2011 Gruodžio 20

Nuo 2012 metų – pokyčiai smulkiųjų verslininkų veikloje

veidas.lt


Nuo sausio 1 d. ir gegužės 1 d. keičiasi verslo liudijimų išdavimo taisyklės.

LR Vyriausybė spalio pabaigoje priėmė smulkiesiems verslininkams aktualius nutarimus. Apie pokyčius, svarbiausius verslininkams, vykdantiems individualią veiklą pagal verslo liudijimą, kalbėjomės su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaite.

– Dauguma smulkiųjų verslininkų gruodį įsigyja verslo liudijimus kitiems metams. Ar VMI jau pasirengusi verslo liudijimų išdavimui ir kokie pagrindiniai pokyčiai laukia gyventojų, veiklą vykdančių pagal verslo liudijimus?
V.V.: Pirmiausia norėčiau pabrėžti, kad verslo liudijimus gyventojams VMI gali išduoti tuomet, kai miestų ir rajonų savivaldybių tarybos priima sprendimus dėl fiksuotų gyventojų pajamų mokesčio dydžių (verslo liudijimų „kainos“). Išduoti verslo liudijimus VMI planuoja nuo gruodžio 19 d. Jei savivaldybių tarybos nesuskubs priimti sprendimų, VMI teoriškai gali išduoti verslo liudijimus, vadovaudamasi kitais teisės aktais – LR Vyriausybės nutarimais, tačiau tokiu atveju nebus taikomos įvairios lengvatos, kurias nustato savivaldybės.
Kalbant apie pagrindinius pokyčius reikėtų pabrėžti, kad 2012 m. Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių pakeitimai įsigalios dviem etapais: nuo 2012 m. sausio 1-osios ir nuo gegužės 1 d. Pagrindiniai dalykai tokie: dalis veiklos rūšių stambinama, kai kurios jų naikinamos. Nuo sausio 1 d. į verslo liudijimą bus galima įrašyti tik vieną fizinį asmenį, kuris ir galės dalyvauti gyventojo vykdomoje veikloje. Mažiau dokumentų prekybos vietoje galės turėti tie smulkieji verslininkai, kurie veiklą vykdo pagal verslo liudijimus, suteikiančius teisę prekiauti savo pagaminta produkcija, – nuo sausio 1 d. prekybos vietoje jiems nebereikės turėti krovinio važtaraščio.
– Minėjote, kad stambinamas veiklų, kuriomis galima verstis įsigijus verslo liudijimą, sąrašas. Kokie to sąrašo pokyčiai?
V.V.: Iš šiuo metu galiojančių 105 veiklos rūšių sąraše lieka tik 90. Panaikinamos žemės ūkio veiklai priskiriamos veiklos rūšys, iš esmės pakeistos statybos veiklos: naujų statinių statyba, esamų statinių atstatymas ir remontas, esamų statinių restauravimas ir konservavimas. Vietoj šių veiklų atsirado tokios specializuotos veiklos: specialieji statybos darbai (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas), statybos baigimo ir valymo darbai. Nuo Naujųjų metų tikslinama ir patalpų nuomos veiklos rūšis, kuri leidžia verstis tik gyvenamosios paskirties patalpų nuoma.
– O kaip bus su prekybinę veiklą vykdančiais gyventojais?
V.V.: Galiojusios aštuonios prekybinės veiklos rūšys sustambinamos į dvi. Nuo sausio 1-osios sąraše naujai numatyti tik du prekybinės veiklos verslo liudijimai: „Prekybai tik ne maisto produktais“ ir „Prekybai“. Įsigijus tokį verslo liudijimą bus galima prekiauti ir kioskuose, ir turgavietėse, ir užsiimti prekyba iš (nuo) laikinųjų prekybos įrenginių, taip pat išnešiojamąja bei išvežiojamąja prekyba.
– Kokie pokyčiai laukia laisvųjų profesijų atstovų?
V.V.: Taip, pokyčių esama ir šioje srityje. Nuo sausio sąraše nebelieka veiklų, pagal kurias gyventojai galėjo atlikti projektinius-konstruktorinius darbus, kurti išorines informacijos priemones ar verstis radiofikuotos reklaminės informacijos perdavimu. Be to, susiaurintos su fotografavimu ir filmavimu susijusios dvi veiklos, iš jų pašalinant laisvųjų profesijų veiklas: iš fotografavimo veiklos išbraukiama fotoreporterių veikla, o iš filmavimo pramoginiuose renginiuose veiklos naikinama reportažų, informacinių laidų rengimo ir kita žurnalistinio bei tiriamojo pobūdžio veikla. Su laisvosiomis profesijomis siejamų veiklų srityje nepakeista išlieka tokia veikla, kaip vertimas su nedidelės apimties spausdinimu, o į vieną veiklos rūšį jungiamos “Suaugusiųjų kvalifikacijos tobulinimo (x)” bei “Vaikų ir jaunimo papildomo mokymo (x)” veiklos.
– Šiuo metu galioja nuostata, kad gyventojas, nutraukdamas veiklą, ne visada galėdavo susigrąžinti sumokėtą gyventojų pajamų mokestį. Ar čia numatyta kokių pokyčių?
V.V.: Nuo sausio 1 d. apribojimų nebelieka ir pajamų mokestis galės būti grąžinamas visais veiklos nutrūkimo atvejais.
– Kokios naujovės įsigalioja nuo gegužės 1-osios?
V.V.: Nuo gegužės 1 d. nustatomas apribojimas, kad verslo liudijimas išduodamas parduoti prekes ir teikti paslaugas gyventojams, taip pat parduoti tik savo gamybos prekes ir teikti paslaugas (išskyrus gyvenamosios paskirties patalpų nuomą) juridiniams asmenims, jeigu iš juridiniams asmenims parduotų savo gamybos prekių ir suteiktų paslaugų gautos pajamos nėra didesnės kaip 10 proc. visų mokestinio laikotarpio pajamų, gautų iš verslo liudijime nurodytos veiklos. Viršijus 10 proc. ribą, visos iš juridinių asmenų gautos pajamos būtų apmokestinamos kaip pajamos iš individualios veiklos, vykdant ją įregistravus, t.y. taikant 5 proc. mokesčio tarifą (jei tai laisvoji profesija – 15 proc. tarifą), leidžiant atimti su tomis pajamomis susijusias išlaidas. Tačiau reikia neužmiršti, kad, įsigijus bet kokios (ne prekybos) veiklos verslo liudijimus, juridiniams asmenims gali būti teikiamos paslaugos ar parduodamos savos gamybos prekės tik tuo atveju, jeigu veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšis nėra viena iš veiklos, kuria faktiškai verčiasi juridinis asmuo, rūšių. Be to, įsigalios nuostata, nustatanti, kad prekybos verslo liudijimą įsigijusiam gyventojui nebus galima verstis didmenine prekyba.

Išsamią informaciją apie pokyčius gyventojai gali gauti svetainėje www.vmi.lt bei pasikonsultavę su mokesčių specialistais telefonu 1882.


Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...