2012 Liepos 26

“Nušukuotos” mėlynės vėl dera tik po dvidešimties metų

veidas.lt


Įsibėgėjus mėlynių ir grybų sezonui, jau ne vienus metus vaizdas miške šiurpina – uogienojai styro lyg stagarai be lapų, ten, kur augo voveraitės, samanos išraustos kaip praėjus šernų šeimynai. Nors tokių nesąžiningų uogautojų bei grybautojų nemažai pasitaikydavo ir ankstesniais metais, tačiau šiemet jų ypač gausu.
Dzūkijos nacionalinio parko Kraštotvarkos skyriaus vedėjo Giedriaus Valentukevičiaus vertinimu, taip yra todėl, kad šiais metais uogų supirkėjai mėlynes perka net ir nevalytas. Štai anksčiau, kai iš uogų reikėjo išrinkti lapelius, nemažai uogautojų nenorėdami tam gaišti laiko iškart mėlynes rinkdavo švariai, nenaudodami vadinamųjų šukų, kurios ir nutraukia ne tik uogas, bet ir lapus. “Daugiausiai žalos padaro savadarbės šukos, nes jos palieka tik uogienojų stiebelius. Po tokio uogavimo vėl mėlynių atsiranda tik praėjus dvidešimčiai metų”, – sako Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos inspektorius Sigitas Žvynys.
Nors vadinamąsias šukas naudoti draudžiama, be to, inspektoriai nuolat vykdo reidus, tikrindami, ar uogautojai neniokoja gamtos, tačiau daugelis susimokėję vos 12 Lt baudą ir toliau braukia uogienojus. “Supirkėjai net įsigudrina asocialius asmenis apgyvendinti miške palapinėse ir moka jiems po porą litų už kilogramą mėlynių, tad šie norėdami daugiau uždirbti ir drasko mėlynojus”, – atskleidžia S.Žvynys.
O grybautojai radę voveraičių toje vietoje dar rankomis išknisa samanas, tikėdamiesi, kad tarp jų grybų bus dar daugiau. “Taip suardoma paklotė ir kitais metais grybų ten arba labai mažai užauga, arba visai nebūna”, – primena G.Valentukevičius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...