2011 Rugpjūčio 19

Paauglys su bionine „Mercedes“ ranka

veidas.lt

Ko gero, pasaulyje netrūksta jaunuolių, svajojančių vieną gražią dieną turėti asmeninį „Mercedes“ automobilį.

Tiesa, „Formulės-1“ lenktynių aistruolis Metju Džeimsas (Matthew James) ilgus metus puoselėjo kiek specifiškesnį troškimą – vaikinas svajojo, jog vienas iš stambiausių vokiečių automobilių gamintojų pagelbėtų jam įsigyti naują bioninę ranką. Kadangi jaunuoliui netrūko užsispyrimo ir sveiko įžūlumo, jo svajonė išsipildė.

14-metis Metju kairiosios rankos neturi nuo pat gimimo. Tačiau berniukas nusprendė dešiniąja parašyti laišką „Mercedes GP Petronas“ komandos vadovui Rosui Braunui (Ross Brawn) ir paprašyti 140 tūkst. litų (35 tūkst. svarų) dirbtinei rankai. Mainais už paramą vaikinas pasiūlė ant dirbtinės rankos nešioti koncerno „Mercedes“ emblemą.

„Mercedes“ komanda gauto prašymo neatstūmė. Atvirkščiai: „protingai ir jaudinančiai parašytas laiškas“ komandos vadovus sujaudino, tad buvo nuspręsta berniukui pagelbėti ir suteikti jam prašomą pinigų sumą. F1 komanda į paramos projektą įtraukė ir protezavimo technikos specialistus iš bendrovės „Touch Bionics“. Šie konstruoja modernųjį „i-LIMB Pulse“ rankos protezus – pažangiausią tokio tipo technologinį sprendimą pasaulyje.

Jų sukurta bioninė ranka gali pakelti 89 kg svorį, tačiau kartu ji yra ir labai lanksti bei universali. Ja galima atlikti smulkiosios motorikos įgūdžių reikalaujančias užduotis – rašyti, piešti, užsirišti batų raištelius, pagauti kamuoliuką ar kamuolį.

Vokingeme (Berkšyro grafystė, Didžioji Britanija) gyvenančiam paaugliui pažangioji ranka buvo sumontuota praėjusį savaitgalį. „Tai neįtikėtina, – džiaugsmu spinduliuoja M. Džeimsas. – Mano senasis rankos protezas, lyginant su naująja bionine ranka, buvo primityvus nelyginant varstotas. O su šia aš galiu daryti, ką tik panorėjęs. Be to, ji ir atrodo šauniai – išorinis gaubtas yra perregimas, tad galima matyti, kaip veikia rankos mechanizmai. O ant riešo jie užlipdys „Mercedes“ emblemą.“

Naujoji bioninė ranka britų paaugliui buvo sumontuota „Touch Bionics“ būstinėje Livingstone (Škotija). Kaip ir buvo susitarta, protezo gamintojai už dirbtinės rankos pritvirtinimą ir apmokymą, kaip ja naudotis, įprastinio 100 tūkst. litų (25 tūkst. svarų) užmokesčio neėmė.

„Nekantrauju, kada savo ranką galėsiu išmėginti mokykloje, – atvirauja Metju. – Aš domiuosi mokslu ir ketinu studijuoti inžineriją, tačiau dėl nefunkcionalios dirbtinės rankos aš negalėdavau atlikti laboratorinių užduočių. Dabar tai neturėtų kelti problemų.“

Jaunuolis neslepia, jog jam patinka ir sportas – ypač tos sporto šakos, kuriose reikia abiejų rankų (pavyzdžiui, kriketas). Su naujuoju protezu jis galės sportuoti, naudodamas abi rankas.

Laiško iš Metju „Mercedes“ sulaukė šį birželį. Koncernas pakvietė berniuką į savo būstinę, kur ne tik surengė nedidelę ekskursiją po komandos techninį skyrių bei dirbtuves, bet ir surengė susitikimą su vienu iš komandos pilotų, legendiniu 7-kart „Formulės-1“ pasaulio čempionu Michaeliu Šumacheriu (Michael Schumacher).

„Mercedes GP Petronas“ komanda tikisi, jog likusius 40 tūkst. litų (10 tūkst. svarų) už bioninę ranką suaukos rėmėjai ir komandos fanai.

Parengė Saulius Žukauskas,
sauliuszukauskas01@gmail.com

technologijos.lt

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...