiai: “Šįkart – tavo eilė eiti į susirinkimą, nes aš buvau prieš mėnesį.” Atsispirkite pagundai nusileisti dėl šventos ramybės, juolab nereikėtų “suminkštėti” išgirdus žodžius: “Brangioji, aš juk nieko nesuprantu apie tuos vaiko mokslus”, “Tu geriau žinai, kaip kalbėti su auklėtojomis ir mokytojomis” ir t.t. Vyras labai greitai pajus, kad jumis galima manipuliuoti, todėl taip ir darys. Jam bus tiesiog patogu, jeigu manysite: “Tai padaryti turiu aš.”

Jeigu esate močiutė ir padedate vaikams prižiūrėti anūkus, nepamirškite, kad turite teisę išeiti atostogų ar turėti laisvų dienų. Jeigu susitarėte su drauge eiti į teatrą ar rinkti vaistažolių, taip ir padarykite. Ir jokiu būdu nesijauskite kalta dėl to, kad jūsų suaugęs sūnus ar dukra nepamatys naujo filmo (jį rodo kaip tik tą pačią dieną kaip ir spektaklį) – na, ir kodėl malonumų turėtumėte atsisakyti jūs, o ne jie?

Mokykitės imti, ne tik duoti

Pakalbėkime atvirai: nejaugi iš tikrųjų nei sykio nepagalvojote apie tai, kad artimiesiems duodate daugiau nei gaunate iš jų? Žinoma, šeima jums – visų svarbiausia, todėl esate pasirengusi dėl jos aukotis, versti kalnus ar numinti dešimt porų medinių klumpių. Tačiau būtų gražu, jeigu namiškiai nepamirštų atsilyginti – bent jau gražiu žodžiu. Juk jis – nieko nekainuoja. Prisiminkite, ar dažnai girdite, kad puikiai atrodote ir esate mylima, skaniai gaminate, viską mokate ir t.t. Ar sulaukiate užuojautos, kai jaučiatės pavargusi ir to neįmanoma nuslėpti? Namiškiai tyli kaip vandens į burnas prisisėmę, nes esą “kokia prasmė aušinti burną dėl savaime suprantamų dalykų”. Jeigu vyras vedė jus prieš dešimt metų, vadinasi, myli (antraip juk nebūtų pasiūlęs savo širdies… ), jeigu vaikai išlaižė lėkštes, vadinasi, valgis buvo labai gardus, jeigu negirdite užuominos apie varnų lizdą, reiškia, kad šukuosena jums tinka…

Gimėte ne vakar, todėl žinote, kad svajones dažnai tenka įgyvendinti, o ne laukti, kol jos pačios išsipildys. Nuo šiandien tiesiog pradėkite klausti: “Ar patiko pyragas?”, “Ar gražią suknelę išsirinkau?” ir t.t. Pratinkite namiškius kalbėti. Gali būti, kad prireiks kelių metų “darbo” ir sukąstų dantų, nuolat sau kartojant, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo… Bet pamėginti – tikrai verta.

Kas sakė, kad privalote būti tobula?

Išlyginate kiekvieną vyro marškinių raukšlelę, o metalinius puodus nublizginate taip, kad jie gali atstoti veidrodį? Ir tik todėl, kad anyta nesuabejotų, jog sūnus išsirinko tinkamą žmoną, o mama galėtų didžiuotis tuo, kad užaugino darbščią dukrą? O gal dabar pats laikas susimąstyti, kas norite būti – laiminga moteris ar nusiplūkusi namų šeimininkė? Jūsų vyras – iš tų gerųjų, kuriems ne gėda valyti dulkes? Būtinai suteikite jam progą pasireikšti. Na ir kas, kad viena kita dulkė liks nenuvalyta – pasaulis dėl to nesugrius. Jokiu būdu nesekiokite iš paskos ir netaisykite vyro klaidų, juolab neburbėkite, kad geriau viską būtumėte padariusi pati…

Pasidalykite pareigomis

Jūs – ne robotas, dirbantis kelis etatus, o šeimos, kuri turi ne tik teisių, bet ir pareigų, narė. Kadaise padarėte klaidą – vyrą ir vaikus išstūmėte iš virtuvės, todėl dabar jie nesugeba net arbatos išsivirti ir nežino, kam reikalingas indų ploviklis ir kempinė. Namiškius apsaugojote ir nuo kitų darbų: skalbimo, šiukšlių nešimo, kilimų siurbimo, gėlių laistymo… Laikas pokyčiams! Pagalvokite, kaip būtų galima padalyti pareigas, kas ir už ką galėtų būti atsakingas. Lengva nebus, bet būtinai tam ryžkitės – juk norite turėti laisvalaikio, ar ne?

