2011 Rugpjūčio 30

Padidintos radiacinės taršos grybuose – nenustatyta

veidas.lt

Įsibėgėja grybų sezonas. Kiekvienas grybautojas ir grybų valgytojas norėtų žinoti ar grybai yra saugūs vartoti – nėra užteršti radioaktyviomis ar kitomis kenksmingomis sveikatai medžiagomis.

Yra žinoma, kad grybai sugeba sutraukti iš aplinkos ir vaisiakūniuose sukaupti įvairių medžiagų. Valgomų grybų micelis yra labai svarbus teršalų sulaikymui viršutiniame miško dirvos sluoksnyje, kuris kaip savotiška kempinė, kaupia ir radioaktyvius elementus.

Pagal Europos Sąjungos ir mūsų šalies teisės aktų reikalavimus grybuose radioaktyviojo cezio (137Cs) turi būti ne daugiau kaip 600 bekerelių kilograme (Bq/kg).

Atliekant radiologinę ir kitų kenksmingų likučių maisto produktuose kontrolę, per šių metų sausio – liepos mėnesius Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratorijose atlikti 36 grybų tyrimai radioaktyvių medžiagų (cezio) ir 1411 sorbo, benzoinės rūgšties, pesticidų liekanų, sunkiųjų metalų nustatymui.

Daugiausiai mėginių ištiriama iš Vilniaus regiono, Varėnos miškų, kuriuose po Černobylio avarijos 1986 m. iškrito daugiau radionuklidų, tarp jų ir radioaktyviojo cezio (137Cs).

Pasak instituto direktoriaus Gedimino Pridotko, šalies grybuose tarša pesticidais ar radioaktyviomis medžiagomis normų neviršija. „Iš visų suvartojamų maisto produktų grybai sudaro labai mažą raciono dalį. Be to, daugiau grybų valgome tik esant jų rinkimo sezonui. Tad baimintis nėra pagrindo“, – tvirtina G.Pridotkas. Į Lietuvą importuojami grybai iš trečiųjų šalių (Baltarusijos, Rusijos Federacijos, Ukrainos) yra nuodugniai tiriami – tikrinama kiekviena įvežamų grybų siunta.

2010 m. tiriant importuotus grybus, nustatyti didžiausi 137Cs savitieji aktyvumai, kurie neviršijo leistinų lygių (DLL – 600 Bq/kg), sudarė 393 Bq/kg, o 2011 m. – 369 Bq/kg. Daugumoje mėginių 137Cs savitieji aktyvumai neviršijo 20 Bq/kg.

Atliekant grybų tyrimus kitų kenksmingų medžiagų nerasta.

Tiriant eksportuojamus grybus (daugiausia tai buvo voveraitės) padidintos radioaktyviosios taršos taip pat nenustatyta. Daugumoje mėginių 137Cs savitieji aktyvumai neviršijo 20 Bq/kg. Kitų kenksmingų medžiagų taip pat nenustatyta.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...