Neapleiskite savo pomėgių, raskite laiko sau

Jeigu būsite reikalingos ne tik savo vaikams ir vyrui, bet ir kietiems žmonėms, jausitės svarbios ne tik kaip mamos, netapsite visiškai priklausomos nuo namiškių meilės. Tegul vaikai ir vyras žino, kad penktadienis – mamos diena. Tai – “šventas reikalas”, todėl niekas iš namiškių tądien neturėtų trukdyti jūsų klausimais: “Kur druska?”, “Kiek laiko reikia kepti kiaušinienę?” arba “Kada grįši?”. O ką veiksite laisvalaikiu – jūsų reikalas.

Kas ieško, tas randa

Norėtumėte pasilepinti (pamirkti vonioje, paskaityti, aptarti su draugėmis gandus…), bet laisvo laiko vis nėra ir nėra… Pagalvokite, ko galėtumėte atsisakyti. Gal nebūtina kasdien gaminti vakarienės iš trijų patiekalų arba užuolaidos gal dar nėra tokios dulkėtos kaip jums atrodo ir jų nereikia skalbti? Trys valandos jau sutaupytos.

Galvojate tik apie kitus, todėl taupote savo sąskaita

Gavote premiją, užsidirbote kelis papildomus litus, laimėjote loterijoje… Vadinasi, pagaliau galite nusipirkti išsvajotąją suknelę, batelius, gal dar rankinę… Deja, parduotuvėje pasijuntate keistai: staiga prisimenate, kad dukra nori naujos lėlės, sūnų reikės išleisti į stovyklą, o vyro automobiliui būtinos naujos detalės… Nusprendžiate, kad pasipuošti nauja suknele neturėsite progos, batus turite (juk ne basa vaikščiojate), todėl išsliūkinate pro duris.

Prisiminkite: visada bus reikalingesnių pirkinių

Kada nors tikrai pradės klibėti kėdžių kojos, suges televizorius, suplyš vaiko batai, sulūš lova ir t.t. Tikrai visada reikės pinigų mokyklinėms prekėms, degalams, vaistams, gimtadienių dovanoms. Jeigu lyginsite, kas svarbiau – puošni palaidinė ar dukros anglų kalbos vadovėlis, plaukų dažai ar vyro vitaminai, rezultatas visada bus ne jūsų naudai.

Nelaukite, kol išauš tokia diena, kai galėsite lengviau atsikvėpti ir pasakyti: “Na štai, pagaliau galiu pagalvoti ir apie save.” Padarykite tai dabar.

Garsiai kalbėkite apie savo poreikius

Nusiperkate naują apdarą ir paslepiate jį spintoje? Nes jaučiatės kalta dėl to, kad švaistote šeimos pinigus… Panašu, kad namiškius jau pripratinote prie minties, kad jums tikrai nieko nereikia. Štai kodėl užuot ėjusi į kirpyklą, plaukus dažotės pati (taip pigiau), perkate pigią kosmetiką, nesakote sutuoktiniui, kiek kainavo suknelė. Jeigu norite, kad padėtis pasikeistų, apie savo poreikius kalbėkite garsiai – jokia čia gėda. Tenka taupyti pinigus? Na, jeigu nusipirkote brangesnę palaidinę, gal šį mėnesį galite neužsakinėti picų į namus?

Nepasiduokite kaltės jausmui

Neatsispyrėte pagundai ir nusipirkote brangų apatinio trikotažo komplektą, todėl visą dieną jaučiatės blogai – nors imk ir grąžink atgal. O gal geriau pagalvokite, ar jūsų vyras ir vaikai taip pat jaučiasi kalti dėl to, kad žuvis gaudo nauja meškere arba lanko teniso treniruotes, kurios nepigiai kainuoja? Nepamirškite, kad vaikai mokosi iš tėvų. Ar norėtumėte, kad ir jūsų dukra užaugusi jaustųsi kalta dėl to, kad nori juvelyrinio papuošalo, o ne pigaus blizgučio? Tikriausiai ne…

Rūta Staučytė

“Moters savaitgalis”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